Mýty o Rómoch - Časť druhá

V predošlej časti som sa okrem predstavenia seba a svojho zámeru pokúsila aspoň trošku objasniť dve veľmi nepresné, ale napriek tomu “všeobecne známe” informácie týkajúce sa Rómov, s ktorými som sa počas svojho bádania stretla (http://miroslavaolahova.blog.sme.sk/c/291768/Myty-o-Romoch-Cast-prva.html). Dnes sa pokúsim uviesť na pravú mieru stále častejšie sa vyskytujúce klišé “Róm nie je rasa - takže nie som rasista” a “Nie som rasista, ale...”.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (18)

Tejto hlúpej fráze už bol venovaný nejeden blog a nejeden článok, ale ako je v praxi vidieť, frekvencia jej používania skôr rastie ako upadá, takže zrejme ešte stále u používateľov tejto zázračnej formulky nedošlo k pochopeniu. Myslím si teda, že má zmysel, aby som sa vyjadrila aj k tomuto nezmyslu.

  1. Mýtus tretí - “Róm nie je rasa - takže nie som rasista” a “Nie som rasista, ale...”

Toto ani tak celkom nie je mýtus o Rómoch v pravom zmysle slova. Toto je skôr len hlúpa alibistická výhovorka, s ktorou som sa ja osobne stretla zväčša u generácie zhruba mojich rovesníkov a mladších. Napriek tomu je to fráza dosť používaná na to, aby zaujala moju pozornosť a podnietila túžbu zmieniť sa o nej. Ale priznám sa, že ani veľmi neviem, odkiaľ začať. Táto fráza, ktorá má danému jedincovi pravdepodobne zabezpečiť pokojný spánok, sa vyskytuje prakticky kdekoľvek, kde sa téma týka Rómov, najmä však pri diskutovaní o zaručených informáciách týkajúcich sa Rómskej krutovlády a vykorisťovania úbohého bieleho Slovenského pracovitého občana. V takých chvíľach sa objaví zvyčajne aspoň jeden odvážny - biely - hrdina, ktorý nahlas vysloví to, čo mu všetci ostatní hanblivci akurát tak horlivo “olajkujú”, alebo “opluskujú”. Je fascinujúce, ako dokáže jedno hlúpe klišé nielen odstrániť pocit zodpovednosti za druhú časť vety, ale ešte aj navodiť pocit, že dotyčný/á prehovára v mene pravdy a spravodlivosti. Pritom vďaka drvivej väčšine účastníkov diskusie síce Štúr aj s Bernolákom v hrobe pravdepodobne rotujú ako ventilátor, zato však jeden známy Adolf (nech je už kdedoľvek) sa určite teší z toho, že si jeho posolstvo berú k srdcu také masy ľudí. Nie je teda podstatné, čo vo vete nasleduje ďalej, pretože ak najskôr informujete svoje okolie, že nie ste rasisti, môžete s kľudným svedomím žiadať hneď aj návrat praktík holokaustu (napr. diskutujúci “ciganobijca” pod článkom na tvoje.noviny.sk: “nie som rasista ale do plynu s tými vecami.”). Omnoho viac sa však nájde o niečo menej radikálne zmýšľajúcich, napríklad TommyHot na pcforum.sk (zvláštne, že aj na PC fórum má niekto pohnútky vyvolávať tieto diskusie článkom http://www.kapusany.info/files_ka/DB_obcanov.pdf): “nie som rasista, kedze cigani su rovnaka rasa ako my bieli.. ale neznasam ich, rovnako ako vsetkych ostatnych co cucaju moje dane.. a henten clanok je samozrejme pravdivy polemizovat nad tym nema vyznam..”

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ktovie, či sa používatelia tejto mocnej frázy aspoň raz pokúsili zamyslieť nad tým, čo to vlastne tvrdia. Že “Róm nie je rasa”… Samozrejme, ani jedna z rôznych kategorizácii ľudí do rás neobsahuje kategóriu “Róm”. Prečo teda voči Rómom vykazujú ľudia silnú tendenciu vymedziť sa ako “bieli”? To je predsa rasové vymedzenie. Rovnako prisudzovanie nejakých vrodených a nemenných charakterových vlastností a čŕt je špecifické práve pre kategóriu rasy.

Rasu nemožno vnímať ako vedecky relevantnú. To preto, lebo aj to najpodrobnejšie delenie neumožňuje anilen potenciálne rozdeliť všetkých ľudí do jednotlivých kategórií. Dokonca, čuduj sa svete, pri väčšine ľudí by bol skutočne dosť problém s tým, kam ich teda aspoň nasilu napasovať. Brazília sa napríklad už vzdala snahy o vytvorenie aspoň ako-tak platnej rasovej kategorizácie (naposledy skončili myslím pri nejakých 28. základných kategóriách). Tam totiž, aj vďaka ohromnému kultúrnemu miešaniu v minulosti, nie je žiaden problém nájsť tie najrozličnejšie kombinácie farby pleti s ostatnými prvkami, ktoré nám pomáhajú zaradiť príslušníka do danej rasy (farba a štruktúra vlasov, črty tváre...). Takisto všetky hraničné územia nevyhnutne podliehajú miešaniu ako kultúrnemu, tak i partnerskému. Nedá sa tak povedať “tu žijú takí a tam za hranicou onakí”. A tak nám po svete behajú milióny miešaných miešancov, ktorí sú potomkami niekoľkonásobne miešaných miešancov.

SkryťVypnúť reklamu

Rasa nie je fakt, je to sociálny konštrukt, ktorý sa určuje len a len ľuďmi navzájom (na jednej strane sebaurčením - teda kým sa cítim byť, na strane druhej, kam ma zaraďujú ostatní). Samozrejme, “biely” Fín a “čierny” Nigeríjčan sa navzájom dajú oddeliť ľahko, ale napr. opálený Španiel, Maroččan, alebo Turek prakticky vôbec - sú europoidi, alebo negroidi? Atai Omurzakov je europoid, alebo mongoloid? Alebo miešanec? Ak áno, tak nakoľko (pokiaľ až je určujúca rasa predkov - len rodičia, alebo aj starí rodičia, alebo ešte ďalej)? Toto sú len príklady, ale bolo by možné položiť si takúto otázku pri miliónoch ľudí, ktorých by bolo veľmi ťažké zaradiť do niektorej z rasových kategórií. Odpovede na tieto otázky sa tak rôznia človek od človeka a nikto by nemal pravdu viac, alebo menej, pretože určovateľmi toho, kto je kto, sme my sami a každý sa riadi svojimi vlastnými kritériami a neexistuje nič, čo by objektívne mohlo určiť “ty patríš tam”, či “toto je rasa a toto už nie je rasa”.

SkryťVypnúť reklamu

Záver:

Je teda úplne jedno, či Róm je, alebo nie je rasa. Byť Rómom znamená hlásiť sa k etnickej príslušnosti. Ak sa však Róm a Slovák voči sebe navzájom vymedzujú ako “Róm” a “biely” (okrem “gadžo” je slovo “biely” takisto používané Rómami na vymedzenie sa od majority), vnímajú sa ako príslušníci inej rasy bez ohľadu na to, či Róm je, alebo nie je rasa podľa ...Wikipedie (priznám sa, nepoznám žiaden inštitút, ktorý by sa na takomto či inom rasovom delení nejak uzniesol, alebo ho “zoficiálnil”. Ak o niečom takom viete, prosím, napíšte mi to do diskusie).

A ak patríte medzi tých, ktorí o sebe tvrdia, že nie sú rasisti, tak ich neposielajte do plynu a nenazývajte ich smradlavými špinami a podobne, pretože práve to je rasizmus voči takmer 200 tisíc Rómom, ktorí sú plne integrovaní (čo znamená, že ich správanie nevybočuje z normy správania majority a správajú sa rovnako ako vy, alebo ja) a žijú v prirodzenom rozptyle medzi majoritnou spoločnosťou (http://www.romovia.vlada.gov.sk/3554/list-faktov.php).

Miroslava Oláhová

Miroslava Oláhová

Bloger 
  • Počet článkov:  5
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
SkryťZatvoriť reklamu