Námestovký AmatFest mal talent

AmatFest počas svojej deväťročnej existencie nepozýval úžasné celebrity typu „Vyvolený Pony“, nehral hity, ktoré neustále hľadá celé Slovensko aj Česko a dokonca ani nepremietal žiadne filmové a televízne main-streamové perly, ktoré nádherne a neustále žiaria na našich obrazovkách z verejnoprávnych a súkromných televízií. Asi dosť zvláštne na dnešné časy. Keby tak však urobil, takmer určite by mohol zapĺňať akékoľvek kluby, kiná, celé sály a možno aj všetky štadióny. Vyberalo by sa nemalé vstupné, predávali by sa tričká, podpisové kartičky, suveníry, sťahovali by sa empétrojky a biznis by fungoval, tak ako sa na dnešnú dobu patrí a všetci by podľa všetkého boli spokojní. Čo nezarába, nemá skrátka v dnešnej dobe šancu prežiť a stáda ľudí sú pre takéto aktivity tou najideálnejšou cieľovou skupinou. Chce ale každý byť členom tej masy?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Kaviareň MÚZA v Námestove - vystúpenie skupiny Goodbye Guns z Tvrdošína v rámci festivalu AmatFest 2012
Kaviareň MÚZA v Námestove - vystúpenie skupiny Goodbye Guns z Tvrdošína v rámci festivalu AmatFest 2012 (zdroj: Miroslav Benian)

Bienále medzinárodnej nesúťažnej prehliadky amatérskych filmov AmatFest, ktoré sa v sobotu 27.10.2012 konalo v Námestove už piaty raz, však o takýchto divákov nikdy nestálo, a aj napriek tomu dokázalo prežiť. Prežilo vďaka ľuďom, ktorí sa nechcú nechať unášať davom, ktorý je ľahko manipulovateľný a ovplyvniteľný. A takýto ľudia sa nájdu všade, a aj v Námestove a jeho okolí.

Impulzom vzniku tohto alternatívneho festivalu bolo to, že skupina tvorcov amatérskych filmov nenašla žiadne podujatie, na ktorom by mohla prezentovať svoje filmy publiku len tak pre potešenie seba aj druhých. Priestor pre amatérskych filmárov žánru hraného, animovaného, experimentálneho filmu a videoklipov na Slovensku systematicky dlhé roky ponúka len celonárodná postupová súťaž CINEAMA, ktorú zastrešuje NOCKA (Národné osvetové centrum). Tá má však úplné iný koncept a poslanie, a divácke plénum tu tvoria v drvivej väčšine len samotní tvorcovia. Malou svetlou výnimkou sú len úzko špecializované tematicky vyhranené festivaly, ktoré sú väčšinou súťažné. A preto sa v roku v roku 2004 zrodil AmatFest. Na začiatku mal rôzne ambície, plány a vízie, ktoré sa aj sčasti naplnili a hľadal si svoje miesto a divákov. Nakoniec neostal len pri amatérskom filme. Svoj záber rozšíril a osviežil svoj program aj o koncerty miestnych a dokonca aj zahraničných talentovaných neprofesionálnych hudobných interpretov a skupín. Postupne dospel až do dnešnej podoby, keď poskytol priestor miestnym hudobníkom a talentovaným filmárom a nadšencom pre film nielen zo Slovenska, ale aj z celej Európy.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Všetko čo festival priniesol ste určite nemohli vidieť v žiadnej televízii na Slovensku, v žiadnom meste na Slovensku (s výnimkou niektorých slovenských a českých filmov, ktoré boli premietnuté na CINEAME). Celý ten čas sa festival niesol v duchu piesne mladého talentovaného hudobníka Mareka Brezovského a „nechcel byť ako ostatní, on totiž chcel byť podstatný...“. A rovnako ako Marek mal talent a skončil svoj život v mladom veku, tak končí aj tento Festival. Na rozdiel od neho nekončí tragicky, ale prirodzene a s nádejou, že vďaka jeho odkazu vznikne niečo nové, minimálne rovnako hodnotné a podstatné.

Miroslav Benian

Miroslav Benian

Bloger 
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Narodil som sa a žijem na Orave, kde aj pracujem a vychovávam svoje deti. Mám rád slovenskú prírodu, slovenských ľudí, slovenské výrobky a zdravé slovenské myšlienky. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu