Metalový Blog - O čom metal je?

Písmo: A- | A+

Už asi tak mesiac sa snažím prísť na nejakú zrozumiteľnú a presnú formuláciu. Myslím že aspoň čiastočne môžem odpovedať.

Treba si uvedomiť že metal ako taký sa dá rozdeliť na dve záležitosti. Metal ako hudba a metal ako životný štýl. Treba však mať na pamäti že sú prepojené.

Začnime hudbou...

Hlavným poslaním metalu ako hudobného štýlu je zábava tak ako v prípade akejkoľvek inej hudby. Hudba ako taká je drsná a priamočiara pričom sa dáva dôraz na jej "silu". Cieľom je vyvolať u poslucháča silné emócie a pocity. Tomuto účelu zodpovedá aj zloženie textov.

O čom bývajú texty? Častým motívom je horor v rovnakom význame ako je tomu u filmu. King Diamond koncipuje svoje skladby ako súčasti a spolu tvoria ucelený príbeh. Sú to príbehy o duchoch, voodoo a stratených dušiach. Prípadne sa texty venujú fantastickým príbehom ktoré nabrali inšpiráciu či už z filmov, kníh alebo básní. Vedeli ste že "Man on the edge" napísali Iron Maiden potom čo videli film Voľný pád? Rovnako "satanistický Number of the beast" vznikol po tom čo si Steve Harris neskoro v noci pozrel film Damien: Omen II. Dajte tomu trochu času na zlú interpretáciu a z kultúrnej referencie je uctievanie Satana.

Iné texty sa venujú našej realite. Kritizujú históriu, varujú pred zlom ktoré ľudstvo páchalo a stále pácha - či sa to týka vojen, náboženských konfliktov, znečistenia, vrážd, prípadne sa venujú filozofii alebo naprosto ľubovolnej tématike (napríklad anorektickým ženským čo jazdia vo veľkých autách, že Pišta...).

Všetky tieto motívy majú však spoločný jeden prvok. Prezentujú ho bez obalu, bez pátosu, tak nahlas aby sa nedalo nepočuť výkriky ktoré texty môžu obsahovať. Metalové texty väčšinou nepoznajú kompromis.

Nie som nadšený ak sa mieša hudba a náboženstvo, ale nebudeme si klamať - deje sa to. Avšak tvrdenie že metalová hudba je celá len o diablovi je naprosto scestné. Tak ako existujú kapely ktoré hľadajú inšpiráciu v satanizme, okultizme tak sú kapely hrajúce kresťanský black metal. Neveríte? Pozrite si kapely ako Antidemon, Horde...

Všetky metalové texty i vystúpenia treba chápať v určitom kontexte:
a) Čo sa deje na pódiu je divadlo ktorého účelom je baviť.
Toľko k vysvetleniu prečo nieje dobré brať texty tak vážne. Niektorí speváci sa popritom vžívajú do role ktorú na pódiu hrajú (King Diamond viz. vyššie).

b) Ak už rozumiete textu a jeho podaniu v tak drsnej forme akou metal je, mali by ste byť schopný pochopiť prečo a akú chce autor podať správu. Je dobré poznať aj väčšiu časť tvorby danej kapely než ju na základe jednej skladby odsúdite.

O čom je metal ako životný štýl?

Mno treba začať o tom že je to hlavne o dobrej hudbe. Je jedno či ste člen slávnej kapely, alebo fanúšik. Ak chápete základné posolstvo hudby tak ľahko prídete aj na to aký metalisti sú. Väčšinou hovoria presne to čo si myslia a bez obalu. Bez ohľadu na prípadnú vulgárnosť je to tá najčistejšia úprimnosť akú si viem predstaviť. Žiadne ilúzie o ničom, len čisté a nefalšované emócie. Takýto človek prijme sám seba ale aj ostatných akými sú aj s ich chybami. Často to znamená aj prijatie svojej temnej stránky namiesto jej násilného vytesňovania.

Najhorším prečinom proti metalu je pozérstvo. Ale nielen vo význame že sa niekto hrá na metalistu, ale aj vo význame ak sa niekto hrá na niečo čím nieje. Najčastejšie si to odnášajú umelo vytvorené autority. 

Nech ste čítali kdekoľvek že sa jedná o "rebelov bez príčiny" tak je to chyba. Stačí sa pozrieť okolo nás. Smrtiace epidémie, vojny, zločiny... Metal hovorí že sa na to treba dívať s dokorán otvorenými očami a nenechať zabudnúť. To je ten obraz ale hlavne ZVUK ktorý sa vracia ako pripomienka zlého svedomia. A niekde v tom mieste začína mať metal prvky vážnej hudby... tam kde tá zábava končí a začína hlbší zážitok z hudby...

Metal hovorí "zatvárajte si oči koľko chcete, pravdu budete počuť".

Takto by som mohol písať celé hodiny. To čo prezentujem je samozrejme môj subjektívny pohľad. Aký je ten váš?

Skryť Zatvoriť reklamu