Slovexit, alebo prečo Kotleba podrýva prácu V. Gürtlera?

Písmo: A- | A+

Vladimír Gürtler ponúkal v kampani strany 7 statočných lístky pre rómov do Bruselu. Viete presne čo s tým spraví Slovexit?

Možno ste si všimli že pán Kotleba má popri hliadkach a podpore "Antivax hoaxu" ešte na práci aj náš odchod z EÚ. Samotná petícia nieje však z dielne jeho strany, avšak z dielne iniciatívy "Spoločne za Slovensko". Pozrel som si ich stránku a povedal som si že to zostručním do pár bodov.

1. Iniciatíva "Spoločne za Slovensko" nieje "štandardná".
V samotnej petícii jej autori niekoľkokrát prízvukujú že nie sú štandardní. Neviem čo si pod tým mám predstaviť, pretože pri slovách ako "neštandardné riešenie" si vybavujem zvuk odistenej pištole. Alebo "neštandardné využitie kandelábrov". Každopádne je tu snaha nejako sa odlíšiť od ostatných politikov.
 

2. "Narušená zvrchovanosť"
Po pár slovách o "narušenej zvrchovanosti", je jasné že medzinárodná zmluva ktorou sme ako štát k EÚ pristúpili a ktorá bola spísaná aj s požehnaním referenda, nieje pre združenie "Spoločne za Slovensko" dostatočným demokratickým mandátom. Podla nich je to diktát politikov.

Je veľmi ťažké na ich stránke nájsť nejakú informáciu ktorým by tento názor skúsili podložiť.

Pri aplikovaní logiky, že naše členstvo v EÚ je výsledkom diktátu (štandardných) politkov (napriek jednému z mála úspešných referend), nebude odchod z EÚ výsledkom diktátu (neštandardných) politkov?

3. Nerovné príjmy
Podľa autorov iniciatívy nieje EÚ spravodlivá pretože slovenský občan zarába menej v pomernej cene potravín. To je pravda, ale začalo to v roku 2004? Ono od roku 1989 do 2004 sme sa stihli začať transformovať zo socialistického štátu na kapitalistický a bohužiaľ to malo následky. To by si autori mohli pamätať. Iba ak by "neštandardný" v tomto prípade znamenalo poškodenie mozgu s amnéziou. Samozrejme odchodom z EÚ ceny potravín zázračne klesnú a platy zázračne stúpnu. Pamätá si tu niekto výraz "Hospodársky zázrak"?
 

4. "Byrokrati sa nám snažia vnútiť bludné predstavy"
Iste, práve dvaja zvonili pri dverách, mali knihy, časopisy a chceli sa rozprávať...


Jednou vetou sa dá povedať, že dôvody pre ktoré by sme teoreticky mali okamžite opustiť EÚ, sú samo o sebe konšpiračnou teóriou. Je to snaha o ospravedlnenie prečo ignorovať predchádzajúce riadne rozhodnutie demokratickou cestou. Za legitímne by som ho považoval ak by mala ich hlavná požiadavka akúkoľvek hmatateľnú podstatu a nezakladala sa na lži o diktáte.

Avšak pretože si táto iniciatívna vzala za cieľ zjednotiť pro-národne demokraticky zmýšľajúcich a neštandardných politikov (pozn. paródia fašizmu), Marián neváhal a podporil ich.

Rozmyslel si však Vodca svoje rozhodnutie dobre?

Čo presne by znamenal Slovexit?

1. Koniec voľného obchodu
To by znamenalo clá na dovoz a vývoz. Ceny importovaných potravín by šli hore. A pretože by na našom trhu bolo menej importu, tak aj ceny domácich produktov by šli hore.

2. Koniec dotácii z EÚ.
To by znamenalo menej dotácii pre poľnohospodárstvo. Ceny domácich potravín by šli hore znova.

3. Uzavretie hraníc Schengenského priestoru
Holandsko, Belgicko a iné štáty kam pán Gürtler sľuboval vo svojej kampani lístky zdarma by teoreticky mali možnosť vrátiť slovenských rómov späť na Slovensko. To je momentálne vzhľadom na otvorené hranice a otvorený pracovný trh komplikované až nemožné.

Ale hovorím len "teoreticky" pretože by muselo ísť o "hard" exit z EÚ. Kvôli odpovedi som kontaktoval radnicu mesta Gent v Belgicku. Pred dvoma rokmi prebehli správy, že v okolí mesta vyrástla osada obývaná z východoeurópskymi rómami - mimo iné aj zo Slovenska. Väčšina obyvateľov s výnimkou mladých nevedela ani holandsky ani francúzsky. Ich možnosti zamestnať sa, alebo vybaviť pracovné povolenia a povolenia na pobyt by v prípade nášho odchodu z EÚ boli mizivé. Aký právny status by však títo ľudia mali je ťažké povedať.

Faktom je že demokratický proces nám umožňuje či už diskutovať, alebo aj reálne uvažovať o odchode z EÚ. Avšak občania Slovenska by sa mali rozhodovať na základe skutočných informácií a nie klamstiev. Mali by byť informovaný aj o tých dôsledkoch ktoré je možné predpovedať aj dnes.

Nechám sa stiahnuť na ich úroveň:

"Pán Kotleba, iniciatíva "Spoločne za Slovensko" vám klame. V skutočnosti je to mimovládna organizácia (ktorú asi platí Sörös) a ich cieľom je vyčistiť slumy okolo Bruselu a poslať rómov ktorých ste sa tak pracne zbavovali späť."

Dosť bolo irónie, i keď je reálnym faktom že "Spoločne za Slovensko" je mimovládka. Je dobré uvažovať o dôsledkoch a sľuboch ktoré nieje možné odchodom z EÚ naplniť. Napríklad Taliansko uvažuje o odchode kvôli nezáujmu EÚ o riešenie migračnej krízy. Faktom je že takýto krok ich situáciu nijak nezlepší.

Referencie:
https://komentare.sme.sk/c/7451350/7-klaunov.html

Skryť Zatvoriť reklamu