Stokrát opakovaná lož o Beblavom sa pravdou nestane

Písmo: A- | A+

Začnime pekne po poriadku overovať vyjadrenia politikov. Veľmi rýchlo prídeme na to kto z nich si svoje vyjadrenia overí a to trepe hlúposti.

Citácia Igora Matoviča:
„Priama rodina Beblavého zarobila 60 miliónov eur, keď od nich Slavia Capital odkúpila podiel v Palme Tumys. Jeho otec ju sprivatizoval v roku 1992 v mečiarovskej privatizácii a v roku 2008 predal podiel Slavii Capital a dnes sa tvári za cukrového.“ 

 

Aj Obchodný Register môže čo to povedať o charaktere človeka. V tomto prípade Igora Matoviča.
 

1. Socialistický závod Palma končí
Akciová spoločnosť Palma-Tumys bola založená Ing. Ivanom Beblavým a Ing. Ivanom Ivaničom ku dňu 27.12. 1991,
http://www.orsr.sk/vypis.asp?ID=4032&SID=2&P=1

Nieje to však jediná spoločnosť ktorá v tomto období zakúpila majetok bývalého štátneho závodu Palma. Prvým subjektom ktorý začal existovať už 1.10.1991 a spojil svoje meno s bývalou Palmou bola spoločnosť s ručením obmedzeným Henkel-Palma.

http://www.orsr.sk/vypis.asp?ID=3749&SID=2&P=1

A pre kompletnosť údajov predsedom slovenskej vlády vo vtedajšom federatívnom Československu bol Ján Čarnogurský a to v období 6 máj 1991 až 24. jún 1992.

https://en.wikipedia.org/wiki/Ján_Čarnogurský
 

Našiel som minimálne 3 verzie hoaxu o privatizovaní závodu Palma. Žiadny nespomína spoločnosť Henkel-Palma ani Ing. Ivaniča, v jednom prípade mal byť dokonca privatizérom sám poslanec Miroslav Beblavý (vtedy mal 14 rokov), v poslednom mal byť privatizérom výhradne Ing. Ivan Beblavý. Ani jedna z verzií nieje úplná a vôbec nie pravdivá. Palmu totiž privatizovali prostredníctvom akciovej spoločnosti viacerí jej manažéri a zamestnanci.

2. "Mečiarovská privatizácia"?
Ak si prečítate vyššie uvedený informačný výpis z OR firmy Palma-Tumys poriadne, nenájdete medzi majoritnými akcionármi ani Fond Národného Majetku, ani Slovenskú republiku a ani inú štátnu inštitúciu. Žiadna z nich totiž nebola nikdy spoluvlastníkom akciovej spoločnosti Palma-Tumys. Fond Národného Majetku totiž figuruje ako strana predávajúca, Palma-Tumys ako strana kupujúca. Objektom predaja je Závod Palma.

Dá sa v tomto prípade hovoriť o "mečiarovskej privatizácii"?

Silne pochybujem. Hodnotu podniku začala splácať Fondu Národného Majetku akciová spoločnosť ktorej akcionármi boli zamestnanci firmy Palma.

Skutočné mečiarovské privatizácie končili ako Filmové štúdio Koliba, kde sa prepustili ľudia a maximum majetku sa odpredalo bez úžitku. Nečakal som že sa o tomto pojme budeme baviť na podobne stupídnej úrovni ako o slove "fašista".

Dovolím si tvrdiť že v prípade Palmy sa jednalo o presný opak mečiarovskej privatizácie. Firma po transformácii prosperovala a jej akcie mali narozdiel od mnohých "kupónových" skutočnú cenu. Samotný úspešný odpredaj firmy to vlastne len dokazuje.
 

3. Odpredaj pod Slávia Capital Group
V priebehu rokov 2007-2008 prešla firma Palma-Tumys pod vlastníctvo spoločnosti Palma Group a.s. Členovia predstavenstva tejto novej akciovej spoločnosti sú v mnohých prípadoch zároveň členmi predstavenstva spoločnosti Slávia Capital.

http://orsr.sk/vypis.asp?ID=90584&SID=2&P=1

V Predstavenstve ani v Dozornej rade Palma Group a.s. však pán ing. Ivan Beblavý nefiguruje. Podla slov samotného Igora Matoviča, svoj podiel v Palme-Tumys odpredal. Jeho pôsobenie v Palme končí ešte v pôvodnej spoločnosti Palma-Tumys a.s. na pozícii člena Dozornej rady dňom 30. 6. 2008.

Čo o tomto odpredaji písali médiá?
https://www.etrend.sk/firmy/palma-tumys-v-hladaciku-investorov.html
http://spravy.pravda.sk/ekonomika/clanok/184371-slavia-capital-kupuje-palmu-tumys/

Trochu menej než by som čakal.

Ak by ste chceli tvrdiť že v tomto odpredaji bol prevedený štátny majetok na súkromnú Sláviu Capital, mýlite sa. Ako som spomenul skorej FNM ani iná štátna organizácia nikdy nebola akcionárom Palmy Tumys a.s. V tom čase Palma Tumys svoje záväzky voči FNM splatila a aj v prípade ak nie, tieto by prešli na nástupnícku Palma Group a.s.(viz. "Ďalšie právne skutočnosti", od 1.7. 2008, výpis z OR).

4. Ako prišiel Igor Matovič na 60 miliónov eur?
Podľa článku z Pravdy, Palma-Tumys a.s. zaplatila štátu za firmu 1,1 miliardy korún a akcie spoločnosti odpredali Palma Group a.s. (ktorú vlastnil Slávia Capital) za 1,8 miliardy korún čo je zhruba 60 miliónov eur. Pán Matovič zabudol na podstatný fakt, že Ing. Ivan Beblavý nebol jediným akcionárom. Spoločnosť totiž mala v čase odpredaja 510 akcionárov.

Treba poznamenať že vo výpise z OR Palmy-Tumys sa od 2002 vyskytuje klauzula ktorá obmedzuje prevod akcií tou formou, že naň bolo treba výslovný písomný súhlas Dozornej rady. Ing. Beblavý s rodinou teda nemohol predať ani darovať akcie bez ich vedomia a v čase realizácie predaja spoločnosti nebol Ing. Beblavý členom Dozornej Rady. 

Od začiatku privatizácie do predaja spoločnosti uplynulo vyše 15 rokov. Absolútne sa nedá hovoriť o tom že by Ing. Ivan Beblavý lacno kúpil štátny podnik a obratom ho so ziskom predal.

Článok síce hovorí len o odpredaji kontrolného balíka akcií - čo je rozsah 51-100%. Pri sume 1.8 miliardy sa dá predpokladať že Slávia Capital kúpila všetky akcie, vrátane drobných akcionárov. Prečo?

Pri špekulatívnej trhovej cene za akciu 2900 korún uvedenej v článku a počte akcií 620 574, vychádza skoro presne 1,8 miliardy korún tj. 60 miliónov Eur. Odhadnutý počet akcií nevyzerá náhodne pretože záznam z OR uvádza základné imanie 620 574 000 Sk, pričom nominálna cena akcií bola bola 1000 Sk.


My vieme kto za tým stojí. Illiteráti.


Tvrdiť že by len balík akcií ktoré vlastnil Ing. Ivan Beblavý a jeho rodina mal cenu 60 miliónov eur je mimo realitu. Výpis z OR však obsahuje presný počet vydaných akcií.

Tieto veci sa dajú bez problému nájsť na Obchodnom registri a prečo o nich vlastne píšem?

- Prvý podobný hoax o majetkových pomeroch vtedy námestníka Beblavého sa ku mne dostal v roku 2005 od známeho ktorý vtedy pracoval v médiách. O tri týždne sa na majetkové pomery pána Beblavého začalo pýtať KDH...

- V roku 2012 na údajné nezrovnalosti s cyperským sídlom v novej Palme a.s. upozorňoval Pavol Frešo. K podozrivým zmenám sídla akcionára reálne došlo, v dobe kedy Ing. Ivan Beblavý ani poslanec Miroslav Beblavý nemali žiadny podiel ani funkciu v spoločnosti a sám Pavol Frešo priznal, že nemajú údaje ktoré by prepojenie dokázali.
http://www.orsr.sk/vypis.asp?ID=238783&SID=2&P=1


- Pred voľbami, vo februári 2016 sa tieto informácie vyskytli znova v celej svojej hlúposti na tomto falošnom Facebookovom profile:
https://sk-sk.facebook.com/beblavyvecnemudry/

Tam vytiahli všetky už vyvrátené klamstvá.

- Prešiel rok a je to tu znova... a mňa to už naozaj nebaví.

 

Manažér ktorý v tomto období zvládol previesť podnik zo štátnych rúk do súkromných, zariadil aby z toho prevodu profitovali aj zamestnanci (o pomere manažéri vs zamestnanci bohužiaľ nemám dôveryhodnú informáciu), zachoval podnik v chode takže ľudia neprišli o prácu, a potom podnik predal s 63% ziskom na akciu, je pre mňa úspešný podnikateľ a nie "mečiarovský privatizér".

Radšej byť za cukrového ako za blbého...

Skryť Zatvoriť reklamu