Zbožné prianie ministerky Žitňanskej

Písmo: A- | A+

Naozaj verím, že by bolo dobré ak by sa ľudia za to byť rasistom hanbili. Ale čo ich presvedčí ak nie najhorší vojenský konflikt v histórii?

Kde však končí nesúhlas a začína hanobenie? To je otázka nad ktorou sa pani ministerka rozhodla zamyslieť v tomto článku:

https://dennikn.sk/662477/bez-extremov-o-slobode-slova/?ref=mwat

Svet nieje čiernobiely, ale pre zjednodušenie vnímanie sveta existujú často "oni" a "my". Ak tomu aby sme my boli tí dobrí a oni tí zlí, sa buduje ideológia, mýty a legendy, aby sa dalo obhájiť aj neobhájiteľné. Či je teda tento "iný názor" založený na pravde pri diskusii s ľuďmi málokedy záleží.

Sloboda nesie so sebou zodpovednosť.

Rovnako sloboda slova nesie so sebou zodpovednosť. Ak ľudia šíriaci nenávisť, alebo lži žiadajú o slobodu slova, v skutočnosti žiadajú o slovo za ktoré by nemuseli niesť zodpovednosť.

Ak poslanec Mizík povie "Štúr mal negatívny vzťah kvôli židom kvôli úžerníctvu a náboženským otázkam." môžem tvrdiť že týmto vlastne hanobí Ľudovíta Štúra?

Ak by mi niekto doložil že Ľudovít Štúr reálne mal takýto vzťah k židovskému etniku vyvoláva to otázky či je to vzor hodný nasledovania. Gratulujem pán poslanec Mizík, vložili ste mi chrobáka do hlavy. To je tá zodpovednosť za vaše žlčovité slová. Než ste ich vypustili do sveta tak som o pánovi Štúrovi nemal dôvod pochybovať.

Vážená pani ministerka, ste naozaj presvedčená že to sú tie následky ktorým by poslanec Mizík mal čeliť?

Pán poslanec sa totiž vo svojom vyjadrení zaštítil plejádou historických postáv a svojimi vyjadreniami zhanobil aj ich. Nepovedal "mám negatívny vzťah k židom lebo sú úžerníci". Nemá ani toľko hrdosti sa k svojmu názoru priznať a radšej svoje slová vkladá do úst ľudí ktorí nemajú možnosť hovoriť na svoju obhajobu. Avšak ak by svoje slová formuloval takto, až vtedy by spáchal trestný čin?

Niesom ten ktorý by videl vec čiernobielo, skôr mám pocit že vidím vec komplexnejšie, než len že by poslanec Mizík negatívne komentoval osobu prezidenta Kisku, prípadne ocenených. Forma ktorou to spravil by ho mala hanbou nakopať tak že by na cestovane využíval len kanalizáciu, ak sa dá veriť tomu že je naozaj tak hrdým slovákom ako o sebe členovia ĽSNS hovoria.

Obávam sa však toho že pán poslanec hanbu za svoje slová necíti. Práve naopak. Svoj názor považuje za natoľko správny, že je podľa neho vhodné a správne odvolávať sa na autoritu národných buditeľov.

Rád by som videl Slovensko v ktorom sa ľudia budú hanbiť za rasizmus, ale ako zvykem v tomto blogu písať - niesom slniečkár - nemám ilúzie. Možno, ale aj ja mám drobné zbožné prianie... a to že tento blog vyvolá aspoň na okamih v poslancovi Mizíkovi pocit hanby, avšak silne o tom pochybujem.

Skryť Zatvoriť reklamu