O čom je dnešná rodina?

Čo dnes predstavuje slovo rodina? Je to kolektív najbližších ktorý sú vždy ochotný pomôcť? Alebo sú to ľudia ktorých si nemôžeme vybrať a sme nútený ich na základe spoločenského nátlaku považovať za najbližších? Podľa vlastných skúseností a správ zo sveta sa mi zdá že je to zväčša vynútená skupina s ktorou musíme byť za dobre. Nie je to samozrejme vždy tak. Je to niečo ako kúpiť mačku vo vreci. Niekedy je to čo ste si vždy priali inokedy skôr opak.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

V dnešných časoch som zažil na vlastnej koži a počul v správach o rôznych nehanebnostiach ktoré pácha rodina svojim vlastným príslušníkom. Pozrime sa napríklad na verejne rozoberanú kauzu "Fritzl". Zavrel svoju dcéru do pivnice a znásilňoval ju tam niekoľko rokov. Ako myslí takýto človek? Je to neskutočne silná láska ktorá je tak predimenzovaná že je až zvrátená? Alebo je to úchylnosť ktorá sa nedá ospravedlniť? Môj osobný názor je že tento postarší pán svoju dcéru naozaj miloval ale až príliš. Jeho chovanie sa nedá ospravedlniť pretože svojej dcére pokazil celý život. O tom je predsa celý zmysel rodiny pripraviť mladších aby dokázali viesť svoj vlastný úspešný život. Fitzl ale nie je jediný ktorý sa takto chová k svojim deťom. Kto vie koľko takých pivníc na svete ešte existuje a nikto o nich nič nevie. Alebo nechce vedieť. Takéto nehanebné zneužívanie je ale naozaj extrémistické a častejším je skôr nevedomé trýznenie . Zoberme si napríklad rozvody. Ich počet neustále narastá. Prečo je tomu tak? Ak sa muž rozhodne zobrať si ženu mal by si byť istý. Nemal by to byť len mesačný ošiaľ ale celoživotná láska. Pretože neskôr z takéhoto omylu trpia hlavne potomkovia ktorých si "zamilovaný" párik rozhodol spraviť. Čo sa asi odohráva v hlave dieťaťa ktoré sleduje kruté a brutálne hádky svojich rodičov ktorý by mali skôr viesť príkladný život pre svojich potomkov aby mali krásnu predstavu o tom ako veľmi sa majú ľudia mať radi aby boli schopný si založiť rodinu. Sú takéto deti neskôr schopné pozerať sa na manželstvo ako vrchol vzťahu? Alebo to skôr berú ako začiatok nevyhnutného konca? Z mojich skúseností sú potom ľudia z takýchto nešťastne rozvedených rodín skeptický čo sa týka trvalejších vzťahov. Niekedy sa to dovádza až to krajností ak sa bývalí manželia rozhodnúť hádať cez súdy aj po rozvode a ak je potomok v tom čase už dostatočne vyspelí tak ho s mnohokrát používajú ako vydierací alebo komunikačný prostriedok. Osobne si myslím že takto sa to deje už v dosť veľkom meradle. Takto vychovávaním mladým ľuďom to skresľuje pohľad na svet a znemožňuje žiť príjemný život. Mnohé takto vedené rodiny sa končia aj tragédiou ak mladý človek nezvládne nátlak z oboch strán a rozhodne sa to radikálne ukončiť samovraždou. Takže ak to celé zhrniem (aj keď to určite nie je všetko) rodina ktorú si nevyberieme nie je vždy tá na ktorú sa môžete vždy obrátiť. Ak sa ale podarí takáto rodina je to naozaj šťastie a treba si to vážiť. Od minulých čias sa ale veľa zmenilo a základné piliere života nie sú v krvi ale v priateľstve. Preto vidím veľa pravdy na prísloví "Rodinu si nevyberieme ale kamarátov áno". A teda si myslím že len priatelia (ak sa aspoň trochu podaria) vám dokážu pomôcť aj v najhoršom. Dokonca aj vtedy ak na vás zanevrie aj vlastná rodina.

Miroslav Sedláček

Miroslav Sedláček

Bloger 
  • Počet článkov:  14
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som jednoduchý človek ktorý vyjadruje svoje nie vždy jednoduché názory. Zoznam autorových rubrík:  Mafia The StoryVodná fajkaEkonomická UniverzitaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

713 článkov
SkryťZatvoriť reklamu