Právo na secesiu

Tento článok sa venuje secesii vo význame odčlenenia, nie umeleckému slohu. Každý jednotlivec by mal mať právo oddeliť seba, svoj majetok spod nadvlády štátu. Nikto nemá prirodzene moc nad majetkom iného človeka.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)
Obrázok blogu

Vlastníctvo

Nutnou podmienkou slobody je právo na súkromné vlastníctvo. Vlastniť znamená mať plnú moc nad určitým predmetom. Bez tohto práva, teda aj práva vlastniť svoje telo a predmety nadobudnuté inak ako pomocou násilia nemôže byť človek slobodným.

V súčasnosti štát pomocou sily bráni množstvu produktov aby sa k nám dostali. Rôzne druhy zbraní, drog, ale dokonca aj liekov, či potravín sú buď úplne nedostupné, alebo k dostaniu len na čiernom trhu. Ak sa aj k nim dostanete, nemáte právo používať ich.
Mnoho ďalších je dostupných, ale nedá sa povedať, že by ste boli ich vlastníkmi. Môžete ich používať len v obmedzenej miere akú štát stanoví. Štát určí, či na vašom pozemku môžete postaviť dom, auto môžete riadiť len pokiaľ máte štátnu licenciu, zbraň – prostriedok k vlastnej obrane – môžete držať len ak máte štátnu licenciu. Tieto privilégia samozrejme nie sú zadarmo. Len tí, ktorým ostalo dosť po zdanení, alebo sa zadlžia a “podporia národné hospodárstvo“ si môžu dovoliť riadiť auto, efektívne sa brániť, alebo si postaviť dom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Štát zakazuje nakladať s vlastníctvom podľa vôle majiteľa. Obmedzuje dokonca aj vaše vlastnícke práva v vášmu telu. Obmedzuje vás v užití určitých látok. Ak zastávate a šírite názory, ktoré si štát počuť nepraje, riskujete, že vás zbaví svojprávnosti a bude konať s vaším telom ako uzná za vhodné.
Všetky tieto príkazy a zákazy sú na vás uvalené pod hrozbou násilia.

Secesia

Po stovkách rokov existencie štátov nemá zmysel pátrať, ktorá a či vôbec nejaká pôda prináleží štátu. Štát si privlastnil, ohraničil a pomocou sily udržiava svoj kúsok zeme bez ohľadu na vlastnícke práva jednotlivca.

Ak dáte loptu dvadsiatim dvom chlapcom, zahrajú si futbal. Ak ju dáte päťdesiatim, niektorí sa nezahrajú. Skúste dať päťdesiatim väčšiu loptu. Nič tým nezmeníte. Buď sa všetci zahrajú nedostatočne, alebo niektorí vôbec.

SkryťVypnúť reklamu

Jeden 30x30m pozemok v rukách rodiny je asi tak akurát. Do takej miery zdieľania je človek prispôsobený žiť. Ale predstavte si, že má na určitý, aj keď väčší pozemok, právo 5 miliónov ľudí.

Pred tisíckami rokov by sa pravdepodobne rozdelili do malých skupiniek a tie navzájom bojovali o celé toto územie.
Človek “rozumnejší“ by asi zvolil demokraciu. Vládu väčšiny. Menšine by sa neušlo.
Človek “rozumnejší“ a zároveň civilizovaný by zvolil demokraciu s ústavou. Aby každý mal čo jesť, ale väčšina rozhodne čo to bude.

Dokedy chceme žiť v spoločnosti, kde nad nami neustále niekto vládne ?
Od tých silnejších, po tých čo zastávajú väčšinový názor, stále tu je niekto, kto má moc nad inými. Moc ktorú si zabezpečuje monopolom na silu – políciou, armádou.

SkryťVypnúť reklamu

Pokúsim sa predstaviť riešenie pre človeka civilizovaného a rozumného.
Rozdeľme si to územie na 5 miliónov kúskov (našťastie je miesta ešte dosť pre každého) a plne rešpektujme vlastníctvo toho druhého.

Bolo by nezmyslené niekomu brať a inému dávať, aby mali všetci rovnako. Prechádzame si od obdobia nerozumného, menej rozumného až rozumnejšieho človeka a je nemožné zistiť čo by komu prináležalo, pokiaľ by jednal s rešpektom k súkromnému vlastníctvu a nebral iným pomocou násilia.

Nechajme minulosť minulosťou a začnime tým, že si prestaneme nárokovať vlastnícke práva k majetku iných. Dajme človeku plnú moc nad pozemkom, ktorý už raz musel kúpiť, ale stále ho skutočne nevlastní. Osloboďme pozemok, na ktorom stojí jeho dom, ktorý obrába, či na ňom vytvára produkt, od našich zásad, od našej nenásytnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Nemusíme rušiť štát. Právo vlastniť zabezpečíme právom na secesiu. Možnosti odčleniť sa. Nie od spoločnosti, ale od nadvlády, od štátu.

Bojíte sa, že skončíte bez vody, elektriny, alebo dokonca práce ?
To všetko je možné len v prípade, ak vám v ich udržaní bude pod hrozbou sily, alebo priamo silou brániť okolitý štát. Tieto obavy iba potvrdzujú, že v skutočnosti viete, kto je tu proti slobode.
Trhovým subjektom (elektrárne, vodárne, zamestnávateľ) nezáleží na tom či máte vládcu. Zaujíma ich len čo potrebujete a čo za to ponúkate.

Nedovoľte vášmu zástupcovi vo vláde, vášmu hlasu, agresívne konanie voči cudziemu vlastníctvu. Nepožadujte svoj kus z cudzieho.
Nikto nie je nútený opustiť a osamostatniť sa spod riadeného života. Nikto však nemá právo držať tam so sebou ostatných.

Miroslav Trenčan

Miroslav Trenčan

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Obhájca slobody a všetkého subjektívne správneho. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

284 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

66 článkov
SkryťZatvoriť reklamu