Učiť sa nemčinu s Adelou Banášovou je fajn.

Keď som videla Adelu Banášovú nádherne recitovať v nemčine návod na použitie televízora Samsung, neskutočne som sa bavila. Fakt haluz.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Keď o dva dni internet „vypľul“ jej klip, kde rapuje starú nemeckú klasiku, to už bolo aj na klobúk dolu.

https://www.youtube.com/watch?v=R_NnGlHBiE8

https://www.youtube.com/watch?v=vlOHFuwdRrE

To som už mala indície, že to nebude len tak. A veru nebola. Takýmto skvelým spôsobom totiž Adela pozývala ľudí pracujúcich v oblasti IT na kurzy nemčiny. Zadarmo. A tak ma to začalo zaujímať. Nemčina totiž nie je práve jazyk pre IT stvorený. O to viac ma potešilo že do tohto projektu išiel Goetheho inštitút a súkromná firma Stengl. Zisťovala som čo je za tým a tak som sa ocitla priamo na tlačovke k projektu, v ktorom sa Adela Banášová stala ambasádorkou.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tlačovka bola pre mňa mimoriadne zaujímavým zdrojom informácií. Vedeli ste, že v oblasti IT sa každý rok v nemecky hovoriacich krajinách vytvorí 20 tisíc nových pracovných miest pre IT odborníkov? Že len v Nemecku momentálne chýba 43 tisíc ajtíčkárov? A že 82% IT firiem v Nemecku outsorcuje aspoň časť svojich pracovných činností? Tak pre mňa čísla veľmi prekvapujúce. Navyše ak som zároveň dostala relevantné informácie aj od dekana Štefančíka z Ekonimickej univerzity, podľa ktorého má každý rok dopyt od firiem na množstvo študentov hovoriacich nemecky a on ich nedokáže vykryť. Prichádzame tak o pracovné možnosti, ktoré potom padajú do lona Poliakom, Slovincom, Maďarom.

SkryťVypnúť reklamu

Outsorcing nemeckých firiem v oblasti IT by u nás mohol prekvitať, keby naši IT vedeli nemecký jazyk. Je to totiž rokovacia reč s materskou firmou, ale i komunikačná reč s kolegami. Keď si uvedomíme, že dopyt po IT odborníkoch už nie je takmer žiaden a že mnohým IT odborníkom skočia zlaté časy so štátnymi zákazkami, je to ponúknutá príležitosť. Že sa dal Stengl do toho a že investoval časť zisku do vzdelania má tiež logiku. Je to totiž dcéra nemecky hovoriacej IT firmy.

Historicky prvý kurz nemčiny pre ITK v Goetheho inštitúte je zadarmo. Dá sa naň ešte do štvrtka prihlásiť na stránke www.stenglakademie.sk a bude v rozsahu 20 hodín. Myslím, že rozumná vec pre rozumných ľudí, ktorí pochopili, že čakať na to, kedy nám práca začne sama padať do lona, už skončili.

Monika Kozelová

Monika Kozelová

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  43
  •  | 
  • Páči sa:  6x

Monika Kozelová, textárka, dramaturgička, absolventka VŠMU, ochranárka. Je zakladateľkou občianskej iniciatívy SOS Bratislavský hrad a Slovenskej aliancie ochrancov zvierat, Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
SkryťZatvoriť reklamu