Otvorený list kapitánovi Dankovi

Kapitán Danko, už dlho sme Vám neposlali žiaden list. A keďže sme zistili, že ste na tom s poštou tak zle, že musíte čítať cudziu, rozhodli sme sa poslať Vám rovno otvorený list, aby ste ho nemuseli otvárať sám.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

Kapitán Danko,

Aj keď Rasťo zvaný Piško spolu s občanmi Horný Výplach už dlhšiu dobu nič premiérovi nenapísali, teda nie že by nemali čo, len boli Vianoce, zabíjačky a jednu sviňu ešte mali v zálohe, neznamená to, že vy, ako prvý muž krajiny by ste žiaden list nemali dostať, najmä ak sa udialo tak veľa.

Aj keď o našej dedine nepíšem, lebo aj u nás sa zabíjalo, ale tiež sme ešte nejakú sviňu našli, tak sme Vás nevolali. Ale suseda Kveta, čo sa k nám pred 15 rokmi dosťahovala z Revúcej povedala, že nabudúce by sme Vás už mali zavolať, že dorazia aj chlapi z rodného mesta a bude veselo. Tak neviem ako to myslela, ale asi pre vás chystá prekvapenie, lebo povedala, že keď by ste prišli, bude Heavy metal. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

No a keďže Kveta robí na pošte, predpokladám, že pre Vás okrem prekvapenia z Revúcej tajne odkladá všetku poštu, čo chodí ľuďom do dediny, lebo už aj farár si sťažoval, že mu chodia len listy z biskupstva a plynární. Asi to robí preto, aby ste opäť dlhšiu dobu mali čo čítať. Predpokladám, že kým prídete, bude jej dosť aj pre vojaka kancelára Guspana, lebo tak sa zdá, že aj on má z nedostatku pošty riadnu traumu a tie cudzie listy od občanov, tie, čo ste si krvopotne zadovážili v podateľni v Národnej rade, Vám kancelár kradne a číta ich on. Ale to by nemal, lebo Vy ste ich videli prvý a teda sú Vaše! 

SkryťVypnúť reklamu

Kapitán Danko,

nielen o listoch som chcel, aj keď viem, že nedostatok pošty, ktorý chodí na Vaše meno, už asi nedobehneme. Teda okrem tej pošty chcel by som Vám poďakovať, že ste nevrátili tie výložky. Lebo ako som písal minule, nemal by som Vás ako oslovovať. Automechanik Fero, prezývaný aj Žiarlivý Otelo vraví, že slovo „fešák“ mám pre pokoj v dedine radšej vynechávať aj naďalej. A keďže ste sa u nás stále nevážili, bo nie je na čom, ani slovo vážený sa nedá naďalej používať, lebo by to nebola pravda a tým by sme vás určite urazili, lebo vy máte pravdu rád.

Už mi neprešlo ani oslovenie „pán“, napriek tomu, že dlho sa chlapi v krčme snažili akceptovať vysvetlenie, že pán je človek mužského rodu. Lenže potom prišli na to, že mužského rodu je aj blbec a idiot. A bol som nahratý. Našťastie prišiel rozkaz ministra obrany. A že to šupol rovno na kapitána bolo od neho viac ako pekné, lebo si predstavte, ako by to znelo trápne – nadrotmajster Danko!

SkryťVypnúť reklamu

Ale poviem Vám, bolo to dojímavé, ako ste pobozkali tie výložky. Tak s citom, naozajsky! Normálne nás to na chvíľu aj rozcítilo, ale len do momentu, kedy si chlapi uvedomili, že ešte dodnes ste sa nám neozvali, či ste nám u premiéra vybavili to nové futbalové ihrisko, lebo o chvíľu začína jarná časť okresnej bundesligy a my stále hráme dolu kopcom.

Ale iné som chcel.

Dostalo sa nám do uší, že chcete zaviesť trinásty a štrnásty plat. Ale len pre tých, čo robia vo veľkých fabrikách. Nevieme, či nám niečo ušlo, lebo my u nás také veľké fabriky nemáme a teda nevieme, či sa nás tento váš ľudový nápad netýka, alebo ste si nás nechali ako zlatý klinec na ďalší míting Vašej všeobjímajúcej strany. A pre nás, družstevníkov, navrhnete aj pätnásty a šestnásty plat. Bolo by to síce hrdinské, akurát nevieme, či by vám to prešlo, lebo teda naše družstvo sa potáca medzi ziskami a stratami ako Janko Slota po Žiline. Takže Karol, náš starosta a predseda Družstva zároveň, už začal premýšľať, ako nám tie platy bude dávať, aby sme neskrachovali hneď, ale aspoň po pol roku. Zatiaľ sa najreálnejšie javí odpredaj kostolného zvona do zberných surovín, vzhľadom na to, že Chromý Jano chodí aj tak denne nacenganý po dedine a starosta rozhodol, že cengať bude on. Len nevieme, ako zvládne umieračik, lebo pri skúškach nanečisto mu celkom nejde ani zvonenie na omšu. Pán farár je na nervy už teraz, ale na druhej strane mu to vyhovuje, lebo konečne môže biskupstvu vykázať zvýšený odber omšového vína bez toho, aby musel zahmlievať.

SkryťVypnúť reklamu

Ešte nás teší, že váš posledný snem prijal víziu. Chvíľu sme s chlapmi premýšľali, či vám v tom slove nevypadlo „tele“, ale potom si krčmár Vilo prezývaný Krígel spomenul, že „tele“ je české slovo a to nemá na sneme Slovenskej národnej strany čo hľadať. Poviem Vám pravdu, vydýchli sme si. Lebo na Slovensku po slovensky. A nikdy inak. Už si na to asi zvykol aj Béla Bugár, dokonca až tak, že občas máme pocit, že už vie po slovensky lepšie, ako vy.

Aj ste pekne vysvetlili, ako máme u nás komunistický komplex. Trošku sme hľadali, kde v dedine ešte nejaký komplex máme, ale tŕň z päty nám vytrhla Kveta, lebo v starej lekárničke našla ešte B-komplex s rokom výroby 1988. Takže sa nebojte, my Vás nesklameme!

Veľmi sa nám páči aj tá myšlienka s cestovnými šekmi, skrátením pracovného času a zvýšením miezd a dovolenky. Ak sa Vám to podarí, tak to bude ako kedysi. Akurát starosta sa okrem toho odmontovania kostolného zvona už šteluje aj na zoštátňovanie družstva a verejného WC, čo je pri pošte, postaveného z našich fondov, keďže na Eurofondy nemá nikto v dedine dostatočné politické krytie. Chromý Jano povedal, že sa to už začína podobať na socializmus s ľudskou tvárou a poviem vám, po treťom rume už aj mne sa to tak vidí....

A s tou teľavíziou ste to tiež dali na pána. Hlavne, keď bude verejná! Lebo čo je verejné, je pre nás chlapov mimoriadne príťažlivé. A keď sa aj teľavízia premení na verejný bordel, budeme Vám viac, ako vďační. Len neviem, čo na to povedia naše ženy, lebo neboli v krčme, keď sme sa nad tým tak kolektívne zamýšľali. Asi nebudú nadšené, ale aby sme Vám pomohli, pokúsime sa ich na MDŽ poslať pre klinčeky osobne natrhané podplukovníkom Ficom. To by nám mohlo prejsť, aby zavreli oči. Ale neviem, či to prejde. Lebo predsa len, zapneš teľavíziu a „P“ vidíš - to sa ženám navyknutým na Jednoduchú Máriu a Nákupné maniačky bude ťažko vysvetľovať.

Kapitán, nevieme, ako si máme vysvetliť tie Vami navrhované silnejšie nástroje v rukách polície a súdov. Lebo na narušených jedincov v našej dedine zatiaľ vždy stačil obušok a jedna noc v cele predbežného zadržania. Ale vy určite viete, ako ste to mysleli. To len Ďuro, zvaný Filozof tvrdí, že sa tu snažíte o diktatúru. A že je najvyšší čas, aby sme plot na futbalovom štadióne začali maľovať na červeno a z povaly vyťahovať mávatká... Myslí si, že keď má tri semestre na univerzite, že je najmúdrejší. Ale my sme z višne nespadli. Ani sme nemohli, lebo žiadnu nemáme. My Vám veríme, kapitán Danko! Lebo vy vždy a všetko myslíte len dobre! Pre seba!

Kapitán, ešte niečo - Karol, náš starosta a predseda družstva, sa predsa len pýta, či má z pivnice obecného úradu vytiahnuť obrazy Husáka, Brežneva a Mao Ce Tunga, čo tam odložili po revolúcii. Len teda aby bol pripravený, keď to vypukne keby mal Filozof predsa len pravdu.

Kapitán,

je nám ľúto, že ste z tej pošty, čo nedostávate priamo na Vaše meno, taký smutný a preto sme sa rozhodli, že touto cestou vyzveme všetkých občanov tejto krajiny, aby Vám aspoň jeden list napísali, a všetci, nie že jeden za celú rodinu, ale pekne každý člen rodiny zvlášť. Nech máte čo čítať aspoň do času, kým nedostanete poštu od nás z dediny, čo Vám odkladá Kveta na pošte. Ak sa nenahneváte, aj sem pripíšeme Vašu adresu do parlamentu. Dúfame, že sedí a že pani v podateľni Vám ich všetky odovzdá v poriadku, otvorené a tri mesiace po obdržaní a že Vám nejaké listy neukradne vojak Guspan. A že Vás nimi zavalíme tak, že už ani sám seba nikdy nenájdete. To bude raj!

Tak ešte tá adresa:

kpt. Andrej Danko
Národná rada Slovenskej republiky
Námestie Alexandra Dubčeka 1
812 80 Bratislava 1

Tak ďakujeme za odpovede a zostávame s pozdravom

Výložky bozkávam!

Vaši občania z Dolných Splaškov

Monika Kozelová

Monika Kozelová

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  43
  •  | 
  • Páči sa:  6x

Monika Kozelová, textárka, dramaturgička, absolventka VŠMU, ochranárka. Je zakladateľkou občianskej iniciatívy SOS Bratislavský hrad a Slovenskej aliancie ochrancov zvierat, Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
SkryťZatvoriť reklamu