V detských kauzách sa nám strácajú deti, vo zvieracích zvieratá.

Zvykli sme si. V kauzách detí sa nám strácajú deti. V kauzách pamiatok pamiatky a v kauzách zvierat zvieratá. Píšem to sem preto, že sa ma to osobne dotýka.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Obyčajné ľudské zlyhania berieme až príliš stranícky. Každú kauzu, ktorá vypláva na povrch, spolitizujeme tak, že aj ľudia, ktorí sa začínajú zaujímať o osudy dotknutých, sa v tom pomaly stratia, ako v labyrinte v Paríži. Strany miesto toho, aby si vyčistili personálne svoj vlastný priestor, aby sa vzdali tých, ktorí problém zapríčinili, alebo ho z pozície postavenia kryjú, hádžu špinu na všetkých okolo. Najmä na tých oproti. A márne sa domnievajú, že im tým blatom zahádžu oči tak, že im v konečnom účtovaní ani nedojte, kto to svinstvo zapríčinil a kto ho kryl.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ale márne. Lebo vždy sa nájde niekto, kto si to bude dobre pamätať. Aj keď žijeme dobu Viktorov – čističov. Aj keď Boh zamestnáva takého pomalého božieho mlynára. Netreba sa spoliehať na to, že sa raz jeho mlyny zastavia, lebo večnosť je večná.

Lenže médiá tiež nepomáhajú. A mnoho krát im skáču na návnady ako ryby na háčik. A niektoré neskáču. Len to jednoducho dostanú príkazom. Šup a červík je v bruchu aj s háčikom. Potom stačí len ťahať – hore, dolu a potom doľava. Viac, viac, viac.... a je po kauze. A ryba ostala vo vode. Pekne a čisto, aj s problémom a blatom.

Máme veľké koberce a veľké metly. Tam sa toho zmestí! Celý Čistý deň aj s keltským náleziskom. A ešte oveľa, oveľa viac. My nie sme Južná Kórea, kde kvôli prešľapu prezidentky vyjde do ulíc pol milióna obyvateľov, a nie sme ani Rumunsko, kde zadržali 33 predstaviteľov vlády a bankového sektora pre podozrenia z prania špinavých peňazí a z podvodov a kde napríklad v roku 2014 odsúdili za korupciu 24 starostov, 13 prokurátorov, 7 sudcov, 5 poslancov, 2 exministrov a bývalého premiéra, a Protikorupčný úrad DNA vyšetroval až sedem percent poslancov v parlamente. Bohužiaľ nie sme. A to sme sa tejto najzaostalejšej krajine bývalého socialistického sektora ešte donedávna vysmievali. Lenže choďte sa tam pozrieť dnes.

SkryťVypnúť reklamu

Každý psychiater a každý psychológ vám dá návod, ako niekoho „ovládnuť“. Je to jednoduché – najskôr ho zneistíte, využijete jeho únavu a potom mu dáte „pomocnú“ ruku. Lenže už je to ich ruka. A pustia, kedy oni chcú. A vy im za to máte byť vďační? Lebo presne tak to s nami robia. V každej kauze je to tak, všimnite si to. Uvedomila som si to pri viacerých kauzách. Lenže tu nejde o fazuľky. Mnoho krát ide o životy.

Často si spomeniem na citát dramatika Bertolda Brechta: „Ľud sklamal dôveru svojej vlády. Treba vymeniť ľud.“ Lenže ono je to inak. Náš problém spočíva v tom, že si neuvedomujeme, že TREBA voliť a najmä KOHO voliť. Ak už ideme voliť, príliš často nevolíme podľa toho, čo ten, koho zaškrtneme pre nás niečo spravil. Nezisťujeme, nepátrame. Mnoho krát stačí len to, koho poznáme z obrazovky, z novín a či je to fešák alebo fešanda. Nie sme naučení brať politiku ako súčasť svojho života. Ale nevadí, raz sa to naučíme a potom budú mať všetci po prdeli. Už sa teším. Lebo zatiaľ to ide podľa Brechta.

SkryťVypnúť reklamu

A žiaľ, aj na školách. Stále viac a viac produkujú absolventov, ktorí nestoja ani za fajku dymu. Samozrejme, česť výnimkám. Ó vďaka Bože za možnosť štúdia v zahraničí a za Erasmus! Aspoň tam sa tie decká naučia, ako sa reálne postaviť životu a že prejsť ročníkom za klobásy a demižón burčiaku nestačí. Lenže vysvetlite to niektorým rodičom.... A potom tým deckám, keď chcete, aby sa vrátili.

Viete aké sú dnes nároky kladené na prváka základnej školy? Aby sa vedel predstaviť! Áno, dobre čítate, aby sa vedel predstaviť! Ale to som ja vedela už v škôlke. V prvej triede som musela vedieť čítať, počítať, musela som mať kreatívne myslenie a musela som vedieť čítať s porozumením. Áno, aj šlabikár. Lebo aj šlabikár bol v čase, keď som chodila do prvej triedy, postavený tak, aby dieťa premýšľalo nad tým, čo číta. Dnes stačí, aby sa prváčik predstavil a vedel, kde býva. Ak to takto pôjde ďalej, o chvíľu bude stačiť, aby si vedel zaviazať šnúrky na topánkach a prestal cikať do plienky. Ja viem, trochu ťahám za vlasy, ale ako to inak vysvetliť. Sorry. A ospravedlňujem sa aj učiteľom, ktorí to naozaj myslia dobre a snažia sa, ale narážajú na také nezmyselné bariéry systému vzdelávania či politickej príslušnosti, že keď si už asi po desiaty krát narazia hubu, vykašlú sa na to a vystrelia kdekoľvek inde. Napríklad aj do Billy vykladať tovar do políc. Aj takých poznám.

SkryťVypnúť reklamu

Lenže život nie je len o straníckych tričkách. A štátne úrady by ako prvé mali byť zásadne len o schopnostiach, vedomostiach, vzdelaní, kvalifikácii a empatii. Nie o politickej príslušnosti, rodinnom previazaní a kamarátskych vzťahoch. Lebo takáto chobotnica nikdy nemôže viesť k demokracii a rozvoju krajiny. Vedie len k sústredeniu moci vybranej spoločnosti ľudí, ktorí sú navzájom previazaní, všetko o sebe vedia a držia sa navzájom tak silno za gule, že keby čo len jeden z nich spravil čokoľvek, čo je nezlučiteľné s morálkou, nikto to nezačne riešiť, lebo čo keby náhodou.... Čo by sa stalo, ak by čo len jeden článok začal rozprávať. Čo keby ho uvoľnili. Veď by sa celá chobotnica poskladala ako domček z karát. A že pri tom vzájomnom previazaní obetujú životy nejakých cudzích detí? No a čo? Veď to nebolí.

Ja len dúfam, že ten ĽUD na to pomaly, ale isto príde. A potom to ale BOLIEŤ začne. A aj tie kauzy sa prestanú strácať v marazme sily, moci a straníckosti. A tak čakám, že príde ten čas a prvé z tých stratených detí zakričí, že KRÁĽ JE NAHÝ.

P.S. Našla som link pre všetkých. Prečítajte si. http://karierainfo.zoznam.sk/cl/1000154/1493747/Psychologovia-radia--ako-ovladat-inych--10-neuveritelnych-trikov--ktorymi-dosiahnete--co-chcete

Monika Kozelová

Monika Kozelová

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  43
  •  | 
  • Páči sa:  6x

Monika Kozelová, textárka, dramaturgička, absolventka VŠMU, ochranárka. Je zakladateľkou občianskej iniciatívy SOS Bratislavský hrad a Slovenskej aliancie ochrancov zvierat, Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu