Úvod do hyenológie

Vedecká teória zaoberajúca sa deskripciou a typológiou ženského smiechu sa nie nadarmo odborne nazýva hyenológia. I hyeny sú, napriek svojmu odpudivému renomé, tvory navýsosť šarmantné, citlivé, ušľachtilé a vnímavé. Autor práce chcel vás, širokú laickú verejnosť, priviesť aspoň na okraj tejto málo prebádanej zradnej pôdy, na ktorú sa málokto odvážil vstúpiť zdravou nohou, aby neuviazol v bažinách skepsy.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)
Širokouhlý mĺkvy úsmev
Širokouhlý mĺkvy úsmev 

Zakladateľom hyenológie je kirgizský zoológ a moreplavec maďarského pôvodu Zoltán Kurdjevskij. Na starobu sa v roku 1986 usadil na východnom Slovensku, vďaka čomu sa pre Maticu Slovenskú zachovali jeho mnohé priekopnícke práce, bohaté na myšlienky i pravopisné chyby. Za všetky uvádzam verš, z ktorého možno vyčítať očakávanie blízkej smrti, neúprosný dopad času na jeho vedecký realizmus, i rastúcu senilitu: „Hyeny, hyeny, čo smejete, veď vy moje nebudete.“

Na svojich cestách po Afrike si tento známy feminológ všimol výrazné podobnosti v rytmike smiechu u hyen a žien [1]. Dlhé roky ich pozoroval v ich prirodzenom prostredí a zaznamenal ďalšie paralely – práve tak ako i ženy, ani hyeny sa nesmejú len na tom, čo je vtipné. Dokazuje to jeho amatérsky videozáznam, na ktorom sa vyhladovaná hyena nedokáže dostať k zdochline, od ktorej ju levy zúrivo odháňajú a zavše i uhryznú. Hyena sa vo svojom životnom optimizme díva na takúto situáciu s nadhľadom a charakteristicky nevinne sa smeje (zvuková ukážka) . Čo hyenológia ponúka pre praktický život? S jej pomocou dokážeme až neuveriteľne presne podľa druhu smiechu určiť povahové črty, intelekt a samozrejme zmysel pre humor.

Smiech u pozorovaných žien vyvolávame spôsobom, ktorý neradi prezrádzame – husím brkom. Skúmaným ženám s extrémnou formou prejavu smiechu opatrne vyzujeme obuv a pomalými pohybmi pierka ich „šteklíme“ na päte. Navodenú humornú atmosféru môžeme dotvoriť nevtieravou Beethovenovou Ódou na radosť, resp. podľa vkusu pozorovanej, Anderom z Košíc.

Nesporne najzaujímavejšou oblasťou hyenológie sú typy ženského smiechu. Uvedieme tu naše členenie, pričom netvrdíme, že je vo finálnej podobe (upozorňujeme, že sem zámerne nezaraďujeme sarkazmus, iróniu a výsmech):
- Úsmevy – reakcie na bežný výskyt vtipných fráz alebo suchých poznámok vo verbálnom prejave.
- Koketné úškrny – prejav pobavenia nad niečím, čo v skutočnosti vôbec nie je smiešne. Ženy takto často dávajú najavo náklonnosť k osobe opačného pohlavia, ktorá napriek tomu, že nemá zmysel pre humor, úporne sa o to snaží.
- Širokouhlý úsmev bez zvukového sprievodu – je skôr fáza ako typ smiechu. Označujeme tak očakávanie vrcholu humorného príbehu alebo vtipu.
- Chichot – kultivovaná forma ženského smiechu v situácii, v ktorej sa podobná reakcia spoločnosťou očakáva.
- Hihňanie – odvodenina chichotu, ale pozorujeme ho výlučne v prípadoch, kedy je žena sama, oddáva sa neopísateľným myšlienkovým pochodom, ktoré jej následne prídu súkromne vtipné.
- Rehot – reakcia na humornú situáciu, ktorá je zhromaždenými prístojacimi považovaná za prehnane dlhú, hlasnú a spontánnu. Môžu sa vyskytnúť i slzy (porovnaj [2] smiech cez slzy). V inej literatúre sa môžeme stretnúť s termínom „šúľanie“.
- Faux pas – trapas v spoločnosti, keď príde ženskému jedincovi nejaká osoba, vec, alebo jav natoľko smiešny, že sa prestane ovládať. Sprievodnými znakmi sú nezadržateľný burácavý smiech, rozhadzovanie rukami, nadmerná sekrécia slín, mierna inkontinencia.

Doposiaľ sme sa stretli iba s jediným typom smiechu, ktorý je tak komplexný, že ho nedokážeme zaradiť ani do jednej z uvedených kategórií. Jedná sa o smiech Adriany S., rodenej P., vďaka ktorej zaznamenala táto vedná oblasť obrovský prelom (sorry Adriš, ale čo mám robiť, keď je to pravda). Tento jej spontánny prejav, ktorý vydržali sledovať dokonca len tí najsilnejší, sa nám podarilo zachytiť i vizuálne. Uvádzame tu jej reakciu (zvuková ukážka) na známu hádanku: „Robí to tik-tak a keď to spadne, sú to hodiny.“ Ukážka má 20 sekúnd.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok bloguNa zvukovej stope môžeme pozorovať atómovú presnosť intervalov smiechu. Vysvetľujeme si to tzv. zlyhaním ovládania hlasiviek (vocal chords control malfunction), pri ktorom postihnutá nie je schopná vôľou ovplyvniť alebo prerušiť afektovanú činnosť týchto orgánov reči. V momente, ako sa zmienená dostane do kontaktu s niečím subjektívne vtipným, zabudne si kalkulovať čas na smiech a nádychy. Na ukážke to môžeme jasne vidieť.

Jednotlivé fázy analyzovaného smiechu:
1. Prechod nedokončenej vety do okamžitého smiechu.
2. Krátky sipot a nástup druhej vlny.
3. Zúfalý nádych nasledovaný vysokofrekvenčným rytmickým smiechom.
4. Vzlyk, náznak vyčerpania pľúc, dusenia. Rehot neobvyklých atribútov.
5. Panický nádych, štikútka, zajakávanie.
6. Dozvuky prvého záchvatu (okolitý bodrý ľud ju upozorňuje na zmenu farby).
7. Príprava na druhý záchvat.

Veríme, že vás problematika hyenológie uchvátila a v prípade, že máte záujem o rozlišovacie znaky, na základe ktorých sa dajú určiť povahové vlastnosti jedinca, na vyžiadanie vám ich zašleme. Nie sme zástancami planých sľubov, ale výsledky prekvapivo pravdivo odzrkadľujú reálne črty osobnosti, čomu nasvedčuje i fakt, že túto metódu uprednostňuje veštkyňa Teodora pred falošnou krištáľovou guľou.

Jurij Warlenheim

Referencie
[1] Kurdjevskij, Z.: Súhrn súvekých poznatkov o hyenológii. samizdat, 1971
[2] Gogoľ, N. V.: Mŕtve duše. SPKK, 1946
[3] Časopis Roháč, č. 3, roč. XI, 1984.
[4] http://www.verryfunny.sk
[5] Krček, K.: Akvaristická technika od A do Z. SNTL, 2004


Ľuboslav Moza

Ľuboslav Moza

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Aktivista vedného odboru feminológia a zapisovateľ objavov Jurija Warlenheima - jej zakladateľa. Zaoberám sa vopred neúspešným hľadaním súvislostí v ženskom charaktere a ich klasifikáciou. Zoznam autorových rubrík:  Beda

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu