Koniec sveta desí deti

Okolo nás ako aj okolo iných krajín obletela správa o konci sveta, niekoľko scénarov, poupravených verzií toho pôvodného konca. Myslím, že nikto nie je tak mocný a skalopevne presvedčený, ani tak čistý aby nezapochyboval. Ja tiež občas pomyslím na to, že sme len teleso vo vesmíre a v priestore, v ktorom si letí útvar plný života či plný ničoho - každý sa môže stretnúť s prekážkou, každému raz patrí porážka. V poriadku, dôležité je vedieť čo sme žili a koľko sme si toho odniesli doteraz. A nelipnúť na žiadnej predstave. Dá sa to? Samozrejme. Skloniť sa trochu nižšie a prijať svoju ,,veľkosť", prijať pokoru.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)
Obrázok blogu

Minulý týždeň som mala zapnuté správy a hovorili o možnom scénari, ktorý obletel istú sociálnu sieť. Dievčatá si obe nechtiac vypočuli správy pri hre a zrazu zhrozené obe stáli pred televíziou, v ktorej sa naša Zem zráža s neznámym telesom, prechádza fiktívnou dierou či ako pohlcuje planétu apocalypsa. Počúvali ako si máme nakúpiť sviečky či ako sa zásobiť pitnou vodou a i keď následne tieto informácie boli vyvrátené sexy blondckou v správach - ,,holčina" ich nepresvedčila.

V nasledujúci deň kolegyňa z práce hovorila ako jej syn, prvák na základnej vydesene konštatoval, že ešte nechce zomrieť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dnes som stretla v škôlke dievčatko, ktorého mamička má ešte ďalšie 3 deti a na možný koniec pripravuje tak trochu celú rodinu. Teda na isté ,,prírodné a fyzikálne" zmeny. Myslím, že inteligencia o viere v nezničiteľnosť či nesmrteľnosť nerozhoduje, ba dokonca ani poverčivosť či dôvera médiám. Myslím, že v tichosti si nechať pár zásob nerobí z človeka dôverčivého hlupáka. Myslím, že jednoducho vieme, že už máme toho na rováši dosť a každý tak trochu svojsky premýšľa, že revolúciou by mohla byť masová zmena v myslení, ktorú spôsobí celosvetový strach zo zániku a možné uvedomenie si, že sme niečo tak trochu pokašľali. Myslíte však, že brať deťom nádej takýmto spôsobom je normálne? Lebo ak je niekto, kto by mal myslieť vždy a navždy pozitívne - tak to sú práve naši najmenší. Dúfala som, že ich spochybním. Nie... Hanka sa zobudila v stredu ráno, búchajúc päsťou do vankúša, pri čom si ani neuvedomovala, že v spánku bojuje s dverami v zasypanej tmavej pivnici. Po otázke, Hani čo robíš? Odpovedala: ,, Mami musíme sa odtiaľto dostať a nájsť Terezku."

SkryťVypnúť reklamu

Predstava o konci sveta najviac desí deti. Drobné nožičky v balerínkach, ktoré chcú raz na svadbe trblietavé lodičky a chlapčenské kopačky veľkosť 26, ktoré chcú vyhrať ten životne dôležitý zápas, keď budú mať dvadsať.

Vysvetlila som svojim dcéram, že zažijú všetko čo zažiť majú, nech sa pod zem prepadnem ak nie. A tento sľub dodržím, lebo musela by som sa pod zem prepadnúť, keby som nenašla v sebe silu vybojovať im kúsok Zeme na život. A ak by nie... a ak má k niečomu raz praraz dôjsť - tak potom sľub dodržím tak či onak - lebo pod tou zemou skončím.

Nepáči sa mi, že v našej hlúposti nemyslíme na to akú moc má viera v život. A akú deštrukciu pôsobí beznádej. Lebo povedz dieťaťu či teenagerovi - už nemáš čas na život a on vám dokáže koľko sa dá za pár dní stihnúť tým najdesivejším spôsobom. Povedz poverčivému - máš šancu na život ak obetuješ 30 psov a 70 ľudí bohu Dindánovi z Tramtárie a on vám vyrobí svetový masaker. Netvrdím, že nevedomosť by pomohla, možno len citlivejší prístup a vyrovnanie sa so sebou samým.

SkryťVypnúť reklamu

Ak by sa malo čokoľvek zmeniť, verím, že koniec je začiatkom niečoho lepšieho.

Stanislava Mrázová

Stanislava Mrázová

Bloger 
  • Počet článkov:  54
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som človek, ktorý verí, že najväčšia moc človeka, je slobodná vôľa.Že myšlienka tvorí a nič v živote, nie je isté. Som viac realistická ako pozitívna..ale verím, že realita má ešte stále viac pozitív ako tápania v sivej. Stále od začiatku a stále neústupčivo začínam veriť v človeka a pokaždé keď padnem, to skúšam znovu..veď predsalen som človekom a mám tú moc, vždy sa rozhodnúť. Zoznam autorových rubrík:  detskými očami - rozprávkovoSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu