Od winnipegského juniorského bronzu k tomu torontskému

Písmo: A- | A+

Tak sme sa predsa dočkali. Slovensko zaknihovalo obrovský úspech, keď získali na hokejových MS juniorov v Kanade v mestách Montreal a Toronto bronzové medaily, keď v skvelom a napínavom zápase o konečné 3.miesto porazilo švédsku dvadsiatku 4:2. Tým sa im podarilo napodobniť ich predchodcov, ktorý v roku 1999 porazili v zápase o bronz v kanadskom Winnipegu zhodou okolností tiež Švédov.

(Mimochodom, autor tohto článku mal v tom čase ešte len 3 roky). Z tejto generácie potom vzišlo viacero výborných hokejistov, mená ako Lašák, Gáborík, Nagy a ďalší nie je treba viac predstavovať.

To, čo už bolo

Odvtedy ubehlo už 16 rokov, veľa vody pretieklo našimi riekami a tiež sa aj veľa toho zmenilo. Menili sa tréneri, funkcionári, celkovo mládežnícky hokej na Slovensku a samozrejme, menili sa generácie našich hráčov. Avšak, napriek viacerým dobrým hráčom, ktorí hrali za našu dvadsiatku, podobný úspech nie a nie zopakovať, ba čo viac, často sme museli dokonca hrať len o záchranu.

Najväčším pokusom o zmenu tohto trendu bolo v sezóne 2007/2008 začlenenie tímu slovenskej dvadsiatky do našej najvyššej hokejovej súťaže. Toto začlenenie prinášalo mnoho diskusií, či nášmu hokeju viac pomáha, alebo škodí. Často sa mu vyčítalo napríklad, že najlepší hráči na každoročných juniorských šampionátoch nepochádzali z tohto projektu, ale boli hráčmi mnohých iných klubov. Osobne si však myslím, že tento projekt nám určite viac pomáha ako škodí, keďže hráči v ňom hrajú celú sezónu spolu, čím sa môžu zohrať a navzájom sa spoznať a práve tieto faktory zvyknú viesť k celkovým úspechom na MS.

Po čase prišiel náš doteraz najvӓčší juniorský úspech, keď v roku 2009 partia okolo brankára Janusa, útočníkov Tatara, Pánika a ďalších dokázala poraziť vo štvrťfinále tím USA a po dlhom čase opӓť bojovať o medaily, aj keď nakoniec skončili na nepopulárnom 4.mieste.

Nasledovalo znova pár nie veľmi úspešných juniorských šampionátoch, na ktorých sme nedokázali prekročiť svoj vlastný tieň a porážali sme len menej kvalitné reprezentácie. Až prišli MS 2015.

To, čo je teraz

Náš mladý tím už pred samotným šampionátom ukazoval viacerými vtipnými videami, že v ňom vládne pohoda a súdržnosť. V príprave dokázali poraziť Česko a my sme dúfali v konečný úspech.

Potom ale prišiel silný tím Kanady a my sme po prehre 0:8 skrotili optimizmus. Tréner Bokroš vtedy hovoril, že tím ešte neukázal, čo v ňom naozaj je, avšak ja ako zrejme aj mnoho ďalších fanúšikov som to vnímal len ako slová do vetra. Tréner však vedel o čom hovorí, keďže tím pár hodín po tomto debakli dokázal, aj keď so šťastím. poraziť obhajcov titulu, Fínov. Nasledovala prehra s USA, ale čo bolo dôležitejšie, povinné, ale neľahké víťazstvo nad Nemeckom, čo nás definitívne posunulo do štvrťfinále. V ňom sme hlavne bojovnosťou dokázali poraziť Čechov a národ zrazu začal veriť v úspech. Semifinálová odveta Kanade nám síce nevyšla, ale v boji o bronz sme vďaka veľkému odhodlaniu dokázali poraziť silné Švédsko a získať bronzové medaily, ktoré majú pre nás cenu zlata.

To, čo (možno) bude

Kapitán Réway bol už doteraz skvelým hráčom, teraz však potvrdil, že je aj rovnako dobrým vodcom tímu. Návratom do NHL by sa určite posunul vyššie vo svojej kariére. Nazrieť do NHL môže aj už Bostonom draftovaný Peter Cehlárik. Na tohtoročnom drafte určite bude záujem aj o výborného brankára a miláčika kanadských tribún Denisa Godlu, šancu majú napríklad aj Lantoši, Skalický, Černák, Súkeľ a možno aj ďalší. Zo všetkých týchto hráčov sa, okrem Réwaya, ktorý už v repre je, môžu stať aj opory mužského národného tímu, čo je ďalším pozitívnym výsledkom úspešného juniorského šampionátu.

My doma však tiež nemôžeme zaspať na vavrínoch a myslieť si, že takúto úspešnú generáciu budeme mať odteraz už každý rok. Chcelo by to viac podpory aj od štátu pre rozvoj mládežníckeho hokeja a športu celkovo. Aby sme na ďalší možný úspech slovenského juniorského hokeja nemuseli čakať dalších 16 rokov.

Teraz si ale užívajme úspech nášho mládežníckeho hokeja, na ktorý sme tak dlho čakali.

CHLAPCI, ĎAKUJEME!

Skryť Zatvoriť reklamu