Prípad Galanta: Emócie, lynč a fungovanie opozície

Nie vždy je všetko také, ako sa nám na prvý pohľad zdá. Azda aj preto patrí v živote medzi jedno z významných poučení: Neuskutočňovať zásadné rozhodnutia v spŕške emócii a v kritických momentoch.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (21)

Zdá sa, že prípad v Galante je práve tou ukážkou, na ktorej by sme sa vari mohli čo to poučiť. Je žiaľ aj smutnou ukážkou toho, ako pracuje s faktami súčasná opozícia. Tú takto, zdá sa, v skutočnosti oveľa viac zaujímajú akési politické body, než osudy ľudí, o ktorých by malo ísť aj v tomto prípade na prvom mieste.

Iste, zverejnenie blogu poslankyne Národnej rady so sťažnosťou matky jednej z chovaniek resocializačného centra v Galante, otriaslo spoločnosťou. Jeho šíriteľnosť dosiahla obrovské rozmery. Situácia gradovala a vyhlásení rozčarovaných politikov pribúdalo. Po prvotnom vznietení, prišli na rad konečne aj vyjadrenia druhej strany. Objavili sa aj prvé fakty, ktoré poukazovali na to, že v uvedenom blogu sa niektoré veci zamlčali, či označili nepravdivo. Na konci toho všetkého leží na stole dnes aj žiadosť rodičov zvyšných 25 detí, ktoré odmietajú odobratie akreditácie centra a nátlak médií. Vyjadrenia od detí priamo z centra, dokonca aj tých, čo dotknutú chovankyňu poznali, už častokrát ani zdiaľky nevykresľujú zariadenie tak jednoznačne ako opozičnými poslancami nazvanú „polepšovňu hrôz“. Ukazuje sa, že prípad ani zďaleka nie je taký jednoduchý a na jeho vyriešenie by skutočne mnohé veci mali v záujme férovosti a prípadne aj spravodlivého potrestania posúdiť odborníci, a nie rozvášnený dav.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Veľa lajkov žiadna zodpovednosť

To, čo je žiaľ symptomatické pre prácu súčasnej opozície, je aj jej vklad k tejto afére. Poslankyňa Blahová sa ani náznakom netají tým, že pred uverejnením blogu nemala za potreby osloviť druhú stranu. Boris Kollár ako politik vyzýva vulgarizmami k lynču občana. Na svojom facebooku publikuje rad za radom fotografie a celé mená ľudí, proti ktorým ako sudca a kat zároveň posiela dav. Pod príspevkom nazbiera zároveň pekných 1,9 tisíc lajkov. Dobrá práca, že? Čo tam potom, či niekto vezme „spravodlivosť do vlastných rúk“, však pán poslanec? Čo tam po tom, že sa časom možno ukáže, že vec môže byť v skutočnosti aj inak ako sa javí v deň zverejnenia? Snáď je iba veľkým šťastím, že jeho rady nik nepokladal za relevantné. Lynčujúci politik si vulgarizmami získal svoje lajky a obávaný "spravodlivý" hnev strážcov demokracie z médií si z jeho správania v tomto prípade do dnešných dní tiež ťažkú hlavu nerobil...

SkryťVypnúť reklamu

Faktom je, že vo veci už v stredu, teda 2 dni pred uverejnením blogu, zasadol ľudsko-právny výbor parlamentu, na ktorom sa poslanci dohodli, že získajú viac informácií o prípade aj z ďalších strán a začnú neodkladne konať. Prítomných bolo viacero poslancov, medzi nimi aj p. Blahová. Ako opodstatnenie medializácie uvádzala pani poslankyňa v závere blogu dôvod, že kompetentné orgány sú nečinné. Kto vie prečo v ňom teda nespomenula aj fakt, že už v pondelok, teda štyri dni pred uverejnením blogu, rozhodli orgány o premiestnení uvedenej chovankyne do iného zariadenia? Zo dňa na deň v sebe nejeden politik objavil odbornosť v problematike resocializačných zariadení, ktorá bola v zápätí vyvrátená skutočnými odborníkmi.

SkryťVypnúť reklamu

Hra o politické body aj za cenu zničených životov

Azda akúsi bodku za celou rozvírenou kauzou urobila tento týždeň v stredu samotná Natália na pojednávaní okresného súdu. Vo svojej výpovedi sa na otázku toho, či chce ísť do opatery matky alebo otca, rozhodla uviesť, že by najradšej chcela ostať v resocializačnom zariadení.

"Pochopte ju. Ona je úplne zmätená zo všetkého a ja sa bojím, že ak sa dostane do tohto ťažkého sveta, nebude to mať jednoduché a možno to ani nezvládne,“ - vysvetľoval novinárom riaditeľ centra v Polomke, v ktorom sa dnes Natália nachádza.

Hra o politické body niektorých možno prehnane premotivovaných opozičných politikov tak v konečnom dôsledku priniesla mladej Natálii predovšetkým biľag. Biľag, o ktorom dnes vie a rozpráva celé Slovensko a ktorý bude ešte minimálne nejakú dobu so sebou niesť na svojej ceste životom. Na druhom konci príbehu sú politici, ktorí tentokrát jednoducho iba "nezabodovali"...

SkryťVypnúť reklamu

Vklad opozície

Vklad opozície k tejto kauze je žiaľ až príliš symptomatický a obdobný ako aj v mnohých iných prípadoch. Jeho ústrednou niťou je aj tentokrát povrchná práca s faktami s vidinou jediného cieľa v lacnom marketingu, ktorým štvú dav naprieč všetkým inštitúciám štátu. V istých okamihoch je už aj ťažké badať, či je horšie to, že sa dnes už extrémisti dostali do parlamentu, alebo že sa zvyšok opozície začal správať ešte extrémnejšie ako oni.

Dôsledky, ktoré táto medvedia služba opozície v prospech extrémizmu v budúcnosti prinesie, sa obávam vyslovovať. 

Oľga Nachtmannová

Oľga Nachtmannová

Bloger 
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Poslankyňa Národnej rady SR za SMER-SD a vysokoškolský pedagóg na Ekonomickej univerzite v Bratislave. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu