Úprimné pozdravy z Bratislavy: Milionári v MHD.

Napriek klimatickým hrozbám mestskou hromadnou dopravou cestujú najmä narkomani, ľahké devy a pracujúca trieda.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

Ale občas sa stane, že do trolejbusu nastúpi milionár. Vonia draho a bundičku by mu závidel aj Karl Lagerfeld. Milionár sa okolo seba znechutene rozhliadne, pokrčí nos a zvraští čelo. Obsadí celé štvorsedadlo. Sadne si k oknu a vyloží si nohy. Vedľa na sedadlo hodí zväzok kľúčov a dokumenty v euroobale. Vytvorí okolo seba pomyselnú bublinu, dávajúc nám najavo, že s nami nemá nič spoločné.

Súdiac podľa tlačív v euroobale, milionár mieri na úrad. Nemá dobrý deň. Bez auta je stratený a v trolejbuse celý nesvoj. Nevieme, prečo mu zrovna dnes vypovedali všetky autá. Pravdou však je, že mesto je zapchaté a bus pruhy umožnia trolejbusu voľne prechádzať. Preto si milionár asi nevolal taxík. Na úrade má stanovený čas a tak neochotne pripustil, že MHD je najlepšia voľba. Necvakol si lístok a teda ho ani nezviera vo vlhkej dlani. On zrejme ani nevie ako taký lístok vyzerá a kde sa kupuje. Z vrecka vytiahne telefón, ktorý má väčšiu cenu ako niekoľko platov šoféra, ktorý ho vezie a ťuká na displej. Nervózne pri tom poklopkáva nohami, ktoré má obuté v teniskách najdrahšej značky na svete. Keď nadíde jeho výstupná zastávka, viditeľne sa mu uľaví. Vstane, zozbiera svoje veci zo sedadla, ešte raz pokrčí nos a svižne vystúpi. Vonku sa nápadne strasie, akoby zo seba zhadzoval neviditeľný povlak zneuctenia, ktorého sa dopravný podnik dopustil na jeho tele. Nech už mieri na akýkoľvek úrad, doprajme mu chápavú tetu za okienkom.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Avšak v MHD stretneme aj falošného milionára. Všetko na sebe má akože. Akože dobré hodinky, akože drahé tričko, akože je večne zaneprázdnený. Hlučne telefonuje, aby sme počuli, koľko toho má na pleciach. Ale chýba mu rozčarovanie ozajstného milionára. Ten sa chce odtiaľto čo najskôr vytratiť a nezanechať tu po sebe ani obláčik luxusnej vône. Falošný milionár, naopak, chce, aby jeho cesta v MHD trvala večne. Túži po tom, aby sme nazreli do jeho života. Lístok si cvakol ešte predvčerom, ale to nie je podstatné. Dôležité je, čo hovorí.
„Čo zas?“
„Ja to mám riešiť, že?“
„No a?“
„Prečo ma furt otravujete?“
Slabšie povahy medzi nami mu na tú hru skočia. Myslia si, že ten pán s pekne zastrihnutými nechtami, ktorý pri nich huláka do telefónu, je niekto dôležitý.

Skryť Vypnúť reklamu

Ale pozor. Pri okne v druhom rade za vodičom  sedí skutočný milionár. Nedrží v ruke mobil, nekrčí nos a nevraští čelo. Len sedí s rozloženou knihou na kolenách a hlboký pohľad cez sklo upiera kamsi do diaľav. Hodnota jeho majetku je nevyčísliteľná, pretože spočíva v jeho vnútornom svete. Niekoľko indícií nám prezrádza, že vnútro má nielen bohaté, ale aj čisté. Neopovrhuje ostatnými a ani sa nad nimi nevyvyšuje. S nikým sa tu neporovnáva, je absolútne nesúťaživý typ. Je solidárny, len čo nastúpi starší cestujúci, schytí ruksak, knihu a vyskočí na nohy, aby mu uvoľnil miesto. A čo je najdôležitejšie, v ľavom vrecku nohavíc má zastrčenú platnú električenku.

Skryť Vypnúť reklamu

 

Monika Nagyova

Monika Nagyova

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  269
  •  | 
  • Páči sa:  305x

Autorka románu Sídlisko, moderátorka knižných besied Zoznam autorových rubrík:  Úprimné pozdravy z BratislavyZo života vo firme snovDenník starej dievkyO pocitoch smrteľníkaShowbiznis je drinaČo je "in"Pribalím vás do kufra

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu