Mám sa zúčastniť volieb do Európskeho parlamentu?

Písmo: A- | A+

Už 24. mája budú mať občania Európskej únie právo rozhodnúť o jej ďalšom smerovaní. V tento deň si občania 28 členských krajín EÚ volia svojich 751 zástupcov do Európskeho parlamentu, pričom Slovensko bude medzi rokmi 2014-2019 zastupovať 13 poslancov.

Keď som sa spýtala niektorých ľudí, či vedia prečo si volíme svojich zástupcov do Európskeho parlamentu, väčšina z nich zastávala názor, že poslanci idú podporovať  záujmy EÚ a našej vlády a zarábať veľké peniaze, pričom nám obyčajným ľuďom nepomáhajú a preto ani nemusíme ísť voliť. Ale čo je na tom pravdy?

Mnohí ľudia naozaj nevedia prečo by mali ísť voliť a koho vlastne idú voliť. Nevedia, že poslancov Európskeho parlamentu si volíme my občania jednotlivých členských štátov každých 5 rokov, pretože majú zastupovať záujmy nás občanov a nie záujmy EÚ či vlády ako si mnohí myslia.  Pre podporovanie záujmov vlády a Únie sú tu predsa iné inštitúcie - Európska Komisia a Rada Európskej únie. Mnohí z nás si však nedokážu priznať, že nevedia ako funguje samotná Európska únia a aké právomoci majú jednotlivé inštitúcie EÚ a teda prečo by sme mali ísť voliť. A tak najrýchlejšia a najjednoduchšia možnosť je jednoducho neísť voliť.

Tak ako je na Slovensku zvykom takmer u všetkých volieb, mnohí sa sťažujeme akého to máme prezidenta, premiéra, ale každý jeden z nás, kto má 18 a viac rokov si môže zvoliť tých, ktorý majú zastupovať aj jeho záujmy. Rovnako je to aj s voľbami do Európskeho parlamentu. My sami sa rozhodujeme, kto nás má zastupovať, nik nerozhoduje za nás. Dokonca ak máme 21 rokov a trvalý pobyt na území Slovenska, môžeme kandidovať aj sami ak chceme niečo zmeniť J

Ak už sa teda rozhodneme ísť k volebným urnám, nastáva druhá otázka. Koho voliť? Každá politická strana navrhuje svojich kandidátov a zároveň aj nezávislí kandidáti môžu kandidovať. Tu záleží od sympatií, preferencií konkrétnej strany alebo sa môžeme pozrieť aj na súčasných slovenských europoslancov a štatistiky, ktoré nám prezradia napríklad  koľkých rokovaní sa konkrétny poslanec zúčastnil, koľkokrát sa prihlásil o slovo. Aj tieto informácie nám dokážu naznačiť či daný poslanec má záujem zastávať naše záujmy aktívne.

Čoho sa možno obávať?

V poslednom období sa najmä vďaka dôsledkom krízy, úsporným opatreniam, vnútorným konfliktom do popredia dostávajú separatistické a extrémistické prvky.  Mnohí odborníci predpokladajú, že tento jav môže spôsobiť, že sa do národných ako aj do európskeho parlamentu môžu dostať aj poslanci s populistickými a extrémistickými názormi. Aký by to malo dopad na nás? Extrémistické prvky by mohli vplývať na celistvosť parlamentu, vyvolávať vnútorné rozpory, problémy pri prijímaní rozhodnutí a celkovo by oslabili funkčnosť Únie.

 

Posledné voľby do Európskeho parlamentu sa uskutočnili v roku 2009 a k volebným urnám prišlo len 19,64% oprávnených voličov a Slovensko sa tak svojou účasťou ocitlo na chvoste EÚ. Preto na záver by som chcela podporiť všetkých voličov, aby neboli k týmto voľbám ľahostajní a začali sa zaujímať o to, kto na pôde EÚ bráni ich záujmy.

Skryť Zatvoriť reklamu