Šťastie

Písmo: A- | A+

Niekto čaká celý týždeň na piatok, niekto celý rok na leto, niekto celý život na šťastie ...  (anonym)

Šťastie môže byť:
druh pocitu, pozri šťastie (pocit)
priaznivá zhoda okolností, priaznivá udalosť; úspech
šťastné pomery alebo okolnosti
zastarano: možnosť vydaja
(wikipédia)

Ľudia väčšinou uveria všetkému, čo je na internete, však ? A keby mali uveriť tomuto, tak ja osobne som proti, pretože, každý z nás vníma šťastie inak a považuje inak.
Vraví sa : „Každý je strojcom svojho šťastia.“

Je to pravda? Áno ak človek, ktorý vie o kresťanstve tak akurát, že si musí splniť nedeľnú povinnosť (ísť do kostola) ... a všetko ostatné pripisuje osudu, karme, náhode či vesmíru ... - tu knôtik hasne.

Ale ako praví/verní kresťania :
by sme s mojej perspektívy mali za šťastím vidieť Boha, Jeho, ktorý všetko vedie, Jeho, ktorý vie, čo robí, vie, čo je správne, a čo nie ... čo nám dáva voľnosť - slobodnú vôľu sa rozhodnúť. Rozhodnúť sa medzi Dobrom- Bohom a Zlom- Diablom. Rozhodnutie je na nás

Čakám na Šťastie- Boha ? Vieme, že ak niečo chceme mať musíme/mali by sme niečo pre to urobiť. Chcem skutočné Šťastie- Boha? Naplnenie, porozumenie a lásku v duši, tak ho najprv nájdem. Či už prostredníctvom Biblie, modlitby alebo v kostole, ...

Čakám na šťastie- Diabla? Dnes stačí už len vojsť do tmavej uličky či baru a je to – drogy, alkohol, sekty, ... alebo nechať sa vtiahnuť/upútať reklamou, ktorá nám ponúka veľkým nápisom „spokojnosť, zábavu, a nové skúsenosti“ a pod nápisom, malými písmenami- vedľajšie účinky typu : Večné utrpenie pri „spáde“, ... Dnes sme cez reklamy doslova terorizovaní a necháme sa vtiahnuť, ale pokiaľ je v nás ešte Dobro ,tak sa pozastavíme a povieme si : Toto nie !

- Ó to bolo šťastie/náhoda ! - 
Nie ! to bol Boh, to bol On, nie náhoda ale On !
On, nerobí veci len tak, všetko, čo robí má súvis, aj keď niekedy nevieme prečo to tak je a chceme pravdu hneď. Ale ako s vraví : „Trpezlivosť ruže prináša.“ ...a tak to je ... buďme trpezliví a verme, nevzdávajme sa ! Raz, Pravdu zistíme a uvidíme, pretože kto hľadá, nájde ...
Keď si v situácii, ktorú nevieš vyriešiť, nemôžeš zmeniť a nedokážeš z nej uniknúť, dôveruj Bohu! Dôveruj Bohu! Pokým sa tvoj pocit bezpečia viaže len na úspech, bude vždy krehký. Ale keď vieš, že Boh je s tebou aj v tej najhoršej situácii, zvládneš ju a vyjdeš silnejší ! Bez toho aby si si povedal: „To bolo šťastie!“ ale stým aby si si povedal : „Ďakujem Bože. Viem, že sme v tom šli spoločne a bol si to TY a vďaka Tebe som šťastný- spokojný.“

So slovíčkom šťastie sa samozrejme spája aj slovo šťastný/á . Sme vôbec šťastný? Čo nás robí šťastnými? Niektorí ľudia len vravia „nemám šťastie, nie som šťastný“ a pri tom si protirečia, pretože pokiaľ majú rodinu, kamarátov, a iné veci na život tak, čo im chýba ? Možno Láska, Porozumenie, Spokojnosť, ... v duši. A keď mu chýba toto tak vie, že Boh mu toto dá len musí veriť a nájsť ho. Pretože v dnešnom storočí je sa orientovať ťažké a sme zaslepený, a pri tom na vnímanie krásy či trocha pocítenia šťastia, stvorené Bohom nám stačí size="10pt"vyjsť von, zatvoriť oči a cítiť ako nám vietor rozfúka celé vlasy, ako keby nás chcel pohladiť, ako nás Slnko hreje, ako keby nám chcelo dať najavo že nás chce objať, skočiť do rieky a cítiť ako nás všetko pohlcuje, ako keby nás chcela pobozkať. Toto všetko stvoril Boh a to, že sa nám niekedy nedarí nič neznamená. Máme toľko radosti v živote. Buďme šťastní a užívajme si to, čo máme , nesmúťme za tým čo nemáme lebo tí, ktorí veria a"odovzdajú všetky sny , problémy a nádeje Bohu, tí sa dočkajú.♫ a On, sa už postará. ♫

Na to aby sme mali, šťastný- zabezpečený život potrebujme veci, ktoré sú nevyhnutné pre život a jedna vec, ktorú ľudia pokladajú za najpotrebnejšiu sú peniaze. Peniaze hýbu svetom, ale Boh- Šťastie hýbe ľuďmi a svet sú ľudia, nie peniaze. Samozrejme, že aj peniaze nás robia šťastnými ale pozor ! iba na pár minút, či hodín ...

Stojí to za to ? Ak slúžia peniaze k dobrému účelu, či pomoci sú dobré. Ale urobiť niekoho šťastného, priviesť ho k Bohu a vytvoriť mu úsmev na tvári, bez peňazí ? To je niečo krásne.

Dnes zadarmo nič skoro nie je, ani chlieb.

Chcem tým apelovať na tému, ktorá zaplavuje svet Ebola ! Ebola v rádiu, médiách, časopisoch. Na to veľké mediálne spoločnosti svoje peniaze do obehu dajú, aby každý sledoval ich. Ale to , že ročne zomrie na Hladomor v chudobných štátoch viac ľudí ako na Ebolu im je ukradnuté, ak chcete vyhlásiť zbierku pre tieto štáty musíte zaplatiť, pretože média nie sú charitatívna zbierka. Ale pravdou je, že nechcú ukázať svetu pravdu lebo potom by mali menšiu sledovanosť, média radšej kreslia. Sem-tam, ak sa to vymkne kontrole, pravdu popustia ale to kreslenie tam je stále.

Ľudskosť- to je slovo, ktoré majú niektorý dnešný ľudia mimo svojho zoznamu. Podľa mňa, je ľudskosť dar, ktorý nám Boh poslal, pretože cez ľudskosť sa zapínajú ostatné emócie a city a tak je k nám Boh bližšie. Najprv bol Boh- Láska a až tak človek- ľudskosť. Každý z nás si zaslúži bez ohľadu na rasu, vek, pohlavie, náboženstvo trocha ľudskosti – daru od Boha- Lásky, a šťastia- porozumenia, lásku, naplnenie spokojnosti v duši prostredníctvom Boha a je na nás, či to prijmeme.

Som šťastný - som spokojný/á - rád/a že to takto je, Bože, ďakujem.
Byť šťastný a iných urobiť šťastných - to je úloha človeka. (Bernard Bolzano) -
byť spokojný/rád a darovať niečo zo seba iným, tak ako seba daroval Boh prostredníctvom svojho jediného syna Ježiša, ktorý sa pre nás a naše vykúpenie obetoval až na smrť na kríži, aby sme boli šťastný na Zemi i v nebi a mali šťastie.

Nechcem tým povedať, že slovíčko šťastie, by sme mali vymazať z našej slovnej zásoby ale keď ho povieme tak vieme, že myslíme tým Jeho, ktorý nás stvoril, a vedie náš život - pokiaľ sme mu verní a oddáme sa mu v dobrých či ťažkých chvíľach.

Za šťastím sa dá prestaviť toho veľa je to široká téma, ale najmä nezabúdajme na Boha -strojcom tohto Šťastia, preto Nebojme sa vkročiť do sveta !

„Nebojte sa“ (sv. Ján Pavol II.)

Skryť Zatvoriť reklamu