EMA má z koláča dieru

Európska lieková agentúra (EMA) má namiesto sídla dieru v zemi a nový portugalský šéf Euroskupiny čelil vyšetrovaniu daňových podvodov. Všetko v jednom týždni.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Neboli sme dosť dobrí, nemali sme dosť skúseností, nadšenia a príťažlivosti, aby sme uspeli. Posledné tri významné posty v EÚ teda dostali tí “lepší”. Tento týždeň sa ale dva z nich ocitli v ohrození.

Posledné mesiace dávajú eurooptimistom poriadne zabrať. Eurooptimisti totiž veria vo všetky pozitíva eurointegrácie a v hodnoty, na ktorých akože Európska únia stojí. Hodnoty, ako napríklad rovnosť - nielen mužov a žien, ale aj členských krajín. Ukázalo sa, že práve s rovnosťou máme v EÚ veľký problém a že takmer nič nie je tak, ako sa prezentuje.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na pozitíva, či negatíva Brexitu môžme mať rôzne názory, avšak pravdepodobne sa stane realitou, i keď rozvodové papiere stále definitívne podpísané nie sú a kontinent stále ponúka nerozhodnej britskej manželke zmierenie, samozrejme za nejakú rozumnú cenu a možnosť jej to pri každej príležitosti vyhadzovať na oči.

Majetok sa však už deliť začal a dva korunné klenoty v podobne europskych agentúr už majú nový domov. Teda, zdalo sa. O neférovosti rozhodovania sa radšej rozpisovať nebudem, lebo to je na celú knihu. 

Avšak základnou podmienkou kandidatúry bolo, aby agentúry v momente, keď Brexit nadobudne platnosť mohli začať fungovať na novom mieste. Spolu s toľko ospevovanými, zatracovanými a všemožne presviedčanými zamestnancami, ktorých blaho všetkým ležalo na srdci najviac. Celým týmto procesom utrpela najviac východná časť únie, ktorá vyšla z tohto zápasu zasa raz ako neatraktívne miesto, kde ešte všetci lozíme po strome a nemáme ani splachovaciu toaletu a preto nedokážeme súperiť s “vyspelým a dokonalým západom”, ktorý nás po rozhodnutí poťapkal po hlavičke a povzbudil, že možno nabudúce. Ach, jaj. 

SkryťVypnúť reklamu

Ako sa však vraví, že pravda vždy vyjde najavo a karma je ..., tak tento týždeň sa to ukázalo v plnej paráde.

Dozvedeli sme sa, že úžasný a dokonalý Amsterdam, ktorý vyhral sídlo EMA - Európskej liekovej agentúry, o ktorú mala záujem aj Bratislava, tak ten istý Amsterdam nedokáže zabezpečiť a dobudovať priestor agentúry načas, ale až so sklzom niekoľkých mesiacov. Znamená to, že najskôr presťahujú EMA do dočasných priestorov a potom o pár mesiacov snáď do novej budovy. Takisto to znamená navýšenie financií potrebných na sťahovanie, nehovoriac o obmedzení funkčnosti celej agentúry. Táto informácia samozrejme najviac potešila Talianov a Miláno, ktoré už po varovaní stihlo aj podať podnet na Európsky súdny dvor a žiada prehodnotenie výberu. Či uspejú a čo to bude znamenať v praxi, je teraz v rukách súdu, avšak ak by boli úspešní so svojim podnetom, môže to mať za výsledok aj presunutie agentúry do Milána, ale najpravdepodobnejšie opakovanie hlasovania a možnosť zapojiť sa znova aj pre Slovensko. Ponúkali sme dve výborné možnosti a kto sa prejde po Bratislave, tak vidí, že by boli isto načas nachystané. Otázne je ale aj to, ako dlho bude súdu rozhodovanie trvať, pretože čas je obmedzený a agentúra by mala byť presťahovaná a funkčná k predpokladanému dňu Brexitu, ktorý je stanovený na 31.marca 2019.

SkryťVypnúť reklamu

Aby toho však tento týždeň nebolo málo, tak aj nový šéf Euroskupiny mal “namále”. Ukázalo sa totiž, že v Portugalsku sa intenzívne vyšetrovanie okolo syna majiteľa Benfici Lisabon a jeho daňových výhod môže týkať aj ministra financií Maria Centena, nového predsedu Euroskupiny. Centeno v prípade dokázania spoluúčasti ponúkal svoju rezignáciu, ktorá by isto zatriasla aj jeho miesto na čele ministrov financií eurozóny. Koncom týždňa však prišla správa, že bol očistený od všetkých obvinení a teda zostáva. 

Toto všetko bol týždeň pomaly končiaci. A teším sa na ten ďalší. Napríklad aj preto, že zasadá europarlament v Štrasburgu a témou je aj európska kandidátka, o ktorej som písala minule. A už teraz je jasné, že tak skoro nebude, pretože na jej prijatie treba podporu všetkých členských štátov EÚ a okrem V4, ktorá je celá jednohlasne proti sa začínajú proti nej stavať aj iné členské štáty.

Katarína Neveďalová

Katarína Neveďalová

Bloger 
  • Počet článkov:  5
  •  | 
  • Páči sa:  0x

pracujem v politike viac ako 10 rokov, momentálne som viceprezidentka Strany európskych socialistov, bývalá poslankyňa Európskeho parlamentu a viceprezidentka Európskeho mládežníckeho fórabojujem za práva mladých a rovnosť príležitostí Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
SkryťZatvoriť reklamu