Žensko-mužská rovnosť

Rovnosť mužov a žien patrí v mnohých členských štátoch Európskej únie k témam, ktoré sú odsúvané na druhú koľaj. Často počúvam argument, že teraz je potrebné riešiť v prvom rade hospodárske problémy a že ostatné veci nie sú prioritou. Avšak akým, ak nie hospodárskym problémom je fakt, že príjmy žien v EÚ sú o 17 percent nižšie než ich mužských kolegov ? Hovoríme pritom o rovnakej práci a rovnakej pozícii nerovnako ohodnotenej. V čase krízy, keď mnohé domácnosti doslova balansujú na hranici chudoby, nadobúda rodová otázka ešte väčší ekonomický rozmer.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (23)

Práve dnes sme mali ďalšie stretnutie spravodajcov jednotlivých politických skupín k pripravovanej hodnotiacej správe Európskeho parlamentu o rovnosti mužov a žien v EÚ za rok 2011. Táto správa má zhodnotiť stav v oblasti rovnosti v danom roku a tento stav nielen skritizovať, ak je potrebné, ale takisto aj navrhnúť možné riešenia pre Európsku komisiu, aby sa situácia zlepšila. Pochádzame síce z rôznych politických skupín a zastávame rôzne názory, avšak nikto z nás nevyjadril presvedčenie, že situácia je ideálna. Rôzne sú naše návrhy riešení a odstupňovanie dôležitosti jednotlivých problémov.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pre mňa je prioritou situácia mladých žien. Ak chceme, aby sa ich situácia zlepšila, musíme prestať na ne pozerať ako na potenciálne rodičky. Respektíve, nie v negatívnom zmysle ako o probléme, ale túto ich túžbu skôr podporiť. Na tom, že chce mať žena dieťa nie je nič negatívne, práve naopak. Nemali by sme ju preto trestať. Je potrebné zmeniť systém štátnych predškolských zariadení a hlavne zvýšiť ich počet. Potom každá žena, ktorá bude mať dieťa a rozhodne sa, že sa chce vrátiť do práce, by mala mať možnosť využiť štátne jasle alebo škôlku a získať tak opäť možnosť pracovať. Samozrejme je v prvom rade potrebné zmeniť myslenie, ktoré bohužiaľ stále pretrváva v názore, že žena sa musí starať o dieťa a ak chce pracovať, tak ju začneme nazývať krkavčou matkou. Je to nesprávne tvrdenie. Každý má právo na sebarealizáciu a možnosť pracovného uplatnenia. A snáď sa dnes už nikto nesmeje na otcoch, ktorí zostávajú na rodičovskej dovolenke. Áno, prestaňme to volať "materská" a už vôbec nie "dovolenka". Jednoducho starostlivosť o dieťa by mala byť delená rovnocenne. Aj o tom je rovnosť. A potom nebude mať mladá žena problém pracovať a takisto zamestnávateľ sa nebude báť, že si nebude môcť plniť pracovné povinnosti. Všetko je to o dohode, ale podmienky na prácu by sme ako muži, tak i ženy mali mať rovnaké.

Skryť Vypnúť reklamu

Ak sa nám tento prvotný problém nepodarí vyriešiť, začnú sa nám kopiť ďalšie problémy, ktoré sa jednotne dajú nazvať feminizáciou chudoby. Ak žena nemá možnosť získať prvú prácu, na ktorú má dobrú kvalifikáciu, získa možno horšie platenú. Ak pôjde na materskú na tri roky, pretože "sa to patrí" a bude mať napríklad dve deti, tak "stratí" 6 produktívnych rokov, kedy by mohla získať napríklad povýšenie a zvýšenie platu, čo sa odrazí na konečnom výpočte adekvátneho dôchodku. Hovorí sa, že chudoba má ženskú tvár a bohužiaľ je to stále viac pravdou. Nesmieme dopustiť, aby bola viac ako polovica populácie vystavená vyššiemu riziku chudoby len preto, že venovala svoj čas výchove ďalšej generácie a starostlivosti o tú predošlú. Pretože sú to práve ženy, ktoré sa starajú nielen o deti, ale aj o chorých členov rodiny a takisto o starých a nevládnych ľudí. Za túto svoju obeť by mali byť skôr pozitívne ohodnotené a spoločensky vysoko vážené ako postihnuté finančnými škrtmi. Dôsledky krízy nie sú rodovo neutrálne a nemali by sme dovoliť, aby ešte zhoršili ženám a matkám nielen kvalitu života v súčasnosti, ale dokonca aj vyhliadky na dôstojný život v seniorskom veku.

Skryť Vypnúť reklamu

K správe za rok 2011 máme ešte niekoľko stretnutí a zopár týždňov na posledné úpravy. Dúfam, že potom bude schválená. Avšak na zmenu postoja v našich občanoch potrebujeme viac času. No môžme začať hneď a od seba. Prestaňme napríklad učiť deti v škôlkach starú frázu "mama varí obed a otec číta noviny". Začnime hovoriť frázu "mama a otec sú si rovní a tak večeru varí každý deň niekto iný a spolu čítajú noviny".

Katarína Neveďalová

Katarína Neveďalová

Bloger 
  • Počet článkov:  5
  •  | 
  • Páči sa:  0x

pracujem v politike viac ako 10 rokov, momentálne som viceprezidentka Strany európskych socialistov, bývalá poslankyňa Európskeho parlamentu a viceprezidentka Európskeho mládežníckeho fórabojujem za práva mladých a rovnosť príležitostí Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu