Ne/dokonalé ženy

Svet od nás žien očakáva veľa. Máme byť dokonalé matky, partnerky, kolegyne, na ktoré sa dá spoľahnúť, kamarátky, múzy, máme vyriešiť svetový hlad a chudobu a popritom byť stále upravené a samozrejme sa usmievať.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Dá sa to naozaj zvládnuť? Odpoveď vidíme každý deň na vlastné oči, stačí sa prejsť po ulici. Veľa žien to asi zvláda. Nie všetky. Ale tie sa veľmi snažia.

Prečo však máme potrebu byť stále dokonalé ?

Nedávno som debatovala s Irinou Bokovou, vtedy ešte kandidátkou na šéfku OSN, ktorá nás vyzývala, aby sme sa ako ženy prestali snažiť byť neustále perfektné a aby sme sa nebáli robiť chyby. Vraj spoločnosť od nás dokonalosť očakáva a nesmieme sa tomu poddať. 

Vlastne má pravdu. Už od malička nás väčšinou obliekajú ako princezné a v rozprávkach sme vždy dokonalé (iba tie sú správne, ak by sme dokonalými neboli, tak budeme nešťastné a potrestané) a nakoniec nás má zachrániť úžasný princ na bielom koni. A tak sa k dokonalosti snažíme priblížiť. Upraveným vzhľadom, make-upom, sukňami (väčšinou podľa súčasnej módy adaptujeme ich dĺžku) a občas aj skvelými známkami. Čo nás v podstate v súčasnosti robí vzdelanejším pohlavím (minimálne v Európe), lebo tu až 60 % absolventov s vysokoškolským diplomom nosí tú pomyselnú sukňu. A stále čakáme, čo sa stane. Keď príde „princ“, tak od nás ostatní (myslím spoločnosť) očakáva, že sa staneme dokonalými manželkami a samozrejme matkami (nebyť matkou je príšerne nedokonalé). Ak náhodou máme „svoj vlastný život“ (rozumej, vlastnú kariéru), tak sa to často nestretáva s porozumením a sme odsúdené na záhubu, ak náhodou dáme kariére prednosť pred rodinou, či deťmi.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V pracovnom živote nám stále predkladajú (a občas aj my samy), že aj tak nemáme veľmi šancu na postup, lebo ak chlapci konečne pustia medzi seba nejakú ženu, tak tá musí byť fakt super mega úžasná (lebo veď tie, ktoré to dokázali, boli a sú minimálne 2x také dobré ako najmúdrejší muž) a na to my akosi asi nemáme. Nechávame sa dobrovoľne zatlačiť do pozície, že len ak budeme neskutočne drieť a ak stratíme to ženské v sebe, len potom budeme dostatočne pripravené na úspech, lebo úspech čaká len tie najdokonalejšie. A zabúdame, že potrebujeme aj priestor na chyby a že „nikto dokonalý a učený z neba nespadol“ a že aj naši mužskí kolegovia tých chýb urobili kopec a že je medzi nimi aj dosť nedokonalých jedincov. Akonáhle urobíme len malú chybu, znesie sa na nás taká vlna kritiky, že radšej ustúpime. Chlapi sa v takých prípadoch len otrasú a povedia si, že chybou získali ďalšiu skúsenosť.

SkryťVypnúť reklamu

Milé ženy (aj tí muži, ktorí ste sa dostali až sem), nemusíme byť každý deň dokonalé. Buďme samy sebou a svoje. S chybami a nedostatkami (veď kto ich nemá) a so svojím vlastným hlasom a názorom. Uvidíte, ako sa nám uľaví. A nebojme sa úspechu. Zaslúžime si ho.

Katarína Neveďalová

Katarína Neveďalová

Bloger 
  • Počet článkov:  5
  •  | 
  • Páči sa:  0x

pracujem v politike viac ako 10 rokov, momentálne som viceprezidentka Strany európskych socialistov, bývalá poslankyňa Európskeho parlamentu a viceprezidentka Európskeho mládežníckeho fórabojujem za práva mladých a rovnosť príležitostí Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu