Ideme za vami - Turné NIE RAKOVINE 2022

Tím pacientskej organizácie NIE RAKOVINE prichádza do našich miest s edukáciou o onkologickej prevencii a skríningoch.

Ideme za vami - Turné NIE RAKOVINE 2022
Na turné stretnete aj Bibianu Ondrejkovú, jednu zo zakladateliek NIE RAKOVINE. (Zdroj: NIE RAKOVINE, o.z.)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Edukačný team pacientskej organizácie NIE RAKOVINE s názornou edukáciou o onkologickej prevencii a skríningoch mieri do viacerých slovenských miest v rámci preventívneho projektu NIE RAKOVINE TOUR. Návštevníci sa môžu stretnúť s maketou obrovského čreva, s maketou ženskej hrude - simulátorom nácviku pravidelného samovyšetrovania prsníkov a tiež s fotostenou krásnej obrovskej motýlice - symbolom prevencie HPV vírusu. Novinkou bude aj nadrozmerná maketa pľúc.

Okrem našich dobrovoľníčok a dobrovoľníkov z radov bývalých onkologických pacientov vás v jednotlivých mestách privíta aj Bibiana Ondrejková alebo Patrik Herman - otvorene porozprávajú o téme rakoviny, prevencie, skríningu a situáciách súvisiacich so životom s rakovinou.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

K makete obrieho nafukovacieho čreva pribudne tento rok aj maketa nadrozmerných pľúc
K makete obrieho nafukovacieho čreva pribudne tento rok aj maketa nadrozmerných pľúc (zdroj: NIE RAKOVINE, o.z.)

Ideme za vami!

Na cestách Slovenskom budeme zdôrazňovať informácie a podporu aj o skríningu karcinómu krčka maternice ktorého by sa mala zúčastňovať každá žena od 23 rokov života, potreby inovácie skríningu a väčšej účasti na ňom. Tiež pripomíname rodičom teenagerov, aby nepremeškali očkovanie HPV, ktoré je v 12 roku života hradené z poistenia.

Na všetky otázky návštevníkom osobne odpovedia a všetko radi vysvetlila naši dobrovoľníci z radov vyliečených onkologických pacientov - členovia pacientskej aliancie NIE RAKOVINE, ktorým správne informácie a včasná diagnostika zachránili život.

Čo ešte môžete zažiť a vidieť na osvetovom turné:

 • Komentovanú prehliadku v obrovskej nafukovacej makete pľúc a hrubého čreva

 • REÁLNU SITUÁCIU a OBRÁZKY Covid zápalu pľúc vs bakteriálny zápal, TBC a karcinóm pľúc pred a po liečbe, odpovede na otázky k prevencii, diagnostike a včasnej liečbe karcinómu prsníka, karcinómu krčka maternice, hrubého čreva a pľúc

 • JEDINEČNÝ SIMULÁTOR na nácvik samovyšetrovania prsníkov,

 • SPRIEVODCU SAMOVYŠETRENIA DO SPRCHY – návod na samovyšetrovanie prsníka, ktorý spolu s mamografickým skríningom môže zachrániť životy až 300 žien na Slovensku ročne

 • DOBROVOĽNÍKOV Z RADOV VYLIEČENÝCH PACIENTOV, ktorým správne informácie a prevencia zachránila život

Bezplatné očkovanie 12 ročných detí je veľký úspech

Slovenská republika sa od 1. mája 2022 zaradila k ostatným vyspelým krajinám, v ktorých dievčatá a chlapci medzi 12. - 13. rokom života môžu byť zaočkovaní najmodernejšou nanovalentnou vakcínou Gardasil 9 proti vírusu HPV, a to bezplatne. Tešíme sa a blahoželáme k tomuto prevratnému rozhodnutiu, ktoré sa podarilo vďaka dobrej spolupráci pacientskych organizácií s MZ SR a nášmu tlaku. Konečne je tu účinnejšia 9 valentná vakcína bezplatne dostupná nielen pre 12 ročné dievčatá, ale aj pre chlapcov.

SkryťVypnúť reklamu

„Musím sa poďakovať pacientskym organizáciám za ich vytrvalosť v tejto téme a rovnako tak zdravotným poisťovniam, s ktorými sme doviedli rokovania do úspešného konca. Skúsenosti z iných krajín – Austrálie, Británie či Švédska – ukázali, že za 10 až 15 rokov od zavedenia očkovania mladých dievčat a chlapcov výrazne klesol výskyt rakoviny krčka maternice, tie percentá poklesu sa pohybujú od 87% – 97%. To sú neprehliadnuteľné čísla,“ uviedol minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský na tlačovej konferencii za účasti zástupcov rezortu zdravotníctva, pacientskych organizácií aliancie NIE RAKOVINE a Ligy proti rakovine a Asociácie zdravotných poisťovní. Viac v tlačovej správe MZ SR k bezplatnému očkovaniu 12 ročných detí.

SkryťVypnúť reklamu

Prvá dávka očkovacej látky musí byť podaná medzi dňom 12. narodenín a dňom, ktorý predchádza 13. narodeninám, druhá dávka o pol roka. Urobíme všetko pre to, aby sa o možnosti bezplatného očkovania primeranou formou dozvedeli rodičia aj mládež. Považujeme to za obrovský prelomový krok v onkologickej prevencii pre všetkých ľudí v našej krajine.

Našou náplňou je šíriť život zachraňujúce informácie, ktoré súvisia s onkologickými ochoreniami.
Našou náplňou je šíriť život zachraňujúce informácie, ktoré súvisia s onkologickými ochoreniami.  (zdroj: NIE RAKOVINE, o.z.)

Program názornej edukácie pre verejnosť

 • 20.5.2022 (piatok) Prešov, OC Novum - 14:00-18:00

 • 21.5.2022 (sobota) Košice, OC Optima - 10:00 - 15:00

 • 27.5.2022 (piatok) Bratislava, Incheba Česko-Slovenský gynekol. kongres so SGPS a ministrom - od 9:00 hod

 • 5.6.2022 (nedeľa) Bratislava, Stará Tržnica – Medzinárodný deň akcií pre zdravie žien - 10:30 - 20:00

 • 15.6.2022 (streda) Bratislava, Tomášikova, Centrála Slovenskej sporiteľne - 9:00 - 14:00

 • 9.9.2022 (piatok) Poprad, OC Forum - 14:00-18:00

 • 10.9.2022 (sobota) Štrbské Pleso, Beh Red Bull na skokanské mostíky

 • 22.9.2022 (štvrtok) Žilina, Deň zdravia - 9:00-18:00

 • 23.9.2022 (piatok) Trenčín, OC Laugaricio - 14:00-18:00

 • 21.10.2022 (piatok) Jasná Nízke Tatry, Hotel Grand Jasná - Slovenská gastroenterologická spoločnosť

 • 22.10.2022 (sobota) Jasná Nízke Tatry, Hotel Grand Jasná - Slovenská gastroenterologická spoločnosť

Tešíme sa na vás!

Známy moderátor a spoluzakladateľ NIE RAKOVINE Patrik Herman osobne prednáša na mnohých zastávkach v rámci turné NIE RAKOVINE 2022.
Známy moderátor a spoluzakladateľ NIE RAKOVINE Patrik Herman osobne prednáša na mnohých zastávkach v rámci turné NIE RAKOVINE 2022. (zdroj: NIE RAKOVINE, o.z.)
Aliancia NIE RAKOVINE

Aliancia NIE RAKOVINE

Bloger 
 • Počet článkov:  4
 •  | 
 • Páči sa:  7x

Sme pacientska aliancia NIE RAKOVINE, ktorá obhajuje práva onkologických pacientov. Spájame všetkých, ktorí môžu zlepšiť onkológiu na Slovensku, podporujeme primárnu prevenciu a včasnú diagnostiku. Pomáhame onkologickým pacientom a ich príbuzným zvládnuť náročné situácie - poskytujeme psychickú podporu, sociálne poradenstvo a praktické rady ako zvládať liečbu. Aliancia NIE RAKOVINE poskytuje svoje poradenské služby na týchto platformách: Online poradňa Bezplatná pacientska linka: 0800 800 183 Pacientske poradne Zakladajúci členovia Jana Pifflová Španková, Bibiana Ondrejková a Patrik Herman založili alianciu NIE RAKOVINE dňa 17.11.2016, ktorý je Medzinárodným dňom boja proti rakovine pankreasu. Vznikla platforma, ktorá nielen zastrešuje a pokračuje v činnosti Europacolon Slovensko, ale svoje aktivity naďalej rozširuje. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu