Svetový deň proti rakovine

Svetový deň boja proti rakovine (World Cancer Day) si pripomíname každoročne 4. februára už po dvadsiatyprvýkrát.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Svetový deň boja proti rakovine (World Cancer Day) si pripomíname každoročne 4. februára. V tento deň odborníci, laici, pacienti a pacientske organizácie po celom svete upozorňujú na potrebu zvyšovania povedomia o onkologických diagnózach, ako aj na nevyhnutnosť edukácie a dostupnosť prevencie.

Čas konať je teraz!

Svetový deň boja proti rakovine prerástol v pozitívne hnutie pre všetkých a všade, kde sa zjednocujú pod jedným hlasom a čelia jednej z našich najväčších výziev v histórii. Každý rok sa po celom svete uskutočňujú stovky aktivít a podujatí slúžiace ako pripomienka, že my všetci musíme hrať úlohu pri znižovaní globálneho dopadu rakoviny.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pacientska aliancia NIE RAKOVINE sa pripája svojimi celoročnými aktivitami k tejto myšlienke - najmä v oblasti edukácie, poradenstva a ochrany práv onkologických pacientov. Komunikujeme s inštitúciami, ktoré ovplyvňujú zdravie občanov našej krajiny s cieľom dosiahnuť vyššiu kvalitu skríningu ako prevenciu voči rôznym druhom rakoviny a zlepšenie starostlivosti o onkologických pacientov.

Pripojte sa k nám 4. februára a postavte sa za svet bez rakoviny

Tri najčastejšie nádorové ochorenia diagnostikované vo svete sú zhubné nádory pľúc, prsníka, hrubého čreva a konečníka. Spoločnosť Roche, svetová špička v oblasti in-vitro diagnostiky, upozorňuje, že na Slovensku je úmrtnosť na rakovinu jedna z najvyšších, a európsky priemer presahuje o viac ako 20 %.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšou smutnou realitou je, že počet onkologických pacientov u nás, žiaľ, každoročne stúpa. (V rebríčku onkologických ochorení žien na Slovensku vedie rakovina prsníka, u mužov dominuje rakovina hrubého čreva a konečníka, ďalej rakovina prostaty a rakovina pľúc.)

Prevencia zachraňuje životy

Každý človek, ktorému je diagnostikovaná rakovina dúfa, že chorobu porazí a svoj boj vyhrá čo najrýchlejšie. To, či bude alebo nebude liečba úspešná, výrazne ovplyvňuje aj fáza ochorenia v čase stanovenia diagnózy. Prevencia je v rukách každého z nás. No bez prístupu ku kvalitnej, modernej, včasnej a cielenej diagnostike, liečbe a zdravotnej starostlivosti je vyhrať nad chorobou - pre ľudí na Slovensku - zatiaľ stále nesplniteľný cieľ.

SkryťVypnúť reklamu

Najdôležitejšie preventívne zásady:

  1. Pravidelné absolvovanie preventívnych prehliadok u lekára.

  2. Zdravé stravovanie.

  3. Pravidelný pohyb a neprejedanie sa.

  4. Vyhýbanie sa fajčeniu a požívaniu alkoholu.

  5. Znižovanie stresu.

  6. Dostatok spánku, dodržiavanie prirodzeného pomeru práce a odpočinku.

  7. Vyhýbanie sa soláriám a opaľovaniu na priamom slnku a pod.

Aliancia NIE RAKOVINE

Aliancia NIE RAKOVINE

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  17x

Sme pacientska aliancia NIE RAKOVINE, ktorá obhajuje práva onkologických pacientov. Spájame všetkých, ktorí môžu zlepšiť onkológiu na Slovensku, podporujeme primárnu prevenciu a včasnú diagnostiku. Pomáhame onkologickým pacientom a ich príbuzným zvládnuť náročné situácie - poskytujeme psychickú podporu, sociálne poradenstvo a praktické rady ako zvládať liečbu. Aliancia NIE RAKOVINE poskytuje svoje poradenské služby na týchto platformách: Online poradňa Bezplatná pacientska linka: 0800 800 183 Pacientske poradne Zakladajúci členovia Jana Pifflová Španková, Bibiana Ondrejková a Patrik Herman založili alianciu NIE RAKOVINE dňa 17.11.2016, ktorý je Medzinárodným dňom boja proti rakovine pankreasu. Vznikla platforma, ktorá nielen zastrešuje a pokračuje v činnosti Europacolon Slovensko, ale svoje aktivity naďalej rozširuje. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Monika Nagyova

Monika Nagyova

288 článkov
SkryťZatvoriť reklamu