Senica: Plán je rozhodujúci, realita často nepresná

Písmo: A- | A+

Plán, resp. rozpočet je veľmi dôležitý papier. Je to kniha prianí a želaní zabalená v pekných slovách. Má veľkú výhodu - vždy sa dá naň odvolať či už budete postupovať v súlade s ním, alebo priamo v rozpore. U nás v Senici sú rozpočty knihami želaní, ktoré sú zavesené v prievane nad výčapom a muchy na ne – veď viete čo. Pri ich prijímaní sa používajú vždy slová ako „prorastový“, „vyrovnaný“, „najlepší možný“, „ďakujem poslancom za prijatie odvážneho rozpočtu“... Skutočnosť, ktorej sa zasa hovorí „prerokovanie výsledkov hospodárenia za rok XY“ je už úplne iný príbeh. Už si nikto nepamätá čo bolo pred rokom, aké boli plány, ako sme ich chceli dosiahnuť, veď čas beží tak rýchlo.

Poliklinika
Poliklinika 

Vo štvrtok 26. júna 2014 prerokovalo Mestské zastupiteľstvo v Senici výsledky hospodárenia spoločností, kde má Senica podiel. Bol to tristný pohľad. Zo štyroch spoločností boli v roku 2013 dve v strate. Napríklad Poliklinika Senica n.o. mala ku koncu roka 2013 na svojich účtoch necelých 19 tis. eur, náklady za rok 2013 boli vyše 3,5 mil. eur, takže poliklinika má na účte hotovosť, ktorá postačuje na dva dni prevádzky. Ako si môže pani riaditeľka tejto firmy plánovať platby je záhada. Alebo Rekreačné služby mesta Senica s.r.o. majú kryté svoje záväzky (dodávateľské faktúry, mzdy, poistenie, atď) peniazmi a pohľadávkami len na 15 %. Všetky mestské firmy sú predĺžené. Ak do tohto chaosu ešte započítame mesto Senica, tak je zrejmé, že nám chýba 2,3 mil. eur. Čerešničkou na torte sú úvery takmer 5,3 mil. eur, ktoré treba tiež pravidelne splácať.

No a čo?

Už dávno uplynul čas, keď bolo potrebné zatiahnuť ručnú brzdu a prijať potrebné opatrenia. Dôsledne dodržiavať prijatý rozpočet, pracovať s pohľadávkami, reštrukturalizovať bankové úvery, alebo len začať normálne šetriť.

Veď všetko ešte ako tak funguje. Preto treba znovu prijať nejaký úver. Najlepšie čo najskôr, takže to bude relízing, lebo ten môžeme mať za pár týždňov vybavený. Že by mohla dať banka lepší úrok ako lízingovka? Že by sme mohli ušetriť nejakých pár desiatok tisíc eur? Z čoho budeme lízing splácať, keď budeme opravovať plaváreň a pritom každý rok je z jej prevádzky strata státisíce eur? Môžeme si to v dnešnej situácii dovoliť? Môžeme zadlžiť mesto na 12 rokov? No a čo? Rýchlo hlasujme, nech už to máme za sebou.

Ponaučenie z tejto bájky?

Veď to všetko máme v pláne to len realita je často nepresná. Škoda, mohla by nejaká vogonská kozmická loď letieť okolo a urobiť trošičku poriadok. Čo poviete?

Pavol Kalman

***

>> viac článkov od autora tohto textu nájdete na jeho osobnom blogu <<

Skryť Zatvoriť reklamu