Prečo bulvárny redaktor počmáral bilbord Fica

Redaktor denníka Plus jeden deň si vzal rebrík, farbu a na bilborde primaľoval Robertovi Ficovi bradu a okuliare. Ako hovorí, v Pluske vraj potrebovali vhodnú fotku k článku o poničených bilbordoch. Šéfredaktorka denníka sa od jeho konania dištancuje. Dnes už vyhodený novinár tvrdí, že mu to redakcia požehnala, kolegovia ho hecovali a pri ničení plagátu nebol sám, boli pri ňom ďalší dvaja kolegovia.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)
Obrázok blogu

Tento týždeň vyšli v Plus jeden deň dva neobvyklé články. Šéfredaktorka Nancy Závodská v nich oznámila, že z redakcie vyhodila dvoch redaktorov. „Dnes už bývalý redaktor navrhol, že ako predvolebnú tému pre náš denník spracuje materiál o tom, ako sú bilbordy politických strán na uliciach počmárané.... Dotyčný redaktor sa rozhodol, že plagát politickej strany premaľuje sám! Povedal to iba svojmu vedúcemu, ktorý mu túto nehoráznosť odsúhlasil, a vyrazil do terénu. Za bieleho dňa si zobral rebrík, farbu a na ulici domaľoval predvolebný plagát strany SMER! Dokonca sa dal pri tom aj vyfotografovať!„ napísala v utorok. Závodská tvrdí, že obaja boli na hodinu prepustení a počmáraný plagát dala redakcia na vlastné náklady prelepiť. „Celú záležitosť považujeme za provokáciu so snahou pošpiniť meno nášho denníka a vydavateľstva. Kto za týmito hrami stojí (pretože ťažko uveriť, že išlo naozaj len o nápad jedného redaktora), nechceme špekulovať," napísala. 

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Predstava novinára pobehujúceho s rebríkom a farbou okolo plagátu Fica je na prvý pohľad komická. To, čo urobil, je ale vážne porušenie zásad žurnalistiky. Noviny nesmú meniť realitu len preto, aby zapadla do scenára pripraveného článku. To, že sa redakcia otvorene priznala k zlyhaniu jej redaktora, alebo redaktorov, je pozitívne. A treba povedať aj to, že chystaný článok ani fotografia nakoniec nevyšli.

Verzie šéfredaktorky a vyhodeného redaktora sa však líšia. "Áno, spravil som chybu. Ale aby to zvalili na mňa a napísali také klamstvá, to je priveľa," povedal pre blog redaktor. Tvrdí, že to neurobil bez vedomia redakcie, a o jeho plánoch vedeli viacerí v redakcii. Pravdou podľa neho nie je ani to, že článok pripravoval on. "Bavili sme sa v redakcii o článku, ktorý chystala kolegyňa, no nemala k nemu fotku. A ja som zahlásil, že pomôžeme si," povedal redaktor.

Skryť Vypnúť reklamu

Sám sa ponúkol, že bilbord premaľuje. Vraj preto, lebo bol v skúšobnej dobe a chcel sa v redakcii aj u vedenia dobre zapísať. "A kolegovia ma do toho hecovali. Povedal som si, že som tímový hráč a pomôžem," hovorí vyhodený redaktor.

Podľa neho nesedí ani to, že bol pri prekresľovaní Fica sám. "Bola pri tom kolegyňa, ktorá tému vymyslela a aj článok napísala, fotil ma pri tom fotograf Plusky a vedela o tom aj ďalšia redaktorka, ktorá ostala v redakcii."

Prečo si vybral plagát Smeru?

"Smer nebol naschvál, ale mali dobre umiestnený plagát, vo ´fajn´ polohe s pomerne dobrým prístupom k nemu. Nebol tam zámer." Redaktor odmieta aj podozrenia zo zákulisných hier, o ktorých písala jeho nadriadená. „Určite za tým mojim konaním nebola žiadna politická strana ani žiaden impulz zvonka, len z redakcie."
Oslovili sme aj vyhodeného vedúceho oddelenia, ten to komentovať nechcel.

Skryť Vypnúť reklamu

„To, čo urobil redaktor, bolo bez vedomia vedenia redakcie, je to absolútne v rozpore s našimi zásadami a považujeme to za provokáciu voči denníku a vydavateľstvu," reagovala na tvrdenia redaktora pre blog Závodská a stojí za tým, že o jeho úmysle vedel iba vedúci politiky - priznal to podľa nej samotný redaktor. „Jeho ďalšie klamstvá či provokácie nemienim komentovať."

Redaktor bilbord pomaľoval ešte v druhej polovici januára. Na otázku, prečo reagovala v novinách až teraz, šéfredaktorka neodpovedala.

Vyzerá to však tak, že sa Pluska k ničeniu bilbordov nepriznala len tak sama od seba. Ale až potom, ako ich kontaktoval Smer. „Včera, keď sme sa s nimi rozprávali, tak pochopili, že urobili zle, preto uverejnili ten článok," povedal v utorok Fico.

Miroslava Kernová

Miroslava Kernová

Bloger 
  • Počet článkov:  180
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Nové články hodnotiace médiá nájdete na webe OMEDIACH.com. Cieľom blogu je prispieť k väčšej slobode, etike a profesionalite slovenských médií. V minulosti som pracovala pre SME a Trend. V súčasnosti vediem web OMEDIACH.com. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáSprávyKomentáre

Prémioví blogeri

Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu