Niekdajšia Fašírka z STV je späť, v tlačenej podobe

Bývalý moderátor Fašírky na STV a dnes šéfredaktor Extra plus Pavel Kapusta je na devätnástom mieste na kandidátke SNS. Jeho kolegyňa z STV a zástupkyňa v Extra plus Lenka Eremiášová kandiduje za KSS s číslom šesť. A z Extra plus sú nielen nacionalistické, ale už aj predvolebné noviny. Ale Kapusta sa stále považuje za nezávislého novinára (viď rozhovor pod článkom).

Písmo: A- | A+
Diskusia  (24)
Obrázok blogu

Šéfredaktor mesačníka Extra plus je už druhýkrát na kandidátke SNS a tentokrát by sa veľmi rád dostal do parlamentu. Z obsahu posledných čísel Extra plus je to viac ako zrejmé. Napríklad februárové číslo prináša profilový rozhovor s Kapustom, citáty jeho podporovateľov a obdivovateľov. „Čo poviete... na kandidujúceho šéfredaktora tohto mesačníka? Nemal by sedieť v parlamente aj on? Som presvedčený, že by vedel prispieť k morálnemu obrodeniu slovenskej spoločnosti," píše v časopise predseda Matice slovenskej Marián Tkáč.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nechýbajú nekritické články a rozhovory aj v prospech ďalších kandidátov SNS, ale aj KSS. Pomedzi to sú neoznačené inzeráty SNS, KSS či nacionalistického Hnutia slovenskej obrody. Vo veľkom rozhovore so Slotom, ktorý pripravili Kapusta a Eremiášová, nepadla ani jedna otázka na známe kauzy Slotu. V rubrike o varení zasa varí predvolebný maskot SNS Maťo Ďurinda. Protivníci SNS sú zároveň predmetom najväčšej kritiky časopisu.

Extra plus je dnes populisticko-nacionalistickým mesačníkom, ktorý nedodržiava základné novinárske zásady. Napríklad pri politických témach zo zásady nedá priestor druhej strane, ktorú kritizuje, inzeráty nie sú označené ako inzercia, takže nie je jasné, čo je kúpeným inzerátom a čo je dielom redakcie. Ne je jasné, ktoré články sú komentárom a ktoré spravodajstvom. Necituje zdroje alebo si prisvojuje texty bez vedomia ich autorov, ako napríklad v poslednom mimoriadnom vydaní vyšiel krátky text podpísaný Jozefom Mikloškom o tom, aká je u nás nízka pôrodnosť - iba 1,25 dieťaťa na dvoch rodičov. Autor ostal prekvapený. „Nič som pre tento časopis nepísal, ani ma nikto neoslovil," povedal pre blog Mikloško, ktorý kandiduje za KDH, a podľa ktorého sú údaje, použité z jeho prednášky spred dvoch rokov, dnes neaktuálne.

SkryťVypnúť reklamu

Nekalých praktík je mnoho. Čo je najzásadnejšie, časopis porušuje základnú požiadavku na prácu novinárov, a to je apolitickosť. Nie len že jeho vedenie kandiduje za politické strany a noviny zvýhodňujú SNS, ale strana časopis aj finančne podporuje nemalou sumou. Ak by chcel byť časopis k svojim čitateľom úprimný, tak to v novinách oznámi, minimálne pri mimoriadnom vydaní, ktoré sa dostalo do schránok po celom Slovensku a ktoré si objednalo SNS.

Kapustove predvolebné kortešačky boli a sú financované aj z verejných zdrojov. V roku 2009, keď bol ministrom Ján Mikolaj zo SNS, Agentúra Ministerstva školstva pre štrukturálne fondy EU podpísala s vydavateľstvom zmluvu o informovaní za približne 300 30 tisíc eúr. Podobnú na rovnakú sumu podpísala aj v roku 2010. V súčasnosti si Žilinský samosprávny kraj objednáva nemalý celoročný náklad tohto časopisu. Napríklad na rok 2012 to je 143 kusov celoročného predplatného, ktoré sa uhrádza z verejných zdrojov. Nečudo, že titul potom ospevuje župana Blanára, či riaditeľa jeho úradu ŽSK Pavla Holeštiaka.

SkryťVypnúť reklamu

Na tlač, na rozdiel od rádií a televízií, sa nevzťahujú zo zákona prísne kritéria o povinnej vyváženosti a objektívnosti spravodajstva. Napriek tomu väčšina slovenských denníkov či časopisov dodržiava (niektoré viac, iné menej) základné etické normy žurnalistiky. Extra plus je roky výnimkou. Kapusta sa riadi pravidlom, časopis je môj a môžem si doň písať čo chcem. A má na to plné právo. Ale z pohľadu novinárskej prestíže sám seba a svoj časopis diskvalifikuje a posúva na najnižšiu úroveň slovenskej žurnalistiky.

Kapusta sa stále považuje za nezávislého novinára.

Pripájam rozhovor s PAVLOM KAPUSTOM. Súhlasil len s otázkami poslanými cez e-mail:

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Ako je prepojené Extra plus so SNS?

Čudne položená otázka. Dalo by sa však odpovedať, že spoločnými myšlienkami a vzájomnými sympatiami.

Aké má väzby Extra plus s KSS a Smerom?

Priateľské, vo väčšine spoločensko-politických tém sme na jednej vlnovej dĺžke. Pokiaľ si však myslíme, že niektoré ich kroky alebo postoje nie sú správne, uverejníme aj kritiku. Naposledy sme dosť ostro kritizovali fakt, že Smer podporil Euroval II., čo je podľa nás podraz voči občanom Slovenska.

Prečo v Extra plus propagujete SNS a čiastočne aj Smer a KSS?

Táto otázka je tiež zvláštna, keďže žijeme v pluralitnej demokracii, kde má pri dodržiavaní zákonov každý vydavateľ právo slobodne vydávať čo chce. Sme súkromné médium, robíme to, čo považujeme za správne. Netajíme sa tým, že sme vlastenecky a sociálne orientované médium, preto je logické, že sú nám názorovo blízke strany vyznávajúce tieto hodnoty - predovšetkým SNS, KSS a Smer-SD. Z tohto dôvodu majú predstavitelia spomenutých strán priestor v našom časopise. Podľa čitateľskej odozvy vieme, že s takýmto obsahom Extra plus sa stotožňujú aj jeho čitatelia - v opačnom prípade by o Extra plus nebol záujem náš mesačník by nevychádzal už dvanásty rok.

Podľa etického kódexu novinárov sa novinár politicky neangažuje, ak by jeho politická činnosť mohla viesť ku konfliktu záujmov a spochybniť jeho nestrannosť alebo objektivitu. Máte takýto konflikt záujmov?

V prvom rade sa riadim vlastným svedomím a morálkou. My sa v Extra plus vôbec netvárime nestranne, my nie sme štátom platené, resp. verejnoprávne médium, my sme súkromný časopis, ktorý má svoje vyhranené názory. V tomto teda nijaký konflikt záujmov nepociťujem. Napríklad ani Hríbov Týždeň nemožno považovať za nestranné médium, je jednoznačne názorovo vyhradené. Nemusíme s Týždňom súhlasiť, ale v demokratickej spoločnosti ho musíme tolerovať. A to isté platí aj o Extra plus.

Považujte sa za nezávislého novinára?

Určite áno. Vždy - či som už pracoval v televízii alebo v tlačených médiách, vždy som slobodne prezentoval svoje skutočné názory - na rozdiel od mnohých novinárov na Slovensku, ktorých považujem za žoldnierov v cudzích službách. Bolo to vďaka tomu, že boli verejnoprávne alebo mali slovenských majiteľov. Som určite nezávislejší ako redaktori SME a zamestnanci ďalších médií, ktoré väčšinovo vlastní nadnárodný kapitál a ak sa chcú uživiť, musia písať podľa želania svojich majiteľov. Nik mi nemôže predpisovať, čo mám písať, píšem to, čo si myslím. Mnohí čitatelia nás v listoch a mailoch označujú za jeden z mála ostrovov slobodného informovania na Slovensku, keďže dávame priestor nezávislým informáciám, keďže nevymývame ľuďom mozgy ako mainstreamové médiá.

Prečo sa Extra plus nepremenuje alebo jasne nepomenuje ako stranícke noviny SNS?

Pretože nie sme stranícke noviny SNS. Strana vydáva vlastné stranícke noviny s názvom Slovenský národ.

Ako vypomáha Extra plus v kampani SNS? (Napríklad boli rozdávané noviny Extra plus v rámci kampane.) Za akú protihodnotu?

SNS si objednalo vydanie mimoriadneho predvolebného vydania Extra plus, ktoré sa zadarmo distribuovalo do poštových schránok na väčšine územia Slovenska. Išlo o mimoriadne vysoký náklad, SNS zaň uhradila sumu 140 525,30 eur, v čom je zahrnutá, výroba, tlač a distribúcia.

Ako ešte podporuje SNS časopis?

SNS odoberá 2 000 kusov časopisu Extra plus pre svoju členskú základňu členov, do ktorých sa vkladajú stranícke noviny SNS Slovenský národ. Platené inzeráty SNS sa v minulosti v Extra plus vyskytli, ale veľmi zriedkavo.

Aký osud čaká Extra plus, keď sa dostanete do parlamentu?

Samozrejme, Extra plus bude vychádzať ďalej, zákon mi umožňuje zostať jeho šéfredaktorom aj počas výkonu mandátu poslanca NR SR. Pozastavím však svoju podnikateľskú činnosť v spoločnosti Medialis a na toto obdobie ho prenechám inej osobe.

Miroslava Kernová

Miroslava Kernová

Bloger 
  • Počet článkov:  180
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Nové články hodnotiace médiá nájdete na webe OMEDIACH.com. Cieľom blogu je prispieť k väčšej slobode, etike a profesionalite slovenských médií. V minulosti som pracovala pre SME a Trend. V súčasnosti vediem web OMEDIACH.com. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáSprávyKomentáre

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
SkryťZatvoriť reklamu