Prístupová cesta a stavebné povolenie

Prístupová cesta je dôležitá v každom stupni schvaľovania budúcej stavby.

Prístupová cesta a stavebné povolenie
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Požiadavky na prístupovú cestu stavebný úrad posudzuje:

- v územnom konaní,

- v stavebnom konaní,

- v kolaudačnom konaní.

Na Slovensku je mnoho pozemkov a stavieb, ku ktorým neexistuje prístupová cesta. Ak neexistuje prístupová cesta, nemožno na týchto pozemkoch povoliť stavbu a ani stavebnú úpravu stavby. Stavebný zákon požaduje, aby každá stavba bola „prístupná z cesty, miestnej komunikácie alebo z účelovej komunikácie“.

Stavba musí byť prístupná – čo to znamená?

Prístupnosť stavby znamená, že majiteľ stavby má právnu možnosť dostať sa do stavby z verejnej komunikácie. To v praxi znamená, že medzi vchodom do stavby a verejnou komunikáciou sú pozemky, po ktorých má majiteľ stavby právo prechodu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pojmy „prístupová cesta“ a „napojenie na PK“

Slovné spojenie „prístupová cesta“ je častejšie používané v bežnej hovorovej reči. V právnych predpisoch sa skôr stretávame so slovným spojeniami „napojenie na pozemné komunikácie“ alebo „pripojenie na pozemné komunikácie“. Napríklad Stavebný zákon v § 39a ods. 2 písm. b) uvádza, že v rozhodnutí o umiestnení stavby sa určia požiadavky na „napojenie na pozemné komunikácie.“ Stavebný zákon vyžaduje určenie požiadaviek „na napojenie na pozemné komunikácie“ aj v stavebnom povolení (§ 66 ods. 3 a 4).

Niekedy v prístupe bráni len malý kúsok pozemku.
Niekedy v prístupe bráni len malý kúsok pozemku. 

„Napojenie na pozemné komunikácie“ je širší pojem ako prístupová cesta, pretože môže mať nielen formu cesty, ale napríklad aj chodníka. Pripojenie stavby na pozemné komunikácie musí svojimi rozmermi, vyhotovením a spôsobom pripojenia vyhovovať požiadavkám bezpečného užívania stavby (vyhláška č. 532/2002 Z. z.).

SkryťVypnúť reklamu

Z uvedeného vyplýva, že prístupovú cestu môžeme definovať ako: „Cestné napojenie stavby na verejné komunikácie, ktoré je vlastník stavby oprávnený využívať.“

Forma prístupovej cesty

Stavebný zákon uvádza, že prístup ku stavbe môže byť zabezpečený z cesty, miestnej komunikácie, alebo z účelovej komunikácie (napr. z poľnej cesty).

V stavebnom zákone chýbajú podrobnosti o tom, ako ďaleko od stavby môže byť prístupová komunikácia vybudovaná a aké má mať vlastnosti (rozmery, nosnosť a pod.). Tieto podrobnosti sú spravidla riešené vo vykonávacích predpisoch, najmä vo vyhláškach.

Nové články môžete odoberať na na e-mail, ak kliknite na červené tlačidlo: + odoberať blogera.

SkryťVypnúť reklamu

Ondrej Halama

Ondrej Halama

Bloger 
  • Počet článkov:  35
  •  | 
  • Páči sa:  6x

O mne: právnik, bývalý úradník a autor publikácii zameraných na pozemkové a stavebné právo. Moje novšie články nájdete na webe ondrejhalama.sk Zoznam autorových rubrík:  Stavby, byty, pozemkyPrávoNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

713 článkov
SkryťZatvoriť reklamu