Zavádzanie v realitách: Garsónka alebo 1-izbový byt?

Písmo: A- | A+

V inzerátoch sa pomerne často stretávame so zavádzaním a skreslenými informáciami. Pre získanie kupujúceho dokáže mnoho ľudí z garsónky urobiť 1-izbový byt, prípadne aj 1,5 - izbový a podobne.

So zavádzaním sa stretávame nielen v občianskej inzercii, ale aj v projektoch niektorých developerov (príklad na konci). Keď ide o peniaze, ľudská kreativita nemá hraníc...

Definíciu garsónky, alebo 1 - izbového bytu nenájdeme v žiadnom zákone. Pri ich opise si preto musíme pomôcť dostupnými slovníkmi, alebo znalosťami z každodenného života. Napríklad ja som vyrastal v 3-izbovom byte. Dnes by to však podľa niektorých inzerátov bol 4-izbák.

Ako sa počítajú izby?

Pri 1-izbových, alebo viac izbových bytoch sa odjakživa medzi izby nezapočítavala kuchyňa. 1-izbový byt sa teda spravidla skladá z kuchyne a ďalšej obytnej miestnosti, ktorou je najčastejšie spálňa. K tomu štandardne patrí aj kúpeľňa s toaletou.

Naproti tomu, garsónka nemá samostatnú kuchyňu a má iba jednu obytnú miestnosť, kde sa odohráva príprava jedál aj spánok. Táto multifunkčná izba môže byť od vchodu oddelená uzavretou alebo otvorenou chodbou, chodba sa však za obytnú miestnosť nepočíta.

Pojem garsónka má korene vo francúzskom slove garçon, čo znamená chlapec, alebo mládenec. Garsónka je teda pomenovaná podľa jej obvyklých obyvateľov - slobodných mládencov.

Ako rýchlo zistiť rozdiel?

Hlavný rozdiel medzi garsónkou a 1-izbovým bytom je teda v tom, že 1-izbový byt má samostatnú kuchyňu a garsónka nie.


Príklad 1

Nižšie uvedený zákres bol priložený k inzerátu, ktorý som našiel na facebooku. Jeden pán v ňom za 460 eur prenajímal "1-izbový byt". Evidentne však ide o garsónku, keďže byt nemá samostatnú kuchyňu a má len jednu obytnú miestnosť. Malá chodbička sa ako obytná miestnosť nepočíta. Ide o zavádzanie potencionálnych nájomníkov a možno aj preto sú pod inzerátom vypnuté komentáre.

Obrázok blogu

Príklad 2

V druhom príklade máme zas developerský projekt, kde je garsónka ponúkaná ako 1- izbový byt. Nemá však samostatnú kuchyňu, preto určite nejde o 1-izbový byt. V tej istej bytovke sa predáva aj 4-izbový byt, ktorý je však v skutočnosti 3-izbový a kuchyňa s obývačkou sú v jednej miestnosti. Developer si teda pripočítava vždy o jednu izbu navyše.

Obrázok blogu

Obrázok blogu

#garsónky #byty #nehnuteľnosti #reality

Skryť Zatvoriť reklamu