El. komunikácia s daniarmi = 250 eur + 10 eur/mesačne nákladov

„No čo, už si sa zaregistroval na elektronickú komunikáciu s finančnou správou?“ „S finančnou... čo?“, zatvári sa zmätene p. Jozef.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (19)

Vychádzajme zo základnej myšlienky, že elektronizácia by mala život a podnikanie uľahčovať. Mala. Ak však žijete na Slovensku, elektronizácia vám často pridáva starosti a stojí vás čas aj peniaze. Poslanci v parlamente sa rozhodli všetkým podnikateľom na Slovensku pridať povinnosť elektronickej komunikácie bez ohľadu na to, či o to majú záujem. Táto povinnosť bola schválená zákonom č. 267/2017 Z. z., ktorý podpísal Fico, Danko aj Kiska.

Priame náklady na túto povinnosť predstavujú približne 250 eur. „Zabitý“ čas a ušlý zisk je individuálny podľa toho koľko sa budete učiť pracovať s počítačom a aplikáciami. Vysvetlím na príklade:

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pán Jozef je murár. Celý rok chodí po fuškách a raz za rok všetky doklady hodí účtovníčke, aby mu spravila daňové priznanie. Počítač nemá, veď načo. A tak si sedí jeden piatok v krčme a kamarát (tiež murár) mu takto hovorí:

„No čo, už si sa zaregistroval na elektronickú komunikáciu s finančnou správou?“

„S finančnou... čo?“, zatvári sa zmätene p. Jozef.

„S finančnou správou... to sú vlastne daniari – daňový úrad...“ kamarát vysvetľuje bohatosť úradníckeho jazyka.

„Jáj, a na čo som sa mal registrovať?“, vyzvedá ďalej p. Jozef.

„Na elektronické doručovanie... Teda cez počítač budeš zasielať doklady daniarom a oni tebe tiež...“

Skryť Vypnúť reklamu

„No ale je nemám počítač, takže asi ťažko... Ja som ešte stará škola, mne to nič nehovorí...“, trošku zahanbene sa kamarátovi priznáva p. Jozef.

„No kamaráde, tak to sa preber, ak to nestihneš do 1.7. , hrozí ti pokuta od 60 do 20 000 eur podľa § 155 ods. 1 písm. c) zákona o správe daní !“, vyštekne na neho kamarát a víťazne do seba hodí druhú borovičku.

Pán Jozef vytreští oči, objedná si dvojitú vodku a utrápene pozrie na kamaráta: „A čo mám teraz doriti robiť?! Veď to je o dva týždne a ja neviem počítač ani zapnúť!“

Keďže čítate tento blog, asi ste lepší v práci s počítačom ako náš murár, a asi tušíte, že bude musieť urobiť zhruba toto:

Skryť Vypnúť reklamu
  1. Kúpiť si aspoň lacný počítač – cca 200 eur.

  2. Naučiť sa s počítačom pracovať (internet, písanie dokumentov, ich ukladanie, pridávanie príloh, mailovanie, vytlačenie, skenovanie...).

  3. Kúpiť tlačiareň aspoň za 50 eur a aj prípojku na internet aspoň za 10 eur mesačne.

Kroky 1.- 3. môže p. Jozef vybaviť aj v knižnici, stačí keď si kúpi čitateľský preukaz a presvedčí p. knihovníčky, že v náplni ich práce je pomáhať mu s administratívou. Potom už len bude musieť kvôli každej zásielke behať do knižnice a priebežne tam kontrolovať elektronickú schránku. Ktovie, možno časom zájde aj do oddelenia krásnej literatúry a jeho život dostane nové rozmery... To však pravdepodobne nebolo pôvodným zámerom tejto „reformy“... 

Ondrej Halama

Ondrej Halama

Bloger 
  • Počet článkov:  53
  •  | 
  • Páči sa:  5x

O mne: Právnik píšuci odbornú a náučnú literatúru zameranú na pozemkové právo, stavebné právo a na zvyšovanie právneho vedomia verejnosti. Sedem rokov som pôsobil ako štátny úradník - hlavný radca na úseku katastra nehnuteľností a krátko aj v realitnej kancelárii. S mojimi príspevkami sa možno stretnúť na blogu, v novinách, na odborných konferenciách, či v televízii. Vydané knihy: Komentár ku katastrálnemu zákonu (2014, 2021), Pozemky, Stavby, Byty (2019), Základy práva pre každého (2020), Zákon č. 180/1995 Z. z. - komentár (2014), Kataster nehnuteľností - judikatúra s komentárom (2021). Zoznam autorových rubrík:  Stavby, byty, pozemkyPrávoNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

1 článok
Lucia Šicková

Lucia Šicková

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

2 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu