reklama

Časy sa menia a nemeckí katolíci budú požehnávať páry rovnakého pohlavia

Od roku 2019 načúvajú nemeckí katolícki biskupi veriacim v štruktúrovanom postupe známom ako synodálna cesta.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Dnes táto cesta dospela do svojho cieľa a jej účastníci vo Frankfurte nad Mohanom schválili záverečné dokumenty.

Snáď najprevratnejším je schválenie obradu pre požehnanie spolužitia párov rovnakého pohlavia od roku 2026. Z 202 členov synodálneho zhromaždenia za tento dokument hlasovalo 176, 14 bolo proti a 12 sa zdržalo hlasovania. Členmi synodálneho zhromaždenia je aj 58 nemeckých katolíckych biskupov. 38 z nich hlasovalo za dokument, siedmi boli proti a trinásti sa zdržali.

Okrem toho reformný proces v nemeckej katolíckej cirkvi stále hlasnejšie hovorí aj o ukončení celibátu kňazov a o svätení žien.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vatikán ešte v júli minulého roku vyhlásil, že nemecký reformný proces nemôže zaviazať biskupov k zmene učenia cirkvi. Teraz sa to však stalo a hlasovanie samotných biskupov ukazuje, že sa k tejto zmene zaviazali aj oni sami. Svetová verejnosť bude s napätím očakávať, kam toto rozhodnutie v roku 2026 vyústi.

V každom prípade je však už dnes zrejmé, že ak sa cirkevní hierarchovia pustia do úprimného dialógu s veriacimi, znamená to skutočnú reflexiu a z nej plynúce zmeny.

Na Slovensku roky počúvame argumenty o tom ako je v otázke spolužitia párov rovnakého pohlavia katolícka cirkev jednotná a jej učenie nemenné. Oddnes už tento argument neplatí.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Učenie cirkvi sa vždy rodilo z odpovedí nadčasových princípov na aktuálne životné situácie. Dnes je takou situáciou poznanie a všeobecná zhoda spoločnosti na tom, že homosexualita je len inakosť, ktorá nikoho neohrozuje a neexistuje žiaden racionálny dôvod, pre ktorý by dve milujúce sa osoby rovnakého pohlavia nemohli tvoriť pár požívajúci rešpekt väčšinovej spoločnosti a rovnaké práva ako manželské páry rôzneho pohlavia.

Pohľad do dejín cirkvi jasne hovorí, že cirkevné učenie sa menilo. Vždy to však bol zdĺhavý proces vyžadujúci mnoho odvážnych a osvietených ľudí, ktorí rozpoznali zrelosť doby a dokázali pre zmenu nadchnúť kritickú masu veriacich. V Nemecku doba dozrela a nesporne to bude mať dôsledky aj pre katolícku cirkev na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

The Times They Are a-Changin' – Časy sa menia, túto prorockú pieseň Boba Dylana sme tento týždeň počuli na inaugurácii nového českého prezidenta. Mne sa žiada zaspievať si ju aj teraz.

Ondrej Prostredník
teológ a publicista
člen predsedníctva Progresívneho Slovenska

Ondrej Prostredník

Ondrej Prostredník

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  90
  •  | 
  • Páči sa:  593x

Som spoločensky angažovaný teológ. Pracujem s ľuďmi v akademickej obci, v občianskej spoločnosti a v cirkevnom prostredí. Naučil som sa počúvať ľudí z rôznych strán názorového spektra. Svoje vedomosti a skúsenosti chcem pretaviť do politických riešení na ochranu dôstojnosti a slobody ľudí v európskej spoločnosti.https://www.facebook.com/prostrednik Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

73 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu