Krízy si najviac odnášajú menšiny. Potvrdzuje to aj 14. marec 1939.

Dnes skutočne niet čo oslavovať. Nie preto, že všetka naša pozornosť sa zo dňa na deň stále viac sústreďuje na riešenie koronavírusovej pandémie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (17)

Čelíme vážnej kríze a tá preskúša našu ľudskosť. Ale práve preto by sme si mali pripomenúť, ako zoči-voči vojnovej kríze zlyhali naši predkovia v roku 1939.

Žiaľ, aj po nedávnych voľbách budú sedieť v parlamente ľudia, ktorí rok čo rok oslavujú vznik vojnového Slovenského štátu ako pozitívny vrchol našich dejín. Predstava o tom, že v novom parlamente budú poslanci ĽSNS zastúpení v rôznych parlamentných výboroch, či dokonca môžu predsedať výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny, akoby už ani nikoho neznepokojovala. V povolebných vyjadreniach lídra vznikajúcej koalície sa dokonca objavili aj vyjadrenia, že sa predsedom ĽSNS chce pravidelne stretávať pri pracovných obedoch.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Preto si pripomeňme, že vznik vojnového Slovenského štátu umožnil nástup politických síl, ktoré tým najhrubším spôsobom pošliapali ľudskú dôstojnosť, práva a slobody svojich občanov. V mene ochrany jedného národa, jednej rasy, jedného náboženstva siahali takzvaní počestní občania a zbožní kresťania na majetok a na životy tých, čo nepasovali do ich obrazu jediného správneho sveta. Židia, Rómovia, homosexuáli, liberáli a každý, kto bol čo len trochu nepohodlný, sa stal lovnou zverou. Dialo sa to všetko s požehnaním absurdných zákonov, ktoré schvaľoval snem volených zástupcov ľudu.

Ústava tohto štátu celkom otvorene hovorila o obmedzení slobody politického združovania sa, akademickej slobody a náboženskej slobody. Všetky slobody boli ústavou garantované len do tej miery, do akej sa nedotýkali „kresťanských mravov.“

SkryťVypnúť reklamu

V súlade so zvláštne vykladanými „kresťanskými mravmi“ však zjavne bolo pošliapavanie ľudskej dôstojnosti celých skupín obyvateľstva. Výsledkom bolo 70.000 deportovaných a zavraždených občanov židovského pôvodu, ktorých predtým obrali ich spoluobčania o majetok. Rómovia sa stali predmetom perzekúcie a tisícky z nich zahynuli v nedôstojných podmienkach pracovných táborov na Slovensku.

Štátne zriadenie sa zmenilo na totalitný režim s jedinou štátostranou, Hlinkovou slovenskou ľudovou stranou na čele s Jozefom Tisom. Ostatné politické strany a nepohodlné občianske združenia boli zakázané. Cieľom bolo národnostne, nábožensky a rasovo čisté Slovensko v rukách Slovákov.

SkryťVypnúť reklamu

Preto si musíme pripomínať dnešný dátum a povedať ožívajúcim ľudákom a klérofašistom rozhodné nie. Najväčšiu zodpovednosť v tejto chvíli za to nesú politici budúcej koalície. Niet im čo závidieť. V čase, keď väčšinu ich kapacít bude odčerpávať kríza spojená so šírením koronavírusu a jej odznievanie, bude dezinformačná scéna bujnieť. Nepochybne čelíme kríze, ktorá bude vážnou skúškou našej ľudskosti. V situácii obáv a strachu o našich najbližších a naše vlastné prežitie bude pre konšpirátorov veľmi jednoduché, aby náš hnev smerovali na tých najzraniteľnejších, na menšiny a na ľudí, ktorí sa vymykajú väčšinovým predstavám o normálnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Zachovajme si ľudskosť.

Ondrej Prostredník
teológ a publicista

Ondrej Prostredník

Ondrej Prostredník

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  82
  •  | 
  • Páči sa:  386x

Som spoločensky angažovaný teológ. Pracujem s ľuďmi v akademickej obci, v občianskej spoločnosti a v cirkevnom prostredí. Naučil som sa počúvať ľudí z rôznych strán názorového spektra. Svoje vedomosti a skúsenosti chcem pretaviť do politických riešení na ochranu dôstojnosti a slobody ľudí v európskej spoločnosti.https://www.facebook.com/prostrednik Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
SkryťZatvoriť reklamu