Lenže takto to nefunguje. Malé mestá sa nestanú skutočnými mestami len preto, že sa asfalt natiahne až k ich chotáru. Cesta sama o sebe ešte nevytvára pracovné miesta, služby, kultúru ani dôvod, prečo by tam ľudia chceli žiť a zostať.
V Michalovciach sa opakovane objavuje nápad postaviť univerzitu. Znie to vznešene, to sa musí uznať. Lenže základná otázka znie: je univerzita v Michalovciach naozaj potrebná?
Univerzitu už máme v Košiciach. Ak raz bude hotová diaľnica, teda asfalt potiahnutý až k chotáru, bude cesta z Michaloviec do Košíc otázkou približne pol hodiny. V takom prípade nedáva zmysel budovať ďalšiu univerzitu v malom meste, keď kvalitné vysokoškolské vzdelanie je dostupné v regionálnom centre.
Michalovce, Sobrance aj Humenné nepotrebujú univerzity. Potrebujú dátovú infraštruktúru, diaľnicu a kvalitnú železničnú dopravu. Diaľnica na východ v skutočnosti najviac posilní Košice, nie malé periférie. A to je v poriadku. Košice sú prirodzené regionálne centrum.
Univerzita v Michalovciach by neznamenala rozvoj, ale skôr snahu osamostatniť sa od Košíc. Úprimne, nerozumiem, prečo by sa mal Zemplín Košiciam otáčať chrbtom. Košice sú krásne mesto, ktoré už dnes niečo znamená. Majú infraštruktúru, letisko, železnicu a potenciál. Diaľnica by perifériám pomohla práve tým, že by ich s Košicami lepšie prepojila. Ľudia zo Zemplína by mali prácu bližšie, rýchlejšie dostupnú a bez nutnosti sťahovania.
Rýchla železnica
Skutočný gamechanger by bola rýchla železnica. Poľsko plánuje vysokorýchlostnú železnicu do deviatich rokov. Ak by sa cesta z Michaloviec do Košíc skrátila z hodiny na tridsať minút alebo menej, periférie by dostali reálnu šancu rásť.
Namiesto univerzít v mikromestách by sme sa mali konečne sústrediť na infraštruktúru. Periférie môžu získať malé a stredné firmy, ktoré budú fungovať ako dodávatelia pre veľké firmy v centrách. To je reálny rozvoj, nie symbolická budova s nápisom „univerzita“.
IT a vzdelanie
Slovensko potrebuje IT riešenia. Ale IT nevzniká z novej budovy. IT vzniká z kvalitného školstva, výskumu a prepojenia na prax. Verím, že Technická univerzita v Košiciach má kvalitných absolventov. Práve na takýchto centrách by sa malo stavať.
Slovensko by pokojne mohlo byť súčasťou menšieho európskeho „Silicon Valley“. Dnes sme v IT silne závislí od USA. Používame operačné systémy a technológie od firiem ako Microsoft, Apple či Google. Európa pritom vlastný operačný systém má. Linux, pôvodom z Fínska, beží na serveroch, v infraštruktúre a v miliónoch zariadení. Chýba mu systematický rozvoj pre bežné desktopové použitie.
Nejde o to, že americké systémy sú zlé. Nejsú. Ide o strategickú nezávislosť. Ak má vlastný systém Čína, neexistuje dôvod, prečo by ho nemohla mať aj Európska únia. A neexistuje dôvod, prečo by sa na jeho vývoji nemohlo podieľať aj Slovensko.
Malé mestá neurobíme silnými tým, že im postavíme univerzitu. Silnými ich urobí infraštruktúra, prepojenie s regionálnym centrom, kvalitné školstvo a reálne pracovné príležitosti. Košice netreba obchádzať ani kopírovať. Treba sa na ne napojiť. Diaľnica a rýchla železnica sú základ. Všetko ostatné je len pekná fasáda bez obsahu.







