Trivia

Zapadlo slnko. Deň doputoval k hranici "ešte nie tma a už nie svetlo". Ponorený do rastúceho šerosvitu a obklopený najhlbším tichom, listujem v hrubej knihe dejín myslenia. Provokuje. Dráždi predstavivosť. Gottfried Wilhelm Leibniz, dieťa osvieteného veku. Filozof s nepochopiteľnou tézou, že žijeme v najlepšom z možných svetov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Iný svet nepoznám, ako ten, v ktorom žijem. Mám len jednu skúsenosť života. Ale jedinečnosť nepomáha. Neverím, že žijeme v najlepšom zo všetkých svetov. Azda na počiatku bol raj. Potom nás z neho vyhnali a stratili sme najlepší svet zo všetkých. Odvtedy nás dusí nekonečné more obžalôb, nekonečný rad antitéz vyvracajúcich optimizmus o dobrom svete. A predsa, náš svet by mohol byť dobrý, mohol by byť najlepší, keby... Toľko keby by sa dalo popísať. Celý zoznam, depresívny a bez konca:

Obrázok blogu

Keby sme si nezasierali zemeguľu;

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

keby sa nemrzačili ľudia;

Obrázok blogu

keby boháči nepodporovali pytliakov;

Obrázok blogu

keby blízkych nezarmucovala zbytočná smrť;

Obrázok blogu

keby deti neumierali od hladu;

Obrázok blogu

keby nehrdzaveli kontajnery s toxickým odpadom;

Obrázok blogu

keby delfíny zmizli z pultov supermarketov. Veru nie, toto nie je najlepší zo všetkých svetov. Mohol by ním byť, keby...

Pozerám cez okno. Svetlo spí a jeho oči krídlami prikryla temnota. Čoho sa chytiť, ak nežijeme v najlepšom svete? V dobe, kedy veľké politické a hospodárske systémy trpia lámkou s negatívnym výhľadom, sa nedá o ne oprieť, lebo sklamali. Ani príroda nie je to, čo bývala. Polárny ľadovec sa zmršťuje nezastaviteľnou rýchlosťou. Megatony priemyselných skleníkových plynov každým rokom lámu rekordy. Stámilióny téglikov od jogurtov a plastových fliaš denne končia na skládkach i mimo nich. V oceánoch dávno pláva viac plastu než planktónu. Ryby sa mýlia a biedne hynú. Kdeže najlepší z možných svetov.

SkryťVypnúť reklamu

Čoho sa chytiť? Aspoň jednoduchých maličkostí. Trivia. Istotu ponúka len to, čo sa dá bezprostredne uchopiť. To je moja pupočná šnúra so svetom. Ten detský úsmev, ktorý patril len a len mne. Naivný a nevinný. Bez ľahkej budúcnosti. Trivia. Noc zatiaľ neochvejne kraľuje; raz snáď svetlo otvorí oči a tma stiahne svoje krídla. Kým sa zrodí nový úsvit, kým sa objaví aspoň náznak zmeny k lepšiemu, zaplním si vedomie spomienkou na najkrajší zo všetkých úsmevov.

Fotografie: Charlie Riedel, Jodi Bieber, Brent Stirton, Ivo Saglietti, Kevin Carter (†), Gavin Newman, Brooke McDonald.

Otto Kovarik

Otto Kovarik

Bloger 
  • Počet článkov:  76
  •  | 
  • Páči sa:  28x

C'est la vie! Zoznam autorových rubrík:  MužiŽenyĽudiaSvetSpektrumDrobnosti a príbehyPoviedky a prekladyListy z ApúlieFotografieNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
SkryťZatvoriť reklamu