Máte doma Korán?

V prekvapujúco vydarenej multikulti komédii z rakúskej produkcie "Kebab mit Alles" (Kebab so všetkým) sa o jednu viedenskú nehnuteľnosť hádajú dvaja muži: rakúsky majiteľ kaviarne "Prinz Eugen", rozhodnutý zväčšiť svoj podnik a turecký živnostník, ktorý si chce otvoriť národnú reštauráciu. Obaja sa vrhajú do neľútostných bojov a intríg, pripomínajúcich bitky proti Turkom z minulých storočí. Raz v noci sa Rakúšanovi zjaví samotný princ Eugen Savojský. Slávny "Turkobijec" oslobodil v roku 1717 Belehrad, vďaka čomu sa uľavilo mestu Viedeň, ktoré Turci dvakrát nebezpečne obliehali. V celej paráde vystúpil z veľkého obrazu a spýtal sa nešťastného kaviarnika: "Kde sú Turci, stále pred Viedňou?" – "Je to horšie, ako si myslíš, milý princ. Turci sú už vo Viedni."

Písmo: A- | A+
Diskusia  (22)

x x x

Islam zažil už lepšie časy. Jeho dynamika, láska k umeniu a vede pozdvihli bezvýznamný púštny národ k svetovej veľmoci. Tzv. islamský zlatý vek (750-1258) bol mohutným príspevkom k rozvoju ľudstva, najmä na poli matematiky, astronómie a medicíny. Vďaka rýchlej expanzii - od prvých vízií proroka Mohameda v roku 610 ubehlo 101 rokov, kým moslimovia vstúpili na španielsku pôdu - sa do islamského zlatého veku zapojili Arabi, Mauri, Peržania, Egypťania, Indovia, ale aj Židia a kresťania. Španielska Córdoba je vzácnym príkladom relatívne mierového spolunažívania všetkých troch monoteistických náboženstiev (kresťanstvo, judaizmus a islam).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Moslimovia boli napríklad neoceniteľným prínosom na poli filozofie. Keď si vezmete do rúk podrobnejšie dejiny myslenia, nájdete v nich zmienku o arabskej filozofii. Medzi 9. a 12. storočím vystúpilo niekoľko islamských učencov, ktorí významne ovplyvnili Západ. Dvaja najväčší z nich sa tešili takej úcte, že dostali polatinčené či pogréčtené mená: Avicenna (Ibn Siná) a Averroes (Ibn Rušd). Ich diela kresťanský svet poznal a cenil si ich.

Pozitívny vplyv islamu na kresťanstvo ide ešte ďalej. Do stredoveku v Európe nepoznali gréckeho filozofa Aristotela. Prvé diela v latinčine boli preložené z arabských vydaní. Vďaka islamskej dychtivosti po vzdelaní sa európskym učencom dostali do rúk niektoré grécke filozofické diela ešte predtým, než ich preložili z originálu. Arabi tak ovplyvnili aj najväčšieho katolíckeho teológa sv. Tomáša Akvinského, veľkého vyznavača Aristotela.

SkryťVypnúť reklamu

Alebo matematika. Arabom vďačíme za arabské číslice a za "nič", teda nulu. Toto "nič" bolo pre európsku matematiku novinkou, lebo stála na základoch rímskej matematiky, ktorá s nulou nepočítala. A dalo by sa spomenúť oveľa viac príkladov.

x x x

Islam zažil už lepšie časy, lebo veľa z toho nezostalo. Dnešný islam možno vnímať v rozdieloch medzi tým, čím by mohol byť a čím je v skutočnosti. Je to dynamické náboženstvo, ktoré stratilo dych vďaka fundamentalizmu. Nie je naša vina, ak ho stotožňujeme s extrémizmom. Islam sa tak verejne prezentuje. Ku Klux Klan nikto nepovažuje za kresťanské hnutie, napriek horiacemu krížu, modlitbám a spevom predchádzajúcim lynčovaniu černochov. V islame je napojenie na extrémizmus oveľa tesnejšie a niekedy s ním celkom splynie do džihadizmu.

SkryťVypnúť reklamu

Islam v preklade znamená odovzdanie sa a mier. Udalosti posledných týždňov to žiaľ spochybňujú (už po koľkýkrát?). Hystéria radikálnych moslimov zapríčinila zbytočnú smrť desiatok ľudí pre dielo, ktoré by malo skončiť na smetisku. Ten film je des a hrôza estetiky, urážka dobrého vkusu diváka. Aj preto sa nemožno čudovať Mohamedovým ctiteľom, že trailer k filmu Innocence of Muslims sa im nepáči. Čo zaráža, je brutálna reakcia na amatérsky film, ktorý by bol na smiech, keby sa bolo na čom smiať. Podľa všetkého vznikol len preto, aby provokoval. Ak to bolo jeho cieľom, dokonale sa mu to podarilo. Utajenie zámeru bolo tak vydarené, že údajne ani herci netušili, že hrajú vo filme o Prorokovi. Malo ísť o dobrodružný príbeh z púšte... A vôbec, jestvuje ten film? Ktorýsi americký redaktor celkom vážne spochybnil jeho existenciu. Nafilmovaného materiálu môže byť spústa, zostrihať krátky trailer je však oveľa jednoduchšie než celý film.

SkryťVypnúť reklamu

A vy? Aký máte vzťah k islamu? Záverečnú repliku z úvodu, že Turci sú už vo Viedni, možno chápať aj tak, že islam je tu s nami. Ten mier vstúpil do Západnej Európy už dávno a prichádza aj na Slovensko. Moslimovia nám nezadržateľne klopú na dvere. Odpoveďou na ich náboženstvo nie je islamofobizmus, napriek obavám, ktoré so sebou šíri. Ten strach je niekedy reálny, niekedy paranoidný. Tak teda, ako to je? Pripravujete sa na nich? Máte doma Korán?

Áno, áno, otázka je vystrelený šíp, ktorý sa z dôvodu zakrivenia priestoru stáča (toto som si požičal z teórie relativity) a triafa strelca rovno do zadku. Lebo ja, autor článku, nemám doma Korán a nikdy som ho nečítal. Ale v knižnici mám životopis proroka Mohameda, dejiny náboženstiev s vynikajúcou kapitolou o islame, mám klasiku Tisíc a jedna noc, Nasreddinove dobrodružstvá i poéziu Omára Chajjáma plnej žien a vína. Plánujem raz navštíviť Toledo, Sevillu, Zaragozu, Córdobu a Granadu a pozrieť si skvosty arabskej architektúry. Robím aspoň niečo preto, aby som pochopil. Dúfam, že niektorí moslimovia robia to isté s kresťanstvom a západnou kultúrou.

K tomu jedna dobrá správa. V nemeckom meste Duisburg sa islamský teológ obrátil na katolícku vrchnosť so žiadosťou, aby nezatvorila kostoly. Sú prázdne a ich prevádzka drahá. Moslimovi však záleží na tom, aby katolíci nestratili boží chrám. Vychádza zo známej premisy, že nebude mier medzi národmi, pokiaľ nebude mier medzi náboženstvami. To je viac ako pozoruhodné, to si zaslúži spomenúť. K takejto veľkorysosti sa pripájam sa a lúčim sa s pozdravom, ktorý mi v ušiach znel počas celého písania:

Salam alejkum.

Pramene:

Karen Armstrongová: Muhammad. Prorok, jeho život a posolstvo nášmu času

Mircea Eliade: Dejiny náboženských predstáv a ideí

BBC, CNN, AP, Reuters

W-E-B (Wikipedia, Encarta, Britannica)

http://www.youtube.com/watch?v=mjoa3QazVy8

http://mobil.derwesten.de/dw/region/kirchen-in-duisburg-muessen-schliessen-st-peter-in-marxloh-bleibt-id6268345.html?service=mobile

http://www.3sat.de/page/?source=/kulturzeit/themen/159896/index.html

Otto Kovarik

Otto Kovarik

Bloger 
  • Počet článkov:  76
  •  | 
  • Páči sa:  28x

C'est la vie! Zoznam autorových rubrík:  MužiŽenyĽudiaSvetSpektrumDrobnosti a príbehyPoviedky a prekladyListy z ApúlieFotografieNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu