Supertrieda - superprojekt pre školy

Písmo: A- | A+

Prečo si všetci myslia, že živé, neposedné deti sú z iného sveta. Týmto deťom sa hovorí všelijako, väčšinou sú „zlé". Poznáte to: Miško ide okolo stola a nechtiac sa mu podarí zhodiť všetko, aj s obrusom. U lekárky neposedí, potrebuje sa pohybovať, niečo hovoriť, pýtať sa. V autobuse sa mu podarí - kým príde k svojmu miestu na sedenie - jednoho pána drgnúť, tete stúpnuť na nohu a ešte aj zakopnúť a padnúť ujovi do náruče. Samozrejme všetci nadávajú.

 

A tak sa z Miška stáva dieťa, ktoré si neverí, podceňuje sa a sebavedomie niekde na nule. Pokiaľ má chápajúcich rodičov a dostane sa do triedy k učiteľke, ktorá ho dokáže prijať takého aký je a pomôcť mu - to je ten lepší prípad. Pokiaľ to šťastie nemá, má šancu stať sa problémovým dieťaťom, žiakom s 3 zo správania, neskôr mávajú títo ľudia problémy so zákonmi.

Som učiteľkou, ktorá také deti v triede zažila. Snažím sa pochopiť, že tieto deti sú tiež citlivé duše, ktoré potrebujú zažiť úspech. Obyčajne sa posielajú na súťaže len talentované deti, tie majú možnosť vyniknúť. Ale ostatné deti? Pred 7 rokmi som našla projekt Supertrieda, ktorý vymysleli skvelí ľudia. Trieda ako kolektív vymyslí na danú tému 15-minutové hudobno-dramatické dielo, kde vystupujú všetky deti triedy. V čase tvorby, nacvičovania a prezentovania na súťaži dostanú šancu objaviť seba samého, svoju šikovnosť, svoj talent všetky deti z triedy. Pritom sa motivujú deti k vzájomnej tolerancii, empatii, spolupráci a schopnosti si pomáhať. Zvyšuje sa kultúrnosť detí, učia sa myslieť, tvoriť a tešiť sa zo života.

Súťaže Supertrieda som sa zúčastnila 6x. Celoštátne kolo som raz s deťmi vyhrala, ale nejde o súťaž. Ide o to, priblížiť sa k deťom iným spôsobom ako skúšaním, kontrolou, napomínaním. Supertrieda má jednu výhodu a jednu nevýhodu. Výhodou je úžasná atmosféra v triede počas tvorby a nacvičovania, nevýhodou je - že keď sa tvorivá učiteľka raz do súťaže zapojí, už odtiaľ nevycúva J. Spomínaný Miško raz večer svojej mamičke hovoril: „Mamička, ja som taký šťastný! Konečne som súčasťou niečoho SUPER!"

 

 

 

Skryť Zatvoriť reklamu