O programe informatizácie spoločnosti - návod pre občana

Písmo: A- | A+

Hoci by som teraz mohol mať na robote tucet iných vecí, rozhodol som sa stratiť trochu času na napísanie ďalšieho blogu. Čo také súrne a hlodajúce dušu ma k tomu donútilo? No predsa náš nový systém informatizácie spoločnosti.

Pred istým časom som požiadal o vydanie občianskeho preukazu a hrdo sa stal vlastníkom čítačky čipovej karty, ktorá je jeho súčasťou. Keďže sa trochu orientujem vo svete programovania aplikácií a internetových stránok, nepripadalo mi nejako zvláštne či zbytočné, že už pri vydávaní čítačky som musel podstúpiť spisovanie a odpisovanie všelijakých kódov, a kontrolných kódov, a kontrolných kódov kontrolných kódov... Každopádne, entuziazmus mi to nevzalo, pretože vo výhliadke bolo pohodlie domova, z ktorého budem môcť vybaviť úradné záležitosti bez čakania v radoch. Tak ako aj mamička s dieťaťkom v televíznom spote.

Samozrejme, do uší sa mi dostávali všelijaké príbehy o tom, že to vraj život vôbec neuľahčí, a že mi paradoxne osobné stretnutie s úradníkom čas a nervy skôr ušetrí, ako by som mal podstupovať vybavovanie záležitostí cez internet. Wtf? Znervóznel som, ale zároveň si povedal, že možno to len občania - mamičky s dieťatkami, ktoré sa nedostali do televízneho spotu - nevedia správne používať.

Teda, hrdo nachádzam a inštalujem správny ovládač čipovej karty. Na Ubuntu (rozumej Linux), však nie som žiadne "béčko". Sťahujem a inštalujem aplikáciu komunikujúcu s neviem už čím. Tadááá. Nainštalované, kód zadaný, kartička mi krásne svieti na zeleno.

Idem teda pohľadať službu, ktorú potrebujem. Povedzme, že po krátkej dobe (a nemalej rade manželky, ktorá sa o vybavenie niečoho podobného pokúšala pred pár dňami) som konečne našiel vytúžený odkaz a formulár, ktorý treba vyplniť. Ale, aký že to formulár: predmet a text správy. Aha, na inej stránke som si musel pohľadať, čo taký text správy má obsahovať, aby sa tým úrad vôbec zaoberal.

Super, vyplnené, som so sebou spokojný. Hybaj to podpísať zaručeným elektronickým podpisom. Tu sa mi už ale pomaly začínajú vynárať slová zo známeho videa ("...paradoxne, čas a nervy si ušetríte, ak navštívite úrad osobne..."). Vraj mi treba doinštalovať Javu do prehliadača. Kliknem teda na odkaz uvedený vo vypísanej hláške, ale to vám je len stránka, kde sa nachádza asi 350 verzií Javy. Bohužiaľ, radu, ako toto spojazdniť v súvislosti so zaručeným podpisom som nenašiel. Ale ako správny občan neprepadám panike a gúglim na internete, gúglim vo FAQoch. Zrazu sa dočítam, že zaručený elektronický podpis funguje len v aplikácii Internet Explorer! What the FAQ??? Načo som si inštaloval ovládač pre Ubuntu, keď si dokument viem podpísať len v Exploreri (ktorý nefunguje pod Linuxom)?

To som si prvýkrát povedal, že opýtam sa ďalšieho občana, informaticky zdatnejšieho. Ten s tým však priame skúsenosti nemal, ale spomínal, že ďalší technicky zdatnejší občan to dokonca nerozbehal ani v Exploreri.

Teda, na teraz som to (asi ako väčšina občanov) zabalil a pýtam sa: prečo, do ch***, bolo vyplatených toľko eur za takýto systém? A pre koho vlastne má byť toto určené v takejto forme, v akej to kompetentní vypustili do sveta? Ďakujem za odpoveď

Skryť Zatvoriť reklamu