Hodiny tikajú hlasnejšie ako kedykoľvek predtým

Pacient: Dobrý deň. Prišiel som za vami z Humenného. Som asi desať rokov patologický hráč a neviem si dať rady. Prosím Vás pekne, prijmite ma na vaše oddelenie, čítal som o ňom na internete. Lekár: Nech sa páči, sadnite si. Prejdem si s Vami Váš problém, ale na oddelenie Vás prijať nemôžem. Pred mesiacom bolo totiž zrušené....Podobných rozhovorov som zažil od začiatku júla už viacero. Prakticky a dokonale vyvracajú polomýtické tvrdenia o tom, že opatrenia redukcie lôžok na psychiatrii v Banskej Bystrici sa v žiadnom prípade nedotknú pacienta.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)
Obrázok blogu

Keby mi niekto ešte v polovici júna povedal, že špecializované Protihráčske oddelenie v Banskej Bystrici sa zruší, myslel by som si, že blúzni. Dnes chodím po uzavretom pravom krídle Petelenovho pavilónu a nástenné hodiny som predtým nikdy nepočul tikať tak hlasno. Zásady abstinencie visia na stene už len pre pár múch, čo tade preletia. Alebo azda aj pre mňa, keď tade zadumaný pomaly kráčam v nočných službách a namiesto pacientov v tme čakám už len strašidlá? Sú malým rekviem, pomníkom, ktorý mi pripomína, že i niečo veľmi hodnotné možno bez akejkoľvek odbornej diskusie premeniť šmahom ruky na prach.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

O tvrdení, že sa „optimalizačné" opatrenia nedotknú pacienta hovorím ako o polomýtických preto, lebo akútnych pacientov sa zatiaľ skutočne nedotýkajú. Ak sa niekto zamýšľa nad tým, či stačí kapacita oddelenia, tak zatiaľ fungujeme nad sto percent, ale „stačí". Pacienti zo Zvolena sú však nasmerovaní na vzdialenejšiu Kremnicu.

Ale pre niekoho, kto by sa azda mohol stať patologickým hráčom, mám jednu dobrú radu: Radšej si odtni ruky, akoby si siahol na automat, ruletu alebo lotériu. Nemáš sa už totiž pomaly kde liečiť!

Michal Patarák

Michal Patarák

Bloger 
  • Počet článkov:  156
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Odmalička sú mojim skutočným svetom najmä knihy a ľudská psyché. Zrejme sa nadmieru vŕtam do vecí, ktoré máme tendenciu považovať za ustálené a nemenné. Možno sa až príliš hrabem v špine a v čiernom bahne. Z toho bahna mi však napokon vždycky svietia hviezdy...(Tak trochu jungiánsky orientovaný psychiater s fókusom na neuropsychiatriu, psychologicko-psychiatrické aspekty sexuality, duchovný život a symbolicko-meditačnú psychoterapiu. V osobnom živote schopný donekonečna uvažovať nad interpretáciami Nietzscheovej filozofie, milujúci poéziu, prudké stúpanie do kopcov a prvé tri hlty z fľaškového piva) Zoznam autorových rubrík:  Ach tá naša sexu-ach-litaMarihuana kazí chuanaBebida alcohólicaZo sveta psychiatrieMuž a ženaPatologické hráčstvoŤažká hlava psychiatrova(Neuro)psychiatria a vedaVám, nedosiahnuteľnýmZ hlbín vyviera vieraHľadanie pôvodu zlaZápisky z pavučinyHomoparanojaPremýšľam o sveteMeditationesPolitické tvoryRecepisyReflexie a reakcieKauza BezákKauza HedvigaKríza zdravotníctva

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu