List od lekárky žilinskej nemocnice o potápajúcej sa lodi.

Pred pár hodinami som dostal spolu s niekoľkými ďaľšími adresátmi/kolegami/priateľmi veľmi úprimný a pre mňa krásny list od priateľky, ktorá je lekárkou v žilinskej nemocnici. Krásny preto, lebo pripomína ešte živú nádej pasažiera obrovskej lode so vzácnym poslaním, ktorú chce jej vlastný kapitán potopiť. Pasažier kričí o pomoc a záchranu. Jeho zúfalstvo je o to väčšie, o čo lživejšie informácie sa podávajú o lodnej situácii ostatným plavidlám i staniciam na pevnine. S láskavým súhlasom autorky uverejňujem list v plnom znení, keďže uznávam potrebu pravdivého informovania, na ktoré máme predsa všetci právo, ako aj právo na zdravotnú starostlivosť, ktorá je opäť v jednom nezanedbateľnom regióne reálne ohrozená.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (69)
Obrázok blogu

(Autorka sa pod listom podpísala a nevadilo jej plné zverejnenie listu. Napriek tomu som po konzultácii so svojim vnútorným daimoniónom v záujme ochrany jej identitu ukryl a konkrétnejšie informácie vyhviezdičkoval. Počet hviezdičiek nezodpovedá počtu vyhviezdičkovaných písmen - to len ako poznámka pre špekulantov.)

Milí priatelia, známi...,

vopred ďakujem za Vašu trpezlivosť s čítaním tohto mailu, no nedá mi nereagovať na situáciu posledných dní. Zvažovala som napísať ho len v bodoch, ale keďže ste mi všetci blízki, nechala som to tak a napísala ako cítim a ak nemáte čas, chuť, alebo vás to proste nezaujíma, vymažte ho. Tým ostatným ďakujem za venovaných 5 minút času. Poznáte ma, a teda viete, že nemám najmenší dôvod šíriť klamstvá alebo poplašné správy, ako to najnovšie nazýva pani ministerka.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aktuálne pracujem ako lekárka na ********* oddelení v Žiline. Mám platnú pracovnú zmluvu, no napriek tomu som v novembri dostala návrh novej, v ktorej som mala "ÚPLNE DOBROVOĽNE A BEZ NÁTLAKU" podpísať, že povinne odpracujem 400 hodín nadčasov (v zákone je aktuálne 150) ... čo je 10 pracovných týždňov navyše. Okrem toho vedenie chcelo, aby sme ju podpísali so spätnou platnosťou niekoľko dní, pričom v nej nie je uvedené, za aký plat budeme v službách pracovať. Údajne to bude upravené neskôr, no zmluvu treba podpísať hneď a obratom.

Taktiež sa nás vedenie snažilo zaviazať k tomu, aby sme pracovali v nepravidelných smenách, čo v praxi znamená, že pacient má jedného ošetrujúceho lekára ráno, druhého poobede, tretieho v noci a ráno môže prísť lekár číslo 4, takže ********** bežne dezorientovný pacient, ktorý sa Vám s niečím zdôverí ani nevie, kto je jeho lekár a príbuzní nevedia, u koho sa majú informovať. Proste čistý chaos. A v takomto nepretržitom nepravidelnom režime sa má napr. operovať, čiže Vašu operáciu môžu naplánovať na 19:00 večer, Vy ako pacient budete celý deň a celú noc nalačno a večer sa dostanete do rúk unaveného personálu.

SkryťVypnúť reklamu

Je jedno, ako dlho máme na oddelení pacienta hospitalizovaného a s akou diagnózou prišiel, koľko liekov alebo inej starostlivosti sa mu venuje, poisťovňa vždy zaplatí paušálnu sumu 900 euro na hospitalizáciu, ktorá sa u väčšiny pacientov vyčerpá po pár dňoch a ďalej liečite zadarmo. Čím viac ľudí teda ošetrím a denne riešim, tým väčšiu dlžobu nemocnici vyrobím, lebo platby poisťovní nie sú adekvátne, ale pán riaditeľ povie radšej pre médiá, že lekári sú leniví, robia málo a za veľa peňazí.

Vraj sa zachráni nemocnica, ak sa zavrú ďalšie oddelenia....Pred rokom zrušili geriatriu, pľúcne oddelenie, cievne oddelenie a infekčné oddelenie, avšak žiadne ušetrené peniaze to neprinieslo, len sa znížila kvalita starostlivosti v nemocnici. V praxi teraz vedľa seba na internom leží niekto po infarkte srdca s niekým, kto ma salmonelózu a čo z toho vyplýva ďalej Vám asi písať nemusím.

SkryťVypnúť reklamu

Na oddeleniach máme podstavy personálu, no vyhrážajú sa prepúšťaním každému, kto ich nové protizákonné zmluvy nepodpíše. Príkladom sú aj lekári detskej a dospeláckej ortopédie, ako aj lekári oddelenia dlhodobo chorých, ktorí keďže nové zmluvy nemohli podpísať (nemajú dosť personálu na to, aby zaviedli nepretržitú nepravidelnú prevádzku, ktorá ho vyžaduje viac), dostali automaticky výpovede z údajnej nadbytočnosti. Skôr by sa tam však hodilo z neposlušnosti. Pre média pani ministerka tvrdí, že oddelenia nezatvorili, ale zabudli povedať, že prepustili VŠETKÝCH lekárov, ktorých na nich pracovali a plynnie im výpovedná lehota. Tak neviem, aký význam má veta, že oddelenia nezavreli, keď na nich nemá kto pracovať. Za oddelenia vraj zastúpi nemocnica v Martine a Ružomberku, ale pochybujem, že tieto len tak preberú 400 000 spádových pacientov a okrem iného, neboli o tom ani informované. Za detskú ortopédiu však nezastúpi nik, najbližšia je v Bratislave, takže si neviem predstaviť, ako tam budú rodičia s malými, niekedy veľmi ťažko postihnutými deťmi (napr. po detskej obrne) dochádzať.

SkryťVypnúť reklamu

Lekárom, ktorým boli dané výpovede bolo ponúknuté, že môžu ísť robiť sekundárnych, teda začínajúcich lekárov na iné oddelenia. Pre bežnú laickú verejnosť žiaden problém, ale chceli by ste, aby vás pri operácii uspával lekár, ktorý celý život pracoval ako internista na oddelení dlhodobo chorých, alebo aby vám slepé črevo operoval ortopéd? To je ako poslať opravára výťahov opraviť počítač, však je opravár...Načo sú nám potom atestácie a špecializácie, celoživotné vzdelávanie lekára na špecialistu? Všetci môžme robiť v jednej veľkej poľnej nemocnici a ošetriť čo príde...ako naši priatelia na misiách v Afrike....

Ďalší z neskutočných faktov je, že 28. 11. 2012 nám oznámili, že na oddelení dlhodobo chorých, ktorého lekári dostali výpovede a sú v trojmesačnej výpovednej lehote, nie je potrebné, aby bol lekár v noci a cez víkend. V praxi to znamená, že v čase medzi 15:30 a 7:00 ráno, a taktiež cez víkendy, nie je od 1.12.2012 na oddelení prítomný žiaden lekár a v prípade akútneho stavu alebo úmrtia nie je ani nikto zodpovedný. Ako je toto možné v jednom právnom štáte? Práve na oddelení, kde je najviac starých a chorých ľudí? Predstavte si, že Váš ťažko chorý starý otec, mama a pod. je 63 a pol hodiny bez lekárskej starostlivosti (a pritom leží v nemocnici)!!!!

Náš pán riaditeľ je stále námestníkom inej (Kežmarskej) nemocnice a na pomoc s ozdravením financií si prizval menežéra českej národnosti, ktorý má na Slovensku 4 firmy a skupuje pohľadávky skrachovaných zdravotníckych zariadení. Je to informácia verejne dostupná na internete. Čo viac dodať?

Takto by som mohla pokračovať v mnohom ďalej...Chcem Vás preto len poprosiť, neverte všetkému, čo naše média a pani ministerka vypustia do éteru, ľahko sa ľudia rozoštvú, keď stále hovoria o lekároch nespokojných s platmi. Mne ani mojim kolegom nejde o žiadne zvyšovanie platov, alebo trasenie sa na svojom mieste. Odmietam robiť v zdravotníctve, kde je pacient vážne ohrozovaný chorým zdravotným systémom. Keď sa to snažím zmeniť, do médií sa vypustí len spŕška bludov ohľadne toho, ako je všetko pod kontrolou a nám lekárom ide len a len o peniaze.

Ak Vám aspoň trochu záleží na vlastných rodinách a zdravotnej starostlivosti na Slovensku, príďte nás prosí podporiť v pondelok 3.12.2012 do Žiliny na protestný pochod mestom za záchranu nemocnice. Začína sa o 15:30 a bude trvať do 17:00, končí pred radnicou mesta. Ak nie ste zo Žiliny, šírte prosím aspoň pravdivé informácie ďalej, lebo sa obávam, že z médií sa ich nedozvieme a to, čo sa aktuálne deje v Žiline, hrozí ďalším nemocniciam a celému zdravotníctvu. Verím, že v jednote je sila a môžme aspoň niečo zachrániť, že nie sme stádo oviec, ktoré sa len sťažuje, ale neurobí nič pre zmenu toho, ako všetko na Slovensku funguje. Len mŕtva ryba pláva s prúdom........

MUDr. **********

Michal Patarák

Michal Patarák

Bloger 
  • Počet článkov:  156
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Odmalička sú mojim skutočným svetom najmä knihy a ľudská psyché. Zrejme sa nadmieru vŕtam do vecí, ktoré máme tendenciu považovať za ustálené a nemenné. Možno sa až príliš hrabem v špine a v čiernom bahne. Z toho bahna mi však napokon vždycky svietia hviezdy...(Tak trochu jungiánsky orientovaný psychiater s fókusom na neuropsychiatriu, psychologicko-psychiatrické aspekty sexuality, duchovný život a symbolicko-meditačnú psychoterapiu. V osobnom živote schopný donekonečna uvažovať nad interpretáciami Nietzscheovej filozofie, milujúci poéziu, prudké stúpanie do kopcov a prvé tri hlty z fľaškového piva) Zoznam autorových rubrík:  Ach tá naša sexu-ach-litaMarihuana kazí chuanaBebida alcohólicaZo sveta psychiatrieMuž a ženaPatologické hráčstvoŤažká hlava psychiatrova(Neuro)psychiatria a vedaVám, nedosiahnuteľnýmZ hlbín vyviera vieraHľadanie pôvodu zlaZápisky z pavučinyHomoparanojaPremýšľam o sveteMeditationesPolitické tvoryRecepisyReflexie a reakcieKauza BezákKauza HedvigaKríza zdravotníctva

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

276 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu