Prečo je v hre samotná koncepcia psychiatrie

V predchádzajúcich blogoch som uviedol jednak niekoľko odborných a vecných argumentov proti redukcii lôžok na psychiatrickom oddelení vo FNsP FDR v Banskej Bystrici, jednak úmysel primára oddelenia skončiť s výkonom svojho povolania na základe vzniknutej situácie. Jeho odchod chápem ako dištancovanie sa od neodborných a iracionálnych zmien nariadených ministerstvom zdravotníctva, inak povedané, ako odchod kapitána z lode, ktorá stráca všetky svoje navigačné systémy a bude tak možno odkázaná na bezcieľne blúdenie morom. V tomto texte by som rád povedal, prečo je pre psychiatriu budova v areáli Starej nemocnice doslova nenahraditeľná a prečo mnohí pacienti, ktorí o nej doteraz hovorili ako o oáze alebo prístave pokoja (ich vlastné vyjadrenia) to zrejme onedlho hovoriť prestanú.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (19)
Obrázok blogu

 

Prečo sa sústrediť na zmenu umiestnenia psychiatrického oddelenia a nie len na samotnú (pre adekvátnu zdravotnú starostlivosť) likvidačnú redukciu pacientských lôžok?

Budova v starom nemocničnom areáli má totiž výrazné špecifiká, ktoré z nej a z jej okolia robia miesto vhodné na prácu s duševne chorými pacientmi, na ich diagnostiku, liečbu a na to, aby sa i v situácii hospitalizácie na psychiatrii (čo pre individuálny osud nie je zďaleka jednoduché) cítili relatívne dobre.

V čom spočívajú tieto špecifiká?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V prvom rade sa do tejto budovy zmestia štyri oddelenia (akútne, mužské + protihráčske, ženské a stacionárne), ktoré sú relatívne oddelené (čo je pre rôzny typ hospitalizovaných pacientov mimoriadne výhodné) a majú samostatné jedálenské priestory (v rámci stacionáru i kuchynku, kde si dokonca varia, respektíve pečú). V situácii premiestnenia na ôsme poschodie by nebola kuchynka ani jedna a zostala by spoločná jedáleň, kde by sa stretávali pacienti s odlišnými duševnými poruchami a v rôznej fáze doliečenia (teda pôvodne patriaci pod rôzne z menovaných štyroch oddelení). Navyše, akútne oddelenie, ak by bolo uzavreté, by jedáleň ani nemalo (nerátam s tým, že by v úzkom pre oddelenie vymedzenom priestore postavili novú) a tak by akútni pacienti zrejme jedli na posteliach. Samotné zlúčenie oddelení by teda nebolo najšťastnejšie.

SkryťVypnúť reklamu

Neodmysliteľnou súčasťou je park. V ňom prebieha ranná rozcvička (neviem, kde bude prebiehať v stiesnených priestoroch novej nemocnice), organizuje sa pracovné terapia (starostlivosť o kvety, kríky a podobne), pacienti sa v ňom stretávajú na rozhovor a radi si v ňom sadnú so svojimi príbuznými, ktorí ich v neľahkej životnej situácii prišli navštíviť.

Priestory umožňujú priebeh štyroch paralelných psychoterapeutických skupín (1. skupinová a komunitná terapia patologických hráčov, 2. terapia zameraná na psychotických pacientov a edukáciu o ich poruche, 3. skupinová terapia pre pacientov s náhľadom na svoje problémy a 4. terapia prácou pre pacientov s poruchami, ktoré výraznejšie obmedzujú ich duševný výkon alebo ktorí ešte nie sú dobre „zaliečení"). V rámci ôsmeho poschodia by museli teda existovať minimálne dve oddelené miestnosti (bez lôžok) pre psychoterapeutickú prácu (pracovná terapia tu bude ťažšie realizovateľná), o čoho uskutočnení si dovolím pochybovať.

SkryťVypnúť reklamu

Samotný stacionár má ešte spoločenskú miestnosť a relaxačnú izbu, ktoré sú pre jeho chod nenahraditeľné a ktoré boli len v tomto roku na základe sponzorského daru rekonštruované.

Čo s protihráčskym oddelením?

Ako som už spomínal minule, toto oddelenie by realizáciou redukcie lôžok a presunu psychiatrie do Novej nemocnice skončilo a muselo by sa zavrieť. Znamenalo by to koniec jedinečného zariadenia so špecifickým režimovým terapeutickým programom pre liečbu patologického hráčstva, vypracovaným originálne našim oddelením. Som prekvapený, že o tomto škrte sa pri úvahách o banskobystrickom psychiatrickom oddelení vôbec neuvažuje a nehovorí. Dovolím si tvrdiť, že náročný a na aktivity bohatý režim by bol aj v prípade snahy o zachovanie oddelenia (tá ešte nebola nikým explicitne prejavená) v nových priestoroch nerealizovateľný. Nábělkov krok vzdať sa funkcie je v tomto svetle dobre pochopiteľný. Je totiž dlhoročne popredným slovenským odborníkom na patologické hráčstvo, ktorý svojimi skúsenosťami aktívne prispieva i na medzinárodných fórach a ktorý sa významne zaslúžil o zlepšenie chápania tejto duševnej poruchy u nás.

SkryťVypnúť reklamu

Prečo teda považuje ministerstvo zdravotníctva alebo VšZP plánované zmeny za potrebné a „optimalizačné"?

To je otázka, na ktorú ja ani moji kolegovia nedokážeme odpovedať (predovšetkým ale nie je otázkou na nás). Určite má ministerstvo v rukách nejaké čísla a nejaké sumy. Pochybujem však, že do svojich úvah a plánov zahrnulo nielen literu, ale aj ducha. Mám na mysli nielen redukciu lôžok, ale aj plánovaný presun do nevyhovujúcich priestorov, v ktorých psychiatria už nebude tým, čím bývala, pretože stratí vyššie menované špecifiká a samotné protihráčske oddelenie. V hre je jej koncepcia, jej od ostatných oddelení odlišná podstata (psychiatria nie je o natáčaní EKG a o aplikácii infúzií). Už zrejme nebude tým prístavom pokoja, ktorý som až donedávna od pacientov pomaly začal považovať za klišé formulku. Slovo pokoj určite odpadne a z prístavu sa môže stať akurát tak nákladná stanica.

Michal Patarák

Michal Patarák

Bloger 
  • Počet článkov:  156
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Odmalička sú mojim skutočným svetom najmä knihy a ľudská psyché. Zrejme sa nadmieru vŕtam do vecí, ktoré máme tendenciu považovať za ustálené a nemenné. Možno sa až príliš hrabem v špine a v čiernom bahne. Z toho bahna mi však napokon vždycky svietia hviezdy...(Tak trochu jungiánsky orientovaný psychiater s fókusom na neuropsychiatriu, psychologicko-psychiatrické aspekty sexuality, duchovný život a symbolicko-meditačnú psychoterapiu. V osobnom živote schopný donekonečna uvažovať nad interpretáciami Nietzscheovej filozofie, milujúci poéziu, prudké stúpanie do kopcov a prvé tri hlty z fľaškového piva) Zoznam autorových rubrík:  Ach tá naša sexu-ach-litaMarihuana kazí chuanaBebida alcohólicaZo sveta psychiatrieMuž a ženaPatologické hráčstvoŤažká hlava psychiatrova(Neuro)psychiatria a vedaVám, nedosiahnuteľnýmZ hlbín vyviera vieraHľadanie pôvodu zlaZápisky z pavučinyHomoparanojaPremýšľam o sveteMeditationesPolitické tvoryRecepisyReflexie a reakcieKauza BezákKauza HedvigaKríza zdravotníctva

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

53 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

277 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

722 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
SkryťZatvoriť reklamu