Škrty psychiatrie v Banskej Bystrici: argumenty proti

Nedávno zrušili psychiatrické oddelenie v Brezne, k prvému júlu 2011 zatvárajú psychiatriu vo Zvolene. Včera som sa dozvedel o pripravovaných krokoch voči Psychiatrickému oddeleniu Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici, na ktorom mám tú česť pracovať ako lekár. Plánovaná je zásadná redukcia lôžok, o ktorej sme sa mohli dočítať už minulý týždeň. V skutočnosti ide o redukciu lôžok zo 60 na 30, čiže na polovicu. Okrem toho VšZP nezazmluvnila geriatrické oddelenie, čo znamená jeho koniec. Plánuje sa sťahovanie psychiatrického oddelenia zo samostatného areálu v takzvanej Starej nemocnici (v ktorej sa nachádza teraz) na ôsme poschodie budovy FNsP FDR Banská Bystrica. V kombinácii s úplným zrušením psychiatrickej hospitalizačnej starostlivosti v dvoch susedných okresných mestách bude redukcia lôžok, ako aj premiestnenie redukovanej psychiatrie na poschodie FNsP FDR, pre psychiatrickú starostlivosť v Banskobystrickom kraji doslova likvidačné. Dovolím si proti týmto krokom uviesť niekoľko odborných a technických argumentov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (38)
Obrázok blogu

 

ODBORNÉ ARGUMENTY:

I.

Redukciu lôžok zo 60 na 30 na psychiatrickom oddelení FNsP FDR Banská Bystrica považujem - vzhľadom na nedávne zrušenie psychiatrických oddelení v Brezne a vo Zvolene, ako aj naplnenosť nášho, ale aj okolitých psychiatrických zariadení - za vážne ohrozenie práva duševne chorých pacientov na zdravotnú starostlivosť a za likvidačnú pre adekvátnu a plnú zdravotnú starostlivosť pre psychiatrického pacienta v našom kraji.

II.

Redukcia lôžok povedie k stavu, kedy:

A) spôsobí situáciu, že akútne prijatí pacienti obsadia akútne lôžka na dobu od 3 - 6 týždňov (čo je priemerná doba liečby akútnej duševnej poruchy nezávisle na príčine, či diagnostickej kategórii) a ďalšie akútne stavy nebude možné hospitalizovať. Aj za súčasného počtu lôžok sme boli veľa krát nútení riešiť hospitalizáciu pacienta v inom psychiatrickom zariadení.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

B) Mnohí pacienti s duševnými problémami, ktoré si za normálnych okolností vyžadujú príjem z diagnostických, diagnosticko-terapeutických alebo terapeutických dôvodov, nebudú môcť byť z kapacitných dôvodov prijatí.

C) Pacienti s duševným stavom, vyžadujúcim doliečovanie, budú z tých istých - kapacitných - dôvodov predčasne prepúšťaní, z čoho možno predpokladať neefektívnosť liečby a zvýšenú návratnosť pacienta do hospitalizačnej starostlivosti.

III.

Redukcia lôžok bude ďalej likvidačná pre takzvané protihráčske oddelenie, ktoré je špecializovaným oddelením pre liečbu pacientov s diagnózou patologického hráčstva (na území SR neexistuje iné špecializované oddelenie pre liečbu patologického hráčstva) zo všetkých krajov Slovenskej republiky. Toto oddelenie je prvé a zatiaľ jediné na Slovensku, ktoré sa zaoberá týmto nielen zdravotným, ale aj závažným celospoločenským problémom. Vzniklo roku 1993. Doteraz sa na Protihráčskom oddelení psychiatrického oddelenia FNsP FDR liečilo okolo 1500 pacientov a to s veľmi dobrým liečebným efektom. Napriek snahám viacerých inštitúcií problematika patologického hráčstva narastá a preto likvidáciu tejto časti oddelenia považujem za nezrozumiteľný krok.

SkryťVypnúť reklamu

TECHNICKÉ ARGUMENTY:

I.

Umiestnenie psychiatrických pacientov na ktorékoľvek oddelenie/poschodie v nemocnici FNsP FDR Banská Bystrica je pre nich neprijateľné z viacerých dôvodov:

A) Vstupy na každé oddelenie sú sklenené, okná na izbách nie sú zabezpečené tak, aby pacient s akútnou psychotickou poruchou alebo pacient, ktorý má samovražedné tendencie, nebol ohrozený na živote alebo ohrozený inak.

B) Ako ďalší z hlavných praktických problémov vnímam prijímanie akútnych pacientov. Neraz sú hospitalizovaní za asistencie polície, pretože sú agresívni, sebe alebo okoliu nebezpeční. Ich preprava výťahmi je z viacerých dôvodov (etických, psychologických i technických: preťaženosť výťahov, ich dlhé čakacie doby a priestorové obmedzenie - policajný sprievod je niekedy štvor- až päť- členný) problematická, čo zase ohrozuje zdravie či už psychiatrických pacientov (úteky s rizikom autoagresívneho a heteroagresívneho konania), ale aj zdravie iných pacientov nemocničného zariadenia a samotného personálu.

SkryťVypnúť reklamu

II.

Problematické je aj zaistenie bezpečnosti personálu v predpokladaných nových priestoroch psychiatrického oddelenia (plánované 8. poschodie vo FNsP FDR Banská Bystrica) z dôvodu sťaženého a časovo predĺženého prístupu hliadky polície SR. Tá totiž v prípade ohrozenia personálu (alebo pacientov) agresívnym a nespolupracujúcim jedincom nutne zasahuje.

Odborné argumenty spolu so svojimi kolegami považujem za úplne zásadné, technické sú podľa môjho názoru výraznou prekážkou k plánovaným krokom. Ide len o nárys problematiky, na ktorom som spolupracoval s kolegami a ktorý plánujem(e) zverejniť aj inou cestou, prinajmenšom ako hlas lekárov príslušnej odbornosti ohradzujúcim sa voči plánovaným likvidačným krokom a informujúcim slovenskú laickú verejnosť o následnom radikálnom škrte psychiatrickej starostlivosti v Banskobystrickom kraji, znemožňujúcom jej adekvátnu funkčnosť.

Michal Patarák

Michal Patarák

Bloger 
  • Počet článkov:  156
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Odmalička sú mojim skutočným svetom najmä knihy a ľudská psyché. Zrejme sa nadmieru vŕtam do vecí, ktoré máme tendenciu považovať za ustálené a nemenné. Možno sa až príliš hrabem v špine a v čiernom bahne. Z toho bahna mi však napokon vždycky svietia hviezdy...(Tak trochu jungiánsky orientovaný psychiater s fókusom na neuropsychiatriu, psychologicko-psychiatrické aspekty sexuality, duchovný život a symbolicko-meditačnú psychoterapiu. V osobnom živote schopný donekonečna uvažovať nad interpretáciami Nietzscheovej filozofie, milujúci poéziu, prudké stúpanie do kopcov a prvé tri hlty z fľaškového piva) Zoznam autorových rubrík:  Ach tá naša sexu-ach-litaMarihuana kazí chuanaBebida alcohólicaZo sveta psychiatrieMuž a ženaPatologické hráčstvoŤažká hlava psychiatrova(Neuro)psychiatria a vedaVám, nedosiahnuteľnýmZ hlbín vyviera vieraHľadanie pôvodu zlaZápisky z pavučinyHomoparanojaPremýšľam o sveteMeditationesPolitické tvoryRecepisyReflexie a reakcieKauza BezákKauza HedvigaKríza zdravotníctva

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
SkryťZatvoriť reklamu