Varujte sa falošných psychológov

Väčšinou z čeľade pseudointelektuálnych, prejavujúcich sa vševedúcnosťou a značnou dózou sebavedomia. Neraz oslnia pestrou, živou a farbistou povahou. Dobre vyzerajúce ženy vystupujúce v teleránach, televíznych reláciách pri čajíku alebo v blokoch medzi varením a krátkymi správami. Nevynímame však mužov. Extravagantne oblečení, plní tisícich a jednej rady. Poučujúci štýl - zdá sa, že majú skúsenosti absolútne so všetkým.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (93)
Obrázok blogu

Majú radi numerológiu a konjukcie planét, problémy interpretujú karmou a karmickými stretnutiami. Radi vám porozprávajú o prevteľovaní, sile farieb a vôní, o kartách, Jungovi a jeho alchýmii. Za filozofiu považujú záchodovú zmes synkretizmu, ktorý berie zo všetkého trošku.

Beda vám, ak si myslíte, že sú schopní vrátiť vás do minulých životov! (Už len váš nápad vyhľadať niekoho k regresnej terapii svedčí o tom, že nejdete za skutočným psychológom).

Avšak nemusia mať len túto otvorenú podobu. Môžu sa s vami hrať aj jemné hry, o ktorých si myslíte, že sú terapeutickým postupom. Ako príklad spomeniem dve hry podľa Berneho:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

a) hra skleník. Terapeut vás dookola vyzýva vždy a všade prejaviť svoje pocity, či už sú agresívne, erotické alebo vlastne akékoľvek - ako by cieľom liečby bolo dokonalé sebaodhalenie. Takéto pocity sú potom terapeutom a nakoniec aj pacientom obdivované ako exotické rastlinky v skleníku terapie.

b) hra archeológia. Terapeut je presvedčený, že sa neustále treba zaoberať vašou minulosťou, až prídete do bodu, ktorý keď spoločne objavíte, tak vylieči všetky vaše problémy.

Ako teda spoznať toho pravého?

Viete čo je to pokora? Pýtam sa preto, lebo z dnešného slovníčka pojmov už nejako mizne, hoci je v mnohých oblastiach života kľúčová. Pri dotyku jednej duše s druhou priam nutná.

SkryťVypnúť reklamu

Pokorný terapeut vám neskáče do reči, ale vás hĺbavo počúva srdcom. Neradí priamo, ale snaží sa, aby ste vy boli tým, kto pochopí, kto uvidí a kto sa začne aktívne premieňať.

Matka predstavená z jedného ženského kláštora mi (hovoriac o svojej práci) povedala: „Keď sa človek blíži k duši druhého, to musia ísť sandále dolu". Doteraz som na túto tému ešte nič výstižnejšie nepočul.

Michal Patarák

Michal Patarák

Bloger 
  • Počet článkov:  156
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Odmalička sú mojim skutočným svetom najmä knihy a ľudská psyché. Zrejme sa nadmieru vŕtam do vecí, ktoré máme tendenciu považovať za ustálené a nemenné. Možno sa až príliš hrabem v špine a v čiernom bahne. Z toho bahna mi však napokon vždycky svietia hviezdy...(Tak trochu jungiánsky orientovaný psychiater s fókusom na neuropsychiatriu, psychologicko-psychiatrické aspekty sexuality, duchovný život a symbolicko-meditačnú psychoterapiu. V osobnom živote schopný donekonečna uvažovať nad interpretáciami Nietzscheovej filozofie, milujúci poéziu, prudké stúpanie do kopcov a prvé tri hlty z fľaškového piva) Zoznam autorových rubrík:  Ach tá naša sexu-ach-litaMarihuana kazí chuanaBebida alcohólicaZo sveta psychiatrieMuž a ženaPatologické hráčstvoŤažká hlava psychiatrova(Neuro)psychiatria a vedaVám, nedosiahnuteľnýmZ hlbín vyviera vieraHľadanie pôvodu zlaZápisky z pavučinyHomoparanojaPremýšľam o sveteMeditationesPolitické tvoryRecepisyReflexie a reakcieKauza BezákKauza HedvigaKríza zdravotníctva

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
SkryťZatvoriť reklamu