Ambivalencia medzi SME a Projektom-N

Možno je to iba príbeh z histórie psychoanalýzy, ktorý vôbec neúvisí s tým, čo sa nedávno udialo v redakcii SME. Ale možno predsa len.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (27)
Ženská dilema
Ženská dilema (zdroj: Jan Esmann)

Švajčiarsky psychiater Eugen Bleuler, dlho učiteľ Carla Gustava Junga, sa živo a aktívne zaujímal o psychoanalýzu. Jeho názory však nesedeli viedenskému psychiatrovi Sigmundovi Freudovi, ktorý psychoanalytické hnutie vlastne založil. Bleuler jednoducho pôsobil nestranne a z Freudových teórii si zobral len to, čo sám uznal za vhodné. Bránil síce princípy hlbinnej psychológie (tiefenpsychologie), ktoré Freud celým srdcom hlásal do sveta, ale akoby váhal plne sa pre ne rozhodnúť. Freud v retrospektívnom spise O sebe a psychoanalýze napísal na Bleulerovu adresu, že zaslúžene vynašiel pojem ambivalencia práve on. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Termín pochádza z roku 1910, skutočne z diela Eugena Bleulera. Označuje súčasný výskyt dvoch protichodných pocitov, myšlienok alebo tendencií. Freud akoby nevedel Bleulerovi zabudnúť, že bol ambivalentný k psychoanalýze, že s k nej nevedel rozhýbať a stál niekde v medzipriestore ako vyrovnaný jazýček váh.

Nuž, ja sa práve tak ambivalentne cítim vo vzťahu k súčasnému SME a Projektu-N. Moju ambivalenciu pritom posilňujú vyjadrenia Alexeja Fulmeka o tom, že Penta ešte nevlastní ani jednu akciu vydavateľstva, že vlastne ešte nie je dobojované. Tento argument Fulmek vyťahuje ako červený terčík a vztyčuje ho do vzduchu v nádeji, že tým naplno rozbehnutý vlak eNka snáď ešte zastaví (som presvedčený, že napokon budú Projekt-N všetci volať jednoducho eNko:-). 

SkryťVypnúť reklamu

Ale nezastaví. ENko má už vlastnú dráhu. Bude preň pritom nesmierne dôležité:

a) aby nepodľahlo pokušeniu elitárskeho sebapocitu, ktorý by mohol celé nové médium nemálo zdeformovať, 

b) a aby prílišne nezdôrazňovalo nezávislosť ako jedinú a v podstate u nás ťažko dosiahnuteľnú žurnalistickú mannu - pretože médium sa môže na základe akejsi nezávislosti vyprofilovať aj do podoby Slobodného vysielača, ktorý je skôr zberňou konšpiračných a alternatívnych názorov, než vskutku nezávislým internetovým rádiom.

Podľa mňa však nie je dôvod nový denník nepodporovať. Bude to mať ťažké. Ale to asi aj redakcia SME, ktorá svoje zákopy neopustila. Možno nás však vo zvlnenej mediálnej krajine iba straší falošná dilema, ktorá nás akoby núti rozhodnúť sa pre jedno alebo pre druhé. Možno je v skutočnosti moja ambivalencia len scestím. Veď okrem A a B možností existuje aj mnoho non-A a non-B. A napokon, zvoliť si môžeme v aj-aj štýle. Keď sme doteraz čítali SME, .týždeň, či Trend, prečo by sme teraz nečítali SME aj Projekt-N?

Michal Patarák

Michal Patarák

Bloger 
  • Počet článkov:  156
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Odmalička sú mojim skutočným svetom najmä knihy a ľudská psyché. Zrejme sa nadmieru vŕtam do vecí, ktoré máme tendenciu považovať za ustálené a nemenné. Možno sa až príliš hrabem v špine a v čiernom bahne. Z toho bahna mi však napokon vždycky svietia hviezdy...(Tak trochu jungiánsky orientovaný psychiater s fókusom na neuropsychiatriu, psychologicko-psychiatrické aspekty sexuality, duchovný život a symbolicko-meditačnú psychoterapiu. V osobnom živote schopný donekonečna uvažovať nad interpretáciami Nietzscheovej filozofie, milujúci poéziu, prudké stúpanie do kopcov a prvé tri hlty z fľaškového piva) Zoznam autorových rubrík:  Ach tá naša sexu-ach-litaMarihuana kazí chuanaBebida alcohólicaZo sveta psychiatrieMuž a ženaPatologické hráčstvoŤažká hlava psychiatrova(Neuro)psychiatria a vedaVám, nedosiahnuteľnýmZ hlbín vyviera vieraHľadanie pôvodu zlaZápisky z pavučinyHomoparanojaPremýšľam o sveteMeditationesPolitické tvoryRecepisyReflexie a reakcieKauza BezákKauza HedvigaKríza zdravotníctva

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu