Žijeme a dýchame v SME

Názor Alexeja Fulmeka, že je to všetko predčasné, sa zdá byť rozumný, ak rozumnosť uchopíme prakticky a strategicky, teda ako niečo, čo nás brzdí v impulzívnosti, čo zabraňuje, aby sa nám náhle roztrhla preplnená priehrada vášní. Bola by to rozumnosť ako chladná hyena, ktorá čaká na kúsok svojho mäska. Reakciu Matúša Kostolného, ako i mnohých jeho kolegov, osobne chápem skôr srdcom. Nie je to ani tak o vzplanutí, ako o myšlienke. Odchod redaktorov má totiž ideový základ. A práve to mi je nesmierne sympatické.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (73)

Preto z nich teraz cítim istú spolupatričnosť, vzájomnosť, iskry sklamania, ale aj iskry potrebné na pohnutie sa ďalej. K vykročeniu, s ktorým by sa azda ani nemalo dlho otáľať. Už pritom nie je také dôležité, či je to všetko rozumné alebo nie. V ich odhodlaní snáď vetriť vanutie ducha.

Okrem sympatií však k všetkým odchádzajúcim pociťujem i empatiu. V roku 2011, za Radičovej vlády, som bol medzi lekármi, ktorí vtedy tiež dávali výpovede, pričom jedným z dôvodov bolo práve hroziace ovládnutie zdravotníctva jednou obrovskou finančnou skupinou. Teraz je to už iba retrospektíva. Človek drží svoj pluh a ide ďalej, no drobné ohliadnutie späť predsa len znovu vyvoláva celý ten zmätok minulých pocitov, v ktorých základe však bol jeden najsilnejší: že ide o správnu vec.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A ak majú redaktori SME práve tento pocit, tak je podľa mňa všetko v tom najlepšom poriadku.

Ako mnohí blogeri, ktorí komentujú súčasné SME-dianie, aj ja musím povedať, že mi je smutno. Že blogovať v SME neznamená len riešiť si svoje veci, nezávisle od tlačeného denníka a jeho internetovej stránky. SME v tomto dokázalo veľmi veľa. Dokázalo, že my blogeri sa cítime byť jeho živou a dýchajúcou súčasťou. Že aj my na ňom nejako participujeme, že sme s ním spojení.

Že aj my SME.

Michal Patarák

Michal Patarák

Bloger 
  • Počet článkov:  156
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Odmalička sú mojim skutočným svetom najmä knihy a ľudská psyché. Zrejme sa nadmieru vŕtam do vecí, ktoré máme tendenciu považovať za ustálené a nemenné. Možno sa až príliš hrabem v špine a v čiernom bahne. Z toho bahna mi však napokon vždycky svietia hviezdy...(Tak trochu jungiánsky orientovaný psychiater s fókusom na neuropsychiatriu, psychologicko-psychiatrické aspekty sexuality, duchovný život a symbolicko-meditačnú psychoterapiu. V osobnom živote schopný donekonečna uvažovať nad interpretáciami Nietzscheovej filozofie, milujúci poéziu, prudké stúpanie do kopcov a prvé tri hlty z fľaškového piva) Zoznam autorových rubrík:  Ach tá naša sexu-ach-litaMarihuana kazí chuanaBebida alcohólicaZo sveta psychiatrieMuž a ženaPatologické hráčstvoŤažká hlava psychiatrova(Neuro)psychiatria a vedaVám, nedosiahnuteľnýmZ hlbín vyviera vieraHľadanie pôvodu zlaZápisky z pavučinyHomoparanojaPremýšľam o sveteMeditationesPolitické tvoryRecepisyReflexie a reakcieKauza BezákKauza HedvigaKríza zdravotníctva

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
SkryťZatvoriť reklamu