Efekt bodového svetla a naše trapasíky

Zdobí vašu bielu košeľu drobná tmavá škvrnka potom, čo ste tesne pred dôležitým stretnutím chvatne vychlípali posledné zvyšky kávy a máte pocit, že na ňu všetci zízajú? Cupitáte schodiskom a zrazu vám sama od seba vybočila topánka na vysokom podpätku tak, že ste skoro spadli a cítite sa trápne? Pošmykli ste sa na kamienkoch cestou k eMHáDéčke až vaša taška zaluftovala figúrou piruety? Vykotúľali sa vám z peňaženky pred novinovým stánkom okrem drobných mincí aj lístky do kina, ktoré tam zhromažďujete už posledného pol roka a musíte ich zbierať spomedzi okolostojacich čakajúcich? Alebo ste ešte nebodaj krátko pred príchodom do spoločnosti museli promptne odskočiť na toaletu a teraz vám rozkrok (a v horšom prípade aj kolená:-) zdobia vlhké fliačiky? Nezúfajte!

Písmo: A- | A+
Diskusia  (15)
Obrázok blogu

 

Máte síce primeraný, ale v konečnom dôsledku len maličký dôvod na pocity zahanbenia. Prihliadnime k tomu, že všetci predsa zažívame niečo podobné, a teda aj prizerajúci sa hodnotia vašu najnovšiu kreáciu s istým pochopením, dokonca si ju nemusia vôbec všimnúť. Samých seba totiž sledujeme omnoho viac, ako to považujú za potrebné druhí, nosiaci v hlave úplne iné problémy, ako analyzovať kaskády našich pohybov a nezdarov. Podliehame ilúzii (ktorú nereflektujeme), že ostatní nás pozorujú rovnako, ako sa pozorujeme my.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je to výsledok našej ego-monitorovacej činnosti a takpovediac ego-centrizmu a nazýva sa efekt bodového svetla. Sme proste zvyknutí nahliadať na seba ako na stredobod nášho života (čo mimochodom z istého hľadiska sme) a implicitne sa domnievame, že aj ostatní nás registrujú podobne citlivo, ako naše vlastné egá. Je to psychologický omyl. Na jeho základe však často jednáme s okolitou realitou, kde sa pohybujeme vedľa tých, čo sú zas stredobodom svojej vlastnej súkromnej scény.

Ako dieťa som si myslel, že keď mi mama kúpila nové topánky, všetci si ich mojou cestou do školy sústredene prezerajú. Aj ja sa teda hlásim k tomuto omylu.

SkryťVypnúť reklamu

Ak máte nejaké vlastné skúsenosti alebo trapasíky, podeľte sa. Určite príjemne dofarbíte kolorit toho, čo som chcel o nás, malých vesmíroch, napísať.

Michal Patarák

Michal Patarák

Bloger 
  • Počet článkov:  156
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Odmalička sú mojim skutočným svetom najmä knihy a ľudská psyché. Zrejme sa nadmieru vŕtam do vecí, ktoré máme tendenciu považovať za ustálené a nemenné. Možno sa až príliš hrabem v špine a v čiernom bahne. Z toho bahna mi však napokon vždycky svietia hviezdy...(Tak trochu jungiánsky orientovaný psychiater s fókusom na neuropsychiatriu, psychologicko-psychiatrické aspekty sexuality, duchovný život a symbolicko-meditačnú psychoterapiu. V osobnom živote schopný donekonečna uvažovať nad interpretáciami Nietzscheovej filozofie, milujúci poéziu, prudké stúpanie do kopcov a prvé tri hlty z fľaškového piva) Zoznam autorových rubrík:  Ach tá naša sexu-ach-litaMarihuana kazí chuanaBebida alcohólicaZo sveta psychiatrieMuž a ženaPatologické hráčstvoŤažká hlava psychiatrova(Neuro)psychiatria a vedaVám, nedosiahnuteľnýmZ hlbín vyviera vieraHľadanie pôvodu zlaZápisky z pavučinyHomoparanojaPremýšľam o sveteMeditationesPolitické tvoryRecepisyReflexie a reakcieKauza BezákKauza HedvigaKríza zdravotníctva

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
SkryťZatvoriť reklamu