Pľujem! Líbyjská krv je pre nás líbyjská ropa!

Sigmund Freud mal veľkú záľubu v tom, že prenášal poznatky z individuálnej psychológie na nadindividuálne celky, ako sú napríklad národy a štáty. Príznačne ich potom aj nazýval ako Grossindividuen, teda veľké individuá. Majú svoje psychické fázy a osobité obdobia, kedy zrejú.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (52)
Jeu de la Krouta
Jeu de la Krouta (zdroj: Etienne Dinet)

Najprv musím uviesť, že arabský svet bol v stredoveku omnoho civilizovanejší ako krajiny európskeho regiónu. Tie boli okrem iného charakteristické svojou expanzivitou a katolizáciou podmanených národov. Tento prejav svojej existencie dávali blízkemu Východu najavo aj sériou križiackych výprav. Práve v nich sa naši predkovia prejavili neobyčajne krvavo, neľudsky a primitívne (čo sú všetko veci, ktoré dnes počúvame stále častejšie na adresu arabského sveta). Už ani nehovorím o Avicennovi a medicíne Orientu, o ktorých náš uľpievavý stredovek nemohol ani len snívať. Čo sa to stalo, že Európa sa dnes tvári tak kultivovane (ako nad tým rozmýšľam, stále intenzívnejšie sa mi tisne na jazyk ono „tvári") a arabský svet sa jej zdá zrazu kultúrne nielen pozadu, ale až degradovaný? Freud prišiel na to, že psychický vývoj môže prebiehať aj spätne, čo označujeme ako regresia. Spomenul by ju vo svojich úvahách, keby žil v dnešných časoch?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

O tom, že Európa sa stala len mramorovo chladnou dlažbou pre naše konzumné nohy, ponáhľajúce sa rýchlo do gigantických supermarketov a potom do obrovských kinosál s povrchnými 3D filmami, som už písal kadekde a to najmä, keď mám náladu odpľuť si. Eurá, eurá, ligotavé nové božstvo trhajúcej sa Európy (už neviem, či by som to nemal písať s malým „E"). O tejto novej religiozite podávajú pravoverné svedectvo reakcie mohých médií, totiž, že už aj u nás začíname pociťovať dôsledky arabských protestov. Pociťujeme ich na rastúcej cene benzínu! Pľujem na takéto po-city! Čo nemá Európa cítiť pach mŕtvol nevinných ľudí, nemá sa jej pálčivo hýbať sdce v jej mramorovej hrudi? Čo je už naozaj len sochou dávnych časov?! Nevidíme strieľanie do nevinných? A smrť vojakov, ktorí odmietli splniť takýto neľudský rozkaz? Nepripomína nám to časy spred vyše 60 rokov? Nie je to príležitosť na vlastné kajanie sa a zároveň na horúcu ruku, ktorá zovrie čary líbyjského diktátora ako ruka Fatimy?

Michal Patarák

Michal Patarák

Bloger 
  • Počet článkov:  156
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Odmalička sú mojim skutočným svetom najmä knihy a ľudská psyché. Zrejme sa nadmieru vŕtam do vecí, ktoré máme tendenciu považovať za ustálené a nemenné. Možno sa až príliš hrabem v špine a v čiernom bahne. Z toho bahna mi však napokon vždycky svietia hviezdy...(Tak trochu jungiánsky orientovaný psychiater s fókusom na neuropsychiatriu, psychologicko-psychiatrické aspekty sexuality, duchovný život a symbolicko-meditačnú psychoterapiu. V osobnom živote schopný donekonečna uvažovať nad interpretáciami Nietzscheovej filozofie, milujúci poéziu, prudké stúpanie do kopcov a prvé tri hlty z fľaškového piva) Zoznam autorových rubrík:  Ach tá naša sexu-ach-litaMarihuana kazí chuanaBebida alcohólicaZo sveta psychiatrieMuž a ženaPatologické hráčstvoŤažká hlava psychiatrova(Neuro)psychiatria a vedaVám, nedosiahnuteľnýmZ hlbín vyviera vieraHľadanie pôvodu zlaZápisky z pavučinyHomoparanojaPremýšľam o sveteMeditationesPolitické tvoryRecepisyReflexie a reakcieKauza BezákKauza HedvigaKríza zdravotníctva

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu