Apológia Richarda Sulíka alebo musela naozaj padnúť?

Existuje prinajmenšom pádna možnosť, ktorá je podoprená serióznymi argumentmi, že euroval je pre našich občanov nevýhodný. I keby to bola len možnosť, je dôležité sa ňou zaoberať. Táto možnosť vytvára kritický spor vo vládnej koalícii, formulovateľný ako: Je možné, že je pre nás nevýhodný, ale je zodpovedný.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (21)
Obrázok blogu

Zodpovedností je ale veľa. Zodpovednosť k našim daňovníkom. Zodpovednosť za spoločnú Európu. Ani obyčajná zodpovednosť nie je ľahko priehľadná záležitosť. Vzťahuje sa vždy na niečo alebo niekoho, čo ju značne problematizuje.

Ak Slovensko euroval neschváli, stane sa pre zodpovedných euroštátnikov čiernou ovcou, dokonca čiernou dierou. Nezabudli ale na zodpovednosť Grécka za ich megadôchodky, falšovanie dokumentov pre EÚ a za ich čierne duše? Nie je ono jednou veľkou čiernou dušou a agresívne metafory na našu adresu len presunom bublajúceho afektu, ktorý nám pôvodne nepatril?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A tušíme, že sa to netýka len Grécka, ale aj iných raju podobných južných štátov. Kto je tu teda (ne)zodpovedný? Aha, a ešte som zabudol na kauzálnu zodpovednosť. Že niekto je zodpovedný za to, že vôbec muselo dôjsť k záchranným opatreniam typu eurovalu... Akú úlohu má v tejto hre titanov naše malé Slovensko? Nie je skôr baránkom, ako čiernou ovcou?

(Niekde medzi týmito iskrami vlastných potrieb a zvonka ovládajúcich impulzov sa môže zrodiť vyvlastnenie identity, ktorú už nebudeme mať sami v sebe, ale v niekom inom.)

A akú úlohu má v tom všetko Sulík? Tú, že podal principiálne stanovisko podľa svojho svedomia? Prečo trojsprisahanec koalície položil na jeden hlas dve závažné a úplne odlišné otázky, a tým tento jeden hlas tak preťažil, že z konfliktu kritického urobil konflikt tragický?

SkryťVypnúť reklamu

Aký to malo všetko zmysel?

Musela naozaj padnúť?

Michal Patarák

Michal Patarák

Bloger 
  • Počet článkov:  156
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Odmalička sú mojim skutočným svetom najmä knihy a ľudská psyché. Zrejme sa nadmieru vŕtam do vecí, ktoré máme tendenciu považovať za ustálené a nemenné. Možno sa až príliš hrabem v špine a v čiernom bahne. Z toho bahna mi však napokon vždycky svietia hviezdy...(Tak trochu jungiánsky orientovaný psychiater s fókusom na neuropsychiatriu, psychologicko-psychiatrické aspekty sexuality, duchovný život a symbolicko-meditačnú psychoterapiu. V osobnom živote schopný donekonečna uvažovať nad interpretáciami Nietzscheovej filozofie, milujúci poéziu, prudké stúpanie do kopcov a prvé tri hlty z fľaškového piva) Zoznam autorových rubrík:  Ach tá naša sexu-ach-litaMarihuana kazí chuanaBebida alcohólicaZo sveta psychiatrieMuž a ženaPatologické hráčstvoŤažká hlava psychiatrova(Neuro)psychiatria a vedaVám, nedosiahnuteľnýmZ hlbín vyviera vieraHľadanie pôvodu zlaZápisky z pavučinyHomoparanojaPremýšľam o sveteMeditationesPolitické tvoryRecepisyReflexie a reakcieKauza BezákKauza HedvigaKríza zdravotníctva

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu