Karikovanie klauna?

V posledné dni pred voľbami ma zabávali zvláštne bilboardy, na ktorých je červenou farbou preškrtnutý jeden pán. Práve tou farbou, ktorá mu je tak vlastná. Rozmýšľal som aj chvíľu, ako to asi berie on, keď sa tak na uliciach pozerá sám na seba - prečiarknutého. Ale viac som sa tomu usmieval.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)
Obrázok blogu

Nie je to tak dávno, keď sa tento pán veľmi nahneval, že ho karikujú.

Ale čo už s nami, s ľuďmi? Všeobecne si radi robíme srandu z druhých. Najmä z tých, ktorí sú nad nami. Už ako deti máme radi klaunovstvo, lebo je proste veselé a my sme jednoducho radi veselí. Človek ako druh, ktorý je nad zvieratá, pretože je schopný smiechu.

Klaun bol vraj v stredoveku jediný, kto mohol kráľovi beztrestne povedať pravdu do očí. My na to máme karikaturistov. Ak kráľ napáda aj svojich klaunov, tak chce zakázať smiech vo svojom kráľovstve. A ono to už tak býva, že to nejde bez nejakých tých komplexov. Kto si nevie vystreliť zo seba, ani nechce, aby si z neho strieľali iní.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zosmiešnenie kráľa má ešte jednu zvláštnu schopnosť: ruší Vaterimago - teda obraz prísneho otca, ktorý je nad malým bezbranným dieťaťom často ako hrozba trestu a ktorý je brzdou vývoja, brániac dieťaťu rásť vlastným smerom.

Skrátka, je to úľava pre ľud. Preto existujú vtipy o premiéroch. A preto máme radi Shootyho.

Lenže sú situácie, keď sa kráľ svojim počínaním sám stane klaunom. Dá sa ho potom karikovať? A nie je taká karikatúra skôr jeho verným obrazom?

Bol by som fakt rád, keby vo váde bol konečne niekto, kto sa rád usmieva. Ale tak naozaj, nie nejakou vycvičenou freezy grimasou.

Prečo?

Možno by ste sa divili, ako spolu susedí smiech a dobrý človek.

Michal Patarák

Michal Patarák

Bloger 
  • Počet článkov:  156
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Odmalička sú mojim skutočným svetom najmä knihy a ľudská psyché. Zrejme sa nadmieru vŕtam do vecí, ktoré máme tendenciu považovať za ustálené a nemenné. Možno sa až príliš hrabem v špine a v čiernom bahne. Z toho bahna mi však napokon vždycky svietia hviezdy...(Tak trochu jungiánsky orientovaný psychiater s fókusom na neuropsychiatriu, psychologicko-psychiatrické aspekty sexuality, duchovný život a symbolicko-meditačnú psychoterapiu. V osobnom živote schopný donekonečna uvažovať nad interpretáciami Nietzscheovej filozofie, milujúci poéziu, prudké stúpanie do kopcov a prvé tri hlty z fľaškového piva) Zoznam autorových rubrík:  Ach tá naša sexu-ach-litaMarihuana kazí chuanaBebida alcohólicaZo sveta psychiatrieMuž a ženaPatologické hráčstvoŤažká hlava psychiatrova(Neuro)psychiatria a vedaVám, nedosiahnuteľnýmZ hlbín vyviera vieraHľadanie pôvodu zlaZápisky z pavučinyHomoparanojaPremýšľam o sveteMeditationesPolitické tvoryRecepisyReflexie a reakcieKauza BezákKauza HedvigaKríza zdravotníctva

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
SkryťZatvoriť reklamu