Vladimír Palko a triumvirát jeho homoparanoidných výrokov

Brzek a Pondělíčková-Mašlová začínajú svoju knihu Tretie pohlavie so slovami: O homosexuáloch takmer všetci vynášajú súdy, ale takmer nikto im nerozumie. Táto veta (okrem iného) jadrne vystihuje medializované názory Vladimíra Palka, ktoré sú podľa mňa zarážajúce aj pre úprimného katolíka. Blog píšem po tom, čo som si nedávno pozrel reláciu Lampa, kde bol hosťom v súvislosti s druhým ročníkom gay pride pochodu v Bratislave, ako aj v súvislosti s diskusiami ohľadne nastávajúceho pochodu v Prahe. Nie som obhajcom pochodu, nepovažujem za potrebné vmiešavať sa do interných záležitostí homosexuálnej komunity a túžby niektorých jej členov vyjadriť svoje postoje takouto formou. Cítim sa ale povinný obhajovať fenomén homosexuality pred povrchnými súdmi moralizmu, ktorý je síce silne zakorenený v minulosti, ale svojou korunou sa nedokáže rozkošatiť do budúcna.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (28)
Obrázok blogu

Kritizovať chcem konkrétne tri Palkove vyjadrenia v spomínanej Lampe. Upozorňujem, že ich nevytrhávam z kontextu.

1. „jednoducho sa to nepatrí"

To bola Palkova odpoveď na otázku, prečo by homosexuáli nemali mať právo na oficiálne partnerské súžitie. Uznal by som mnoho argumentov, rád by som si vypočul skutočne katolícke názory na danú vec, nejaké stanoviská extrahované z oficiálnych dokumentov Cirkvi a podobne, ale toto? Čo je to za argument v 21. storočí?

2. „ľudia s tým nikdy nebudú súhlasiť"

Tu je podobný, jeden môj kolega by povedal, argument starej mamy. Neodsúhlasíme nejaké práva preto, že s nimi nikdy nebudeme súhlasiť? To je tautologické monštrum, nie politická rétorika vzdelaného človeka. Opiera sa pritom o normalitu. Ale o ktorú? Ak uvažujeme o ideálnej norme, tak tá hovorí o tom, ako by mal vyzerať a aký by mal byť ideálny človek (samozrejme by podľa Palka mal byť heterosexuálom), ak o funkčnej norme, tak v nej môže ísť napríklad o to, či je jedinec schopný mať vo vzťahu potomstvo (opäť heterosexuál). Ak máme na mysli normatívnu normu, tak by sme sa vlastne mali nejako dohodnúť, že normálne je byť heterosexuál a nenormálne homosexuál. Avšak Palko používa obyčajnú štatistickú normu. Opierať sa v takejto veci o dav je podľa mňa veľmi povážlivé. Ako hovoril Imanuel Kant, dav nebude nikdy filozofom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

3. „ich požiadavky sú len o sexe, o ničom inom"

Nech aj boli predchádzajúce vyjadrenia akokoľvek absurdné, tento výrok je zásadným nepochopením problému. Tu totiž vôbec nejde o sex. To, že jednu skupinu nazveme homosexuáli a druhú heterosexuáli, sa síce zakladá na sexuálnej orientácii, ale život človeka nie je len sex. Veď to by bol potom aj pre heterosexuála. Je to vzťah, je to každodennosť, sú to túžby, fantázie, práca, je to istota, je to možnosť oprieť sa o partnera, ale je to aj oveľa oveľa viac. Kolářský právom hovorí o nutnosti rozšíriť pojem sexuality, lebo ľudia ako Palko majú tendenciu myslieť si, že sexualita súvisí s pohlavným stykom, prípadne s tým, čo mu bezprostredne predchádza. Sexualita však ovplyvňuje naše najzákladnejšie reakcie vo vzťahu k druhým ľuďom, ako sa heterosexuálny muž rozpráva so ženou, ako na ňu hľadí a usmieva sa. Sexualita je už v štýle, v akom nadväzujem kontakt s druhým človekom (mužom i ženou), dokonca i v tom, že odmietnem sexuálne (v užšom zmysle) žiť a rozhodnem sa pre celibát. Aj to je vyjadrenie sexuality jedinca.

SkryťVypnúť reklamu

Redukcionizmus Palkovho typu považujem nielen za neporozumenie sexualite, ale za vulgárny prístup k jednému z jej delikátnych problémov.

Nie je pritom homofób, ako ho mnohí označujú. Je skôr zavádzajúcim homoparanoikom.

Michal Patarák

Michal Patarák

Bloger 
  • Počet článkov:  156
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Odmalička sú mojim skutočným svetom najmä knihy a ľudská psyché. Zrejme sa nadmieru vŕtam do vecí, ktoré máme tendenciu považovať za ustálené a nemenné. Možno sa až príliš hrabem v špine a v čiernom bahne. Z toho bahna mi však napokon vždycky svietia hviezdy...(Tak trochu jungiánsky orientovaný psychiater s fókusom na neuropsychiatriu, psychologicko-psychiatrické aspekty sexuality, duchovný život a symbolicko-meditačnú psychoterapiu. V osobnom živote schopný donekonečna uvažovať nad interpretáciami Nietzscheovej filozofie, milujúci poéziu, prudké stúpanie do kopcov a prvé tri hlty z fľaškového piva) Zoznam autorových rubrík:  Ach tá naša sexu-ach-litaMarihuana kazí chuanaBebida alcohólicaZo sveta psychiatrieMuž a ženaPatologické hráčstvoŤažká hlava psychiatrova(Neuro)psychiatria a vedaVám, nedosiahnuteľnýmZ hlbín vyviera vieraHľadanie pôvodu zlaZápisky z pavučinyHomoparanojaPremýšľam o sveteMeditationesPolitické tvoryRecepisyReflexie a reakcieKauza BezákKauza HedvigaKríza zdravotníctva

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu