Chvála vám pocity viny, obhajujem vás

„Nesmieš sa cítiť vinný", „za to ty nemôžeš" a „netráp sa" sú časté utešenia človeka skľúčeného vinou, respektíve pocitmi viny. Psychiatria a psychológia sa nezaoberá vinou ako takou, ale len jej pocitmi. Škoda, že tieto slová adresované utrápenému alebo depresívnemu človeku si naša spoločnosť prepožičiava zrazu pre všetkých, takže napokon je vlastne O.K., keď sa necíti vinný nikto. Ale čo je to do šľaka za dobu, v ktorej sa vyhovárame aj na „Pána Boha" a na neviem čo ešte, len neprijímame vlastnú vinu? Čo je to za kultúra, v ktorej treba čo najviac ukázať z tela a netreba sa za to vôbec hanbiť? Je ešte skutočným človekom ten, čo cíti miesto viny a hanby len existenciálnu úzkosť a nutkania vyhľadávajúce slasť, namiesto toho, aby sa ich snažil prekonať?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)
Obrázok blogu

 

Podľa klasickej psychoanalýzy je pocit viny výsledkom konfliktu medzi superegom (t.j. tá časť nás, ktorá drží vystretý prst a varuje/zakazuje) a nedovoleným prianím. Vzniká tým napätie, ktorého sa nanešťastie podľa mnohých psychológov treba zbaviť (pretože „liečba" je podľa nich redukcia napätia a „zdravie" jeho minimálna miera - aká však povážlivosť a povrchnosť!). Psychoanalýza nerieši, či je nedovolené prianie skutočne nedovolené a neakceptovateľné. Tým, že sa zaoberala prevažne neurotikmi jej uniklo, že pocit viny má normálny a zdravý človek aj vtedy, keď urobí skutočnú šlamastiku a teraz ho to mrzí. Tu máme podľa mňa jeden z mnohých koreňov modernej antipatie voči vine: pocit viny sa zamieňa s neurotickým pocitom viny a cieľom akoby bolo necítiť ho.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Úzkosť je omnoho primitívnejší a hmlistejší pocit ako vina. Zažívajú ju zrejme aj mnohé zvieratá. Signalizuje napríklad ohrozenie jedinca, nemá však konkrétny objekt, niečo určité, čoho by sa bolo treba báť a vyhnúť sa mu.

Vinou sa naproti tomu môže umárať len človek. Možnosť cítiť vinu je aj mierou zrelosti jeho vzťahov, schopnosťou prežívať ich vnútorne a identifikovať, čo v nich pokašľal. Skutočný psychopat necíti vinu, ani keď vystrieľa dav. Nedokáže sa vcítiť do svojich obetí (nedostatok empatie), nemá k nim vzťah ako k osobám, skôr ako k objektom svojich pocitov.

Divili by ste sa, koľko však taký psychopat cíti úzkosti.

SkryťVypnúť reklamu

A pocit hanby, ostychu? Psychoanalýza hovorí, že ich cítime, keď naše skutočné Ja nezodpovedá nášmu ideálnemu Ja (teda našej akejsi vysnenej alebo vytúženej predstave o nás). Čím väčší je teda rozdiel medzi tým, čo sme urobili a tým, ako si predstavujeme, že by sme to robiť mali, aby sme boli „hodní-seba", tým viac sa za to hanbíme. Ak sa teda niekto v reality show sprchuje nahý tak, aby ho dobre zachytila kamera, tak sa zato zrejme nehanbí a je to v súlade s jeho „ideálom".

Aké úbohé, že vami opovrhujú: blažená vina a sladká hanblivosť! Z opice, čo stratila chlpy, ste urobili človeka a ten sa teraz túži vrátiť späť do lona pralesa. Už ale nie v jemnom a nevedomom dotyku s tvárou prírody, ale ako sebastredná hypersexuálna príšerka, čo sa za nič neospravedlňuje a za nič nehanbí.

SkryťVypnúť reklamu

Aké úbohé...

Michal Patarák

Michal Patarák

Bloger 
  • Počet článkov:  156
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Odmalička sú mojim skutočným svetom najmä knihy a ľudská psyché. Zrejme sa nadmieru vŕtam do vecí, ktoré máme tendenciu považovať za ustálené a nemenné. Možno sa až príliš hrabem v špine a v čiernom bahne. Z toho bahna mi však napokon vždycky svietia hviezdy...(Tak trochu jungiánsky orientovaný psychiater s fókusom na neuropsychiatriu, psychologicko-psychiatrické aspekty sexuality, duchovný život a symbolicko-meditačnú psychoterapiu. V osobnom živote schopný donekonečna uvažovať nad interpretáciami Nietzscheovej filozofie, milujúci poéziu, prudké stúpanie do kopcov a prvé tri hlty z fľaškového piva) Zoznam autorových rubrík:  Ach tá naša sexu-ach-litaMarihuana kazí chuanaBebida alcohólicaZo sveta psychiatrieMuž a ženaPatologické hráčstvoŤažká hlava psychiatrova(Neuro)psychiatria a vedaVám, nedosiahnuteľnýmZ hlbín vyviera vieraHľadanie pôvodu zlaZápisky z pavučinyHomoparanojaPremýšľam o sveteMeditationesPolitické tvoryRecepisyReflexie a reakcieKauza BezákKauza HedvigaKríza zdravotníctva

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu