Hedviga odchádza a je to hanba nás všetkých

Kdesi v mojom vnútri našiel svoje vystlané miesto rastúci pocit hanby. Iste, je rozdiel medzi hanbou tých, ktorí ju sedem rokov nespravodlivo sužujú a vystavujú verejnosti ako bábku moci a medzi hanbou tých, ktorí sa tomu prizerajú a nezasiahnu. K tým druhým však patríme my všetci. Hoci máme ostré jazyky a zdravé ruky, dostatočne sme ju nebránili. Nezastali sme sa jej tak, aby sa to všetko skončilo. V rovine, kde sme všetci zodpovední za všetkých (Dostojevskij), sme zlyhali. A hanbíme sa, lebo sme skutočne vinní. My sme dopustili, aby Ficova strana zase vládla, napriek všetkým svojim praktikám, ktoré sme dovtedy poznali. Tak sme sa podieľali na osudnom kolotoči, z ktorého sa teraz Hedviga snaží vystúpiť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (181)
Dlhá cesta
Dlhá cesta (zdroj: Alan Sorrell)

Odchádza. Do Győru. Z pohľadu kauzy tým nič nerieši. Ale to po nej ani nikto nechce. Rozpletenie zamotaného uzla je predsa na iných. Z perspektívy svojej rodiny, jej rastu a pocitu bezpečia, týmto krokom naopak rieši mnoho. Kvôli zákonu z dielne Smeru, voľbou maďarského občianstva stráca to slovenské. Tým je jej vyštvanie našou politickou garnitúrou dovŕšené.

Juraj Kušnierik sa s Hedvigou lúči slovami „prepáč Hedviga." Tak, ako aj tvorcovia stránky www.jablko.sk. Ja ju osobne nepoznám. Tvár celého prípadu si skladám z médií, kníh a prostredníctvom korešpondencie od Jozefa Hašta - jej psychiatra i jej otvoreného obhajcu pred mlčiacou, s detailami prípadu málo oboznámenou, verejnosťou. Jeho obrana opakovane traumatizovanej ženy nie je založená len na svedomí psychiatra, ale aj občana, senzitizovaného na problémy súvisiace s nespravodlivosťou a bezprávím. Preto si všíma aj mikroprejavy vládnych predstaviteľov súvisiace s atmosférou, ktorá vôbec takejto kauze dala vzniknúť. Najnovšie ma (okrem iných adresátov) upozornil na rozhovor redaktora Igora Stupňana s Robertom Ficom o jeho prezidentskej kandidatúre. Fico na otázku o vlasteneckej karte hovorí:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Verte, prezident by sa mal správať tak, aby kontroverzné témy odtláčal a viedol aktérov politického súboja k tomu, aby hľadali iné témy. Veľmi by som privítal, keby prezident slušne komunikoval aj s príslušníkmi národnostných menšín. Je jeho povinnosťou robiť všetko pre to, aby sa tu cítili ako doma a Slovensko považovali za svoju vlasť. "

Sám za seba sa obávam, aby tou kontroverznou témou, ktorá sa odtlačí, nebola kauza, nad ktorou práve premýšľam. Hašto uvažuje aj o tom, že Fico nepokladá to, že na území dnešného Slovenska už po stáročia žijú menšiny, za niečo samozrejmé. Snáď ide aj o náznak akéhosi teritoriálneho vnímania, ktoré je prirodzene na úkor menšín. Skrátka, akoby sme tu len my Slováci boli doma. Až potom aj oni. Slovensko vlastne nie je ich vlasť. Za optimálnych podmienok ho za ňu môžu len považovať.

SkryťVypnúť reklamu

Že majú ísť Maďari za Dunaj, bolo posolstvo útočníkov pre Hedvigu Malinovú-Žákovú. Žiaľ, tento agresívny výkrik vpísaný do jej blúzky teraz Hedviga skutočne poslúchla.

Bude žiť za Dunajom. Geografický región takmer vôbec nezmení. Ale spoločenský a politický kontext, v ktorom sa ocitne, bude pre jej rodinu azda lepším a slobodnejším svetom. Pripusťme, že na tom máme vinu my všetci.

Michal Patarák

Michal Patarák

Bloger 
  • Počet článkov:  156
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Odmalička sú mojim skutočným svetom najmä knihy a ľudská psyché. Zrejme sa nadmieru vŕtam do vecí, ktoré máme tendenciu považovať za ustálené a nemenné. Možno sa až príliš hrabem v špine a v čiernom bahne. Z toho bahna mi však napokon vždycky svietia hviezdy...(Tak trochu jungiánsky orientovaný psychiater s fókusom na neuropsychiatriu, psychologicko-psychiatrické aspekty sexuality, duchovný život a symbolicko-meditačnú psychoterapiu. V osobnom živote schopný donekonečna uvažovať nad interpretáciami Nietzscheovej filozofie, milujúci poéziu, prudké stúpanie do kopcov a prvé tri hlty z fľaškového piva) Zoznam autorových rubrík:  Ach tá naša sexu-ach-litaMarihuana kazí chuanaBebida alcohólicaZo sveta psychiatrieMuž a ženaPatologické hráčstvoŤažká hlava psychiatrova(Neuro)psychiatria a vedaVám, nedosiahnuteľnýmZ hlbín vyviera vieraHľadanie pôvodu zlaZápisky z pavučinyHomoparanojaPremýšľam o sveteMeditationesPolitické tvoryRecepisyReflexie a reakcieKauza BezákKauza HedvigaKríza zdravotníctva

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu